Tanfelügyelőség: Szatmár megyében biztosítva van a tanintézmények fűtése


A rendkívül magas energiaárak okán nem csak a lakosság, de sok önkormányzat és közintézmény is takarékoskodni kényszerül. Joggal merül fel a kérdés, hogy mi lesz az iskolában az előttünk álló télen, sikerül-e majd biztosítani a megfelelő hőmérsékletet a diákoknak.
Anisoara Boitor főtanfelügyelő egy szerdai sajtótájékoztató keretében elmondta, egyetlen Szatmár megyei oktatási intézményből sem jeleztek problémákat a fűtési szezonnal kapcsolatban. Mint röviden kifejtette, a 2022/2023-as tanév elején minden tanintézményben tematikus ellenőrzést tartottak, ennek céljai között pedig az is szerepelt, hogy az inspektorok megbizonyosodjanak arról, télen minden iskola biztosítani tudja majd a fűtést a diákok számára. A főtanfelügyelő szerint kollégái egyetlen helyszínről sem jelentettek ezzel kapcsolatban problémákat, hiszen minden településen fizetni tudják majd a fűtésszámlákat, a vidéki iskolákban pedig mostanra már beszerezték a szükséges mennyiségű szolid tüzelőanyagot is.
Cîmpeanu: télen is biztosítjuk az iskolák működését
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter hétfőn Facebook-bejegyzésben tájékoztatta a lakosságot, hogy a kormány a tél folyamán is biztosítja az iskolák működését, kifizeti az árkülönbségeket esetleges energiaár-ingadozás esetén, tehát semmi nem indokolja, hogy egyes településeken csökkentsék a hőmérsékletet az oktatási intézményekben. Cîmpeanu beszámolója szerint hétfőn Bukarestbe hívta az összes megyei főtanfelügyelőt, hogy konkrét utasításokat adjon nekik az iskolák téli működtetéséről.
‘Semmilyen formában nem indokoltak azok az elszigetelt kezdeményezések, amelyek lecsökkentenék a hőmérsékletet az iskolákban, vagy éppen online oktatásra való áttérést szorgalmaznak’ – hangsúlyozta a miniszter. Cîmpeanu hozzátette, a megyei tanfelügyelőségeknek fel kell venniük a kapcsolatot a helyi hatóságokkal, és a prefektúrákkal közösen meggyőződni, hogy mindenhol biztosított a tanuláshoz való jog.
A Képzett Románia tervezet többek közt azt is előírja, hogy négyszeresére növelik az iskolák anyagi költségeire szánt összeget, amelyben benne foglaltatik az energiaköltség is. ‘A tanulók utaztatásának biztosítása, az iskolai ösztöndíjrendszer és a Meleg étel program mellett az iskolák működésének biztosítását is kiemelt fontosságú ügyként kezeli a román kormány’ – szögezte le a tanügyminiszter.