Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Tankönyvbe illő csalás: így húztak le több ezer euróval egy Szatmár megyei családot

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 27. 2023. Csütörtök 08:51
Tankönyvbe illő csalás: így húztak le több ezer euróval egy Szatmár megyei családot
Egy ilyen munkagéppel távozott a csaló. Fotó forrása: machinery.tegetabusiness.ge

A Szatmárnémeti Bíróság ítéletet mondott annak a mintegy négy évvel ezelőtti csalásnak az ügyében, melyben egy több ezer eurót érő munkagépet csaltak ki egy gyanútlan Szatmár megyei családtól.


A Szatmár.ro információi szerint az esetre 2019 nyarán került sor. A családfő az egyik legnépszerűbb apróhirdetési oldalon meghirdetett eladásra egy miniexkavátort, melynek vételárát 18.000 euróban határozta meg. A hirdetésre reagálva három férfi kereste fel őket, akik azt állították magukról, hogy egy jól menő, autópálya-építéssel foglalkozó cég képviseletében érkeztek és szeretnék megvásárolni a markolót. A férfiak rendkívül választékos szókincset használva, a hitelesség látszatát keltve beszéltek. Azt állították, hogy a cégnek már több ilyen munkagépe is van, épp ezért szeretnék megvásárolni a hirdetésben szereplőt is, mi több, azonnal utalnák a vételárat.


A marosvásárhelyi férfi, aki önmagát a cég ügyvezetőjének mondta, körbejárta a markolót, majd mivel „megfelelőnek találta”, ezért úgy döntött, hogy „megvásárolja” azt. 1000 euró lealkudása után, a családfő és az „ügyvezető” kitöltöttek egy adásvételi szerződést, majd miután a vevő a mobiltelefonján bemutatta a 17.000 euró átutalásáról szóló tranzakciót, a dokumentumot aláírták és le is pecsételték. A csaló egyébként roppant felkészült volt, még egy, elméletileg a szóban forgó céghez tartozó pecséttel is rendelkezett, ezt ütötte rá a kontraktusra.


A vásároló ígérete szerint a pénz fél-, legfeljebb egy órán belül megérkezik majd a célszámlára, a szerződésen azonban szinte még meg se száradt a tinta, a munkagépet máris feltették egy trélerre, és a trió távozott a helyszínről. A család pedig csak várt, várt és várt, ám a több ezer euró még két óra múlva sem érkezett meg a számlájukra. Felhívták hát gyorsan a férfit, hogy megkérdezzék, mégis hol a pénzt, viszont az nyugalomra intette őket, mondván, estére már biztosan megérkezik az összeg.


Mondanunk sem kell, a pénz estére sem érkezett meg, de a „cégvezető” napokon keresztül, különféle kifogásokkal hitegette őket. Kb. egy hét elteltével a férfi azonban már egy egészen más tónust ütött meg: lerázta az átvert családot annyival, hogy ha akarnak, menjenek a rendőrségre, de sok jóra ne számítsanak, hisz ők maguk írták alá az adásvételi szerződést. Szerencsére a férj és a feleség nem hagyták annyiban a dolgot és a rendőrséghez fordultak.


Szerencséjükre, a hatóságnak sikerült azonosítania a csalót, akiről a nyomozás során kiderült az is, nem első alkalommal került szembe a törvénnyel: korábban kerítés vádjával állították bíróság elé, melyért 2,5 év börtönt szabtak ki rá, felfüggesztve.

 

A csalás vádjával bíróság elé állított marosvásárhelyi férfit ezúttal 5 év szabadságvesztésre ítélték, melyet valóban le is kell töltenie, illetve vissza kell fizetnie a munkagép ellenértékét, kiegészítve a bűncselekmény elkövetésétől számított késedelmi kamattal is.