Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szombaton ismét megnyitja kapuit a látogatók előtt a Tűzoltótorony

Bede Emőke
Bede Emőke
Április. 23. 2024. Kedd 09:05
Szombaton ismét megnyitja kapuit a látogatók előtt a Tűzoltótorony
Archív felvétel.

Április 27-én újra megnyitja kapuit a látogatók előtt a Tűzoltótorony, Szatmárnémeti szimbolikus épülete, a város legismertebb és leglátogatottabb turistalátványossága - közölte Facebbok-oldalán a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ.

 

Mint írják, a nyitóhétvégét ingyenes toronylátogatással és szabadtéri tevékenységekkel ünneplik. Április 27-én és 28-án 10:00 és 21:00 között a Tűzoltótorony mindenki számára ingyenesen látogatható.

 

Április 27-én, szombaton a G.M. Zamfirescu Kulturális Központ és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal a SamStudia Egyesület fiataljaival közösen számos szabadtéri tevékenységgel várják az érdeklődőket.

  • 16:00-19:00
    • Open mic - ragadj mikrofont és énekelj, szavalj, slammelj
    • Arts and Crafts Zone - kreatív kézműves tevékenységek
    • Game zone - társasjáték bemutató és társasozás by TestPlay
    • Szabadtéri játékok
  • 19:00 Dj Nelu

 

Mi célt szolgált eredetileg a torony?

 

A XIX. században Szatmárnémeti házainak egyharmada fából készült, tetejük pedig döntő többségben zsindellyel, illetve szalmával volt fedve. Ilyen környezetben természetesen rendkívül fontos volt a tűzvédelem. A városban működő céhek számára kötelező volt a tűzoltásban való részvétel, valamint a tűzoltáshoz szükséges eszközök megléte. A város teljes jogú polgárai önkéntes tűzoltó egységet is alapítottak.

 

Kezdetben a templomok tornyában, később pedig az egykori Pannónia Szálló helyén álló városháza tornyában teljesítettek megfigyelői munkát a tűzoltók. A városháza 1900-ban történt lebontása után a tűzfigyelést a római katolikus székesegyház tornyából végezték.

 

A római katolikus püspökség megalapításának centenáriumára (1904) Meszlényi Gyula püspök a város közösségének ajándékozta a ma is álló Tűzoltótornyot, amelynek építését még 1903-ban elkezdték és 20.000 arany koronába került. A terveket Dittler Ferenc készítette, míg az építő Vajnai Lajos volt. Az elkészült torony 45 méter magas, és egy 33,7 méteres körbejárható erkélyrésszel rendelkezett.

 

A téglatorony alsó része négyszögletes párkánysorral díszített, a bejárata fölött pedig timpanon helyezkedik el. A tűzoltóság az elkészült torony közelébe építtette laktanyáját, amelyet 1906-ban fejeztek be.

 

A két világháború között a torony elvesztette funkcióját, mivel megjelent a telefon. Az új technikának köszönhetően már nem volt szükséges a toronyból való megfigyelés. Az 1960-as évek végéig lényegében semmilyen funkciója nem volt az épületnek, a megyésítés után azonban a belügy megerősítésével antennákat helyeztek el a torony tetején. Ekkor terjedt el a városban az a tévhit, hogy rossz állapota miatt nem lehet látogatni az épületet. Az 1989-es forradalom után az épület ismét funkció nélkül maradt, leromlott állapotában. A felújításra szoruló épületet 2005-ben restaurálták, az oldalán eredetileg elhelyezkedő táblák helyét azonban új, csak részleges adatokat közlőkkel helyettesítették.

 

A Tűzoltótorony mai állapotában összesen 47 m magas, körerkélye 34 méter, csigalépcsője pedig 154 fokos.

 

120 évvel ezelőtt felavatásáról ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.