Tánczos Barna: községek szintjén is jól működhet a helyi roncsautóprogram


„Ma Kisbácsból indítottuk útjára az RMDSZ által kezdeményezett helyi roncsautóprogramot. Mától regisztrálhatnak az önkormányzatok a Környezetvédelmi Alap internetes felületén, annak érdekében, hogy közös erővel országszerte 100 ezer szennyező autót vonjunk ki a forgalomból. 3 ezer lejes támogatást kapnak mindazok az állampolgárok, akik legalább 15 éves autót adnak be a roncstelepekre, majd azt kiíratják a forgalomból a Vezetői Jogosítvány- és Gépjárműnyilvántartó Hivatalban, és az innen kapott bizonylatot beviszik a polgármesteri hivatalokhoz, azt követően, hogy regisztrálnak a Környezetvédelmi Alap internetes felületén.
A minisztérium fedezi a program költségeinek 80%-át, a fennmaradó 20%-ot pedig a helyi költségvetésből kell fedezniük a polgármesteri hivataloknak. Kisbács jó példa arra, hogy ez a program községek szintjén is jól működhet, nemcsak a nagyvárosokban, és főleg arra, ha van akarat a tisztább környezet megteremtésére, akkor vannak lehetőségek is” – mutatott rá Tánczos Barna RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter pénteken Kisbácsban, a polgármesteri hivatal gyűléstermében Balázs János kisbácsi RMDSZ-es polgármesterrel tartott közös sajtótájékoztatón.
Tánczos Barna rámutatott: az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának egyik eredménye az, hogy országos szintre emelték a Sepsiszentgyörgyön jól működő helyi roncsprogramot. A helyi roncsprogram első fázisában az önkormányzatoknak kell regisztrálniuk a Környezetvédelmi Alap internetes felületén, majd a dossziék kielemzését követően az állampolgároknak kell felhasználót nyitniuk, amelyhez csak a személyi igazolvány szükséges, hogy ellenőrizni tudják, a lakhely szerinti településen elérhető-e a program. Ezt követően minden teendőt az önkormányzatok bonyolítanak le, tőlük kapják meg az értékjegy összegét is a lakosok, miután beadták a roncstelepre a 15 éves vagy annál régebbi autót, és vállalják, hogy a következő három évben nem vásárolnak Euro 5-ös vagy annál alacsonyabb besorolású gépjárművet, hiszen a cél az, hogy helyben, a lehető legegyszerűbb módon juthassanak hozzá a támogatáshoz az autótulajdonosok.
A települések a lakosságszám függvényében kapnak támogatást:
- az 5 000 lakosnál kisebb települések legfeljebb 50 autóra;
- az 5 000 és 10 000 lakos közötti települések 100 autóra;
- a 10 000 és 50 000 lakos közötti települések 500 autóra;
- az 50 000 és 200 000 lakos közötti települések 1 000 autóra;
- a 200 000 lakost meghaladó települések pedig 5 000 autóra.
A több mint 13 ezer lakost számláló Kisbács 180 ezer lejt különített el saját költségvetéséből, amelyhez a minisztérium 720 ezer lejt biztosít, így a tervek szerint 300 szennyező autót tudnak kivonni a község utcáiról.
Múlt héten a kolozsvári városháza elindította a szükséges eljárásokat, hogy részt vegyen a helyi roncsautóprogramban. A közel 300 ezer lakost számláló Kolozsváron a tervek szerint 5000 szennyező gépjárművet vonnának ki a forgalomból. A kincses város az Környezetvédelmi Alapon keresztül 12 millió lej támogatást igényelne a környezetvédelmi minisztériumtól, és ezt az önkormányzat 3 millió lejjel egészítené ki, hogy kivonják a szennyező autókat a városi forgalomból.