Tanácstalan Kálmánd polgármestere, hogy belefogjon egy nyertes pályázatba. Elmondta azt is, hogy miért!


Hasonló költségvetéssel gazdálkodhat Kálmánd község önkormányzata mint tavaly, viszont az árak, fizetések emelkedése miatt ez mégiscsak kevesebbet ér, s így kisebb összeg marad majd beruházásokra, mint az előző években. Emellett a közszférában uralkodó bizonytalanság is kérdőjelessé teszi egy nyertes beruházás elindítását.
Sütő Imre mindenek előtt örömmel újságolta, hogy a napokban elkészült az iskola belső udvarának polikarbonáttal való befedése, amely egy vasszerkezetre épült. A munkálatot a Steiger cég végezte , a polikarbonátot pedig Czier Fém vállalat szerelte fel. A munkálat értéke 89 ezer lej volt.
„Jelenleg folyamatban van egy újabb pályázat lebonyolítása egy országos program keretében, amelynek segítségével iskolánkat új számítástechnikai eszközökkel szereltük fel. Minden osztályterembe interaktív táblát, számítógépet, nyomtatót és szkennert vásároltunk. Emellett az informatikai laborba új laptopok, nyomtatók és egyéb számítástechnikai eszközök érkeztek. Ugyancsak ennek a pályázatnak köszönhetően minden osztályterem új padokkal és bútorzattal lesz ellátva, amelynek beszerzése jelenleg is folyamatban van. Az iskola sportterme hamarosan különböző sporteszközöket fog kapni, többek között pingpongasztalokat, trambulint, különböző labdákat, valamint atlétikai felszereléseket. A pályázat igen nagy értékű volt, közel 900 ezer lej“ - részletezte az elöljáró.
A közeljövőben a fejlesztési minisztérium országos Anghel Saligny Tervének keretében beadott pályázat révén modernizálódik a mezőgazdasági telepektől a Kraszna-hídig vezető közel 2,6 km-es útszakasz.
„Ez egy teljesen földes út, vagyis az alapoktól kell majd kezdeni, s a végén pedig egy aszfaltos úttá alakítani. Ez egy nagy beruházás lesz számukra az idei évben. Csak napok kérdése, hogy az erről szóló finanszírozási szerződés aláírása megtörténjen“ - tért ki a részletekre a polgármester.
Ami idén folytatódik
Mindenképp szeretnék idén folytatni a kálmándi kultúrotthon modernizálását. Tavaly elkészült az épület dísztermének és előszobáinak teljes körű felújítása, amelyet az önkormányzat önerőből finanszírozott, s több mint 130 ezer lejbe került.
Ebben az évben is folytatják ezt a folyamatot, s ugyancsak saját költségvetésből a mellékhelyiségeket és a konyhát szeretnék modernizálni, ez is közel hasonló összegbe fog kerülni, mint a tavalyi felújítás.
Amint engedi az időjárás, befejeződik a már elkezdett játszótér modernizálása is.
A futballpályánál lévő öltözők felújítása is szerepel az idei tervek között. Korábban már a tetőszerkezetét teljes egészében lecserélték, most a belső modernizálás következik. Nyílászárókat, a belső fal burkolatát akarják lecserélni, illetve új padlócsempe is kerül a régi helyett.
Az orvosi rendelőnél is egy modern mellékhelyiséget szeretnének még ebben az évben kialakítani, emellett pedig az épület külső festése is sorra kerül.
További beruházásokra pályáznának
Kálmándon a nagy infrastrukturális beruházások elkészültek, azaz kiépült a víz-, csatorna- és földgázhálózat. Azonban még vannak olyan területek, amelyek modernizálása csak pályázatok útján valósulhat meg, mivel óriási összegekbe kerülnek.
Ilyen például a járdák modernizálása. Ugyan a kálmándi önkormányzat folyamatosan javítja ezeket, azonban egy egységes, mutatós, kövezett járda óriási beruházást jelentene, hiszen több mint 14-15 km-ről van szó.
Emellett az út menti árkok betonozására, valamint a közvilágítás modernizálására is mindenképp pályázni szeretnének.
Ugyancsak kiemelten fontos az idei évben, hogy találjanak egy olyan pályázati lehetőséget, amely révén napelemeket telepíthetnének, hogy ezáltal tudják megoldani többek közt a szennyvíztisztító rendszer energiaellátását.
„Ezek mind olyan beruházások, amit egy kisközség saját költségvetéséből nem tud megoldani“ - jegyezte meg az elöljáró.
Bizonytalan helyzet miatt tanácstalan a polgármester
Még korábban a fejlesztési minisztérium Országos Helyreállítási Terv keretében adták be azt a pályázatot, amely révén megújulna a polgármesteri hivatal épületét.
A megítélt összegből az épület teljes modernizálását meg tudják oldani, szinte a falakon kívül minden új külsőt kapna. A felújítás után az önkormányzat különböző részlegei végre külön irodába kerülnének, illetve megfelelő házasságkötő, dísztermet is kialakítanának. Emellett ugyanezen pályázatba foglaltak egy elektromos töltőállomás létrehozását is.
„Startra készen áll ez a beruházás, minden megvan, hogy bármikor elinduljon. Az elektromos töltőállomást biztos, hogy megépítettjük idén. Azonban a polgármesteri hivatal felújítási részének elindításával vacillálok, teljesen tanácstalan vagyok ez ügyben. A pályázat önrésze jelentős, 1,5 millió lej körül van, ami egy ilyen kis községnek mint Kálmánd, nagyon nagy összeg. A közszférában számos szóbeszéd terjeng: többek közt továbbra is terítéken van a községek adminisztrációs összevonása. Senki semmilyen konkrétumot nem tud ebben a témában mondani. S ekkor felmerül bennem a kérdés, hogy ha belefogunk a polgármesteri hivatal felújításába, s az önrészt is beletesszük, s mégis összevonnak egy másik községgel, - még akkor is, tegyük fel, hogy ez csak a következő mandátumban történik meg - akkor is teljesen feleslegesen újítottuk fel az ingatlant, amit a későbbiekben másra nemigen lehetne használni, mint önkormányzati épület. Semmi egyébről nem lehet hallani, csak leépítésről, összevonásról, megszorításokról.
Ha az összevonás mégis megtörténik, akkor az önrész lényegében elvész, amit másra, akár utak javításra is tudnánk fordítani. Elvesztegetett pénz lenne.
Ezért kérdéses számomra, hogy belefogjak vagy sem a polgármesteri hivatal felújításába“ - fejtette ki gondolatmenetét Sütő Imre polgármester.