Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szükséges-e azonnal a lázcsillapítás vagy az antibiotikumos kezelés gyerekeknél megfázás esetén?

Ilonczai Gyöngyi
Fizetett tartalom
November. 16. 2023. Csütörtök 10:46
Szükséges-e azonnal a lázcsillapítás vagy az antibiotikumos kezelés gyerekeknél megfázás esetén?

Többek közt erről, s a megfázásos szezonnal kapcsolatosan kérdeztük a West Medica Klinika orvoscsapatához frissen csatlakozott gyerekgyógyász szakorvost, dr. Micu Chis Alexandrát. Emellett arra is választ kaptunk, hogy meddig kötelező és meddig ajánlott D-vitamint adni a gyerekeknek.

 

A doktornő a kolozsvári Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem végzett, s a rezidens éveit pedig a kolozsvári Gyermekgyógyászati Klinikán (Pediatrie II) töltötte. Tapasztalatcserén fél évig Franciaországban sürgősségi gyermekgyógyászként is dolgozott, családi okok miatt azonban hazatért. Idén tavasszal fejezte be a rezidensképzést, s ez év augusztusa óta a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház pediátriáján dolgozik.

 

Nagyon szimpatikusnak érezte Szatmárnémeti kisugárzását, s úgy gondolta, hogy ez egy ideális hely családja számára, ezért választották azt, hogy ide költöznek. Egy három éves kisfiú édesanyja.

 

Mindig nagyon szeretett gyerekekkel foglalkozni, s ezért is választotta a gyógyászat ezen szakágát.

 

- Nagyon jó látni, hogy a gyerekek az esetek többségében gyorsan fel tudnak épülni egy betegségből s ezt nagyon jó megtapasztalni. Emellett mindig vidám a hangulat is. Bár sok esetben a kicsik meg vannak szeppenve, de igyekszem mindig barátságos kapcsolatot kialakítani velük.

 

 

- Miért fontos, hogy a gyerekekkel pediáter szakorvoshoz forduljanak?

- A gyerek először is nem miniatűr felnőtt páciens, teljesen más betegségeik vannak, s ezek is életkoronként változnak. Teljesen más problémája van egy csecsemőnek, egy óvodásnak vagy egy nagyobb gyereknek. A felnőttekkel ellentétben, ahol nagyon gyakori, hogy két-három betegség is átfedi egymást, általában a gyereknek nincs egyszerre több problémájuk, egy betegségük van, s nagyon ritka a különböző kórok egyidőben történő megjelenése. Nagyon fontos, hogy a szülőkkel jól megértsük egymást, egy csapatban dolgozzunk, hogy a gyerekek minél hamarabb felépülhessenek. A gyermekorvos csak gyerekekkel foglalkozik, s így több tapasztalatra is tesz szert a gyermekek betegségeivel kapcsolatban. Egy pediáter jobban ismeri a gyerekek adott szükségleteit.

 

- Milyen életkorig ajánlott gyermekorvoshoz fordulni?

- Születésük után, egészen 18 éves korig terjed ki a kompetenciánk. De persze 16-18 évesen már azért határvonalon vannak a pácienseink, hiszen ilyenkor már megjelenhetnek a felnőttkori betegségek is.

 

- Melyek a leggyakoribb betegségek a gyerekeknél?

- Az őszi időszakban elsősorban a megfázásos esetek vannak túlnyomó többségben. Ezen belül is a csecsemőknél az orrdugulással, köhögéssel járók, amelyek leginkább megrémítik a szülőket. Nagyon gyakori az olyan eset, amikor a gyerek egész éjszaka köhögött, s emiatt is fordulnak hozzám. Ezeknek a megfázásos eseteknek egy része vírusos fertőzés, amely esetében nem szükséges antibiotikus kezelés.

 

- A megfázásos esetek nagy része lázzal jár. Kell-e azonnal lázcsillapítót adni a gyereknek vagy újabb irányzat szerint egy bizonyos pontig kell hagyni az immunrendszert dolgozni?

- Ez a láz mértékétől függ. Egy egyébként egészséges gyereknél, ahol nincs egyéb betegségelőzmény, s a kis beteg szervezete is jól viseli a testhő megemelkedését, s úgy 38-38,5 fokig, amely elfogadható közérzettel társul, kezdésként elégséges figyelemmel követni a láz alakulását, nem feltétlenül kell azonnal lázcsillapítóhoz nyúlni. Ha viszont rosszul viseli a lázat, természetesen szükséges a lázcsillapítás. Magától a láztól nem kell megijedni, ez egy természetes tünet, amely vírusos fertőzés esetén akár 3-5 napig is tarthat, s nem szükséges egyéb, mint türelemmel folytatott tüneti kezelés. Ezzel is alakul, erősödik az immunrendszere, az immunitása. Nagyon fontos azonban láz esetén a folyadékpótlás, hidratálás. A gyereknek ilyenkor sok vizet, teát, folyadékot kell fogyasztania.

 

- Hogyan tudjuk erősíteni a gyerekek immunrendszerét? Szükséges-e plusz vitaminok fogyasztása?

- Egészséges táplálkozás mellett, egy egészséges gyereknek nincs szüksége elméletileg plusz vitaminokra. Ez alól kivétel a D-vitamin, amelyet minden gyereknek kötelezően kétéves koráig szednie kell, s a nyári hónapokat kivéve egészen 12 éves korig ajánlott. Viszont azoknak a gyerekeknek, függetlenül az okok miatt, akik nem táplálkoznak megfelelően, ajánlottak bizonyos vitaminok, azonban mindenképp érdemes erről is egy szakorvostól előzetes véleményt kérni.

 

- Mikor kell feltétlenül gyermekorvoshoz fordulnunk egy problémával és meddig kezelheti otthon a szülő a betegséget?

- Ha már az előbb a lázról esett szó, akkor egy magas láz esetén mindenképp gyerekorvoshoz kell vinni a kicsiket. Hat hónapos kor alatt pedig mindenfajta láz esetén szakorvos konzultációja ajánlott. Első éves korukig a gyerekek még nagyon fogékonyak és érzékenyek a fertőzésekre, betegségekre, ezért érdemes inkább orvoshoz fordulni bármilyen probléma esetén. Nagyobb korban, amikor már közösségekbe kerülnek, s enyhe lefolyású a náthás megbetegedés, és a szülőnek már esetleg van gyakorlata idősebb gyerekei kapcsán, akár otthon is tudja kezelni. Viszont ha rosszabbra fordul a helyzet, nem akar például enni, egész nap aluszékony, elesett, akkor orvoshoz kell fordulni.

 

- Milyen hibákat követnek el mostanában a gyermekek gyógykezelésénél?

- Amit én tapasztaltam, hogy sok orvoskolléga nagyon hamar változtatja meg a kezelés módját egy betegség során, anélkül, hogy hagyna időt a gyógyszerhatás kifejtésére. Egy másik gond, hogy túl korán fordulnak az antibiotikumos kezelés felé, különösen a kisgyerekek esetében. Ebben a szezonban gyakori az erős köhögéssel orvoshoz vitt gyerek. Egy vírusos megfázásnál a köhögés akár 2-4 hétig is tarthat. Gyakran alaptalanul, vagy a szülő kérésére antibiotikumhoz nyúl a kezelő orvos, még akkor is ha a gyereknek nincs láza, nincs különösebb elváltozás, vagy nincsenek erre alapot adó analízisek. Nagyon sok köhögéses eset nem is megfázást takar, hanem allergiára vezethető vissza. Az antibiotikumos kezelés mind az orvos, mind a szülő részére egyfajta hamis biztonságérzetet teremt ami hosszútávon gondolkodva kihatással lehet a gyerek szervezetére - nem beszélve az esetleges rezisztencia kialakulásáról. Ha valóban szükséges az antibiotikum, fertőzések, tüdőgyulladásos esetekben, akkor egyre erősebb gyógyszerfajtához kell folyamodni, hogy hatásukat elérjék. Sajnos már az a generáció vagyunk, mi felnőttek is, amelynél nagyon magas antibiotikum rezisztencia tapasztalható. A beteg gyermek gyógyulási folyamatát esetleges kontroll vizsgálattal kell utókövetni, amennyiben úgy látják, hogy pár napon belül nem javul lényegesen az állapota.

 

Előjegyzés

 

Előjegyzést kérni személyesen a West Medica Klinika székhelyén, Szatmárnémetiben, a Károlyi út 3. szám alatt, illetve telefonon, a 0741-071595-ös telefonszámon lehet.

 

West Medica Klinika

Károlyi út 3. szám

Tel: 0261-769725 / 0361-409222

Fax: 0261-722725

Mob: 0745-572099

 

Weboldal: www.westmedica.ro