Színházi világnap: íme a Nagykárolyi Városi Színház rövid története


Lévén, hogy március 27-én a színházi világnapot ünnepeljük, Bogdan Georgescu, a Nagykárolyi Kulturális Igazgatóság vezetője rövid történelmi visszatekintőt osztott meg az intézmény közösségi oldalán.
Mint írja, a nagykárolyi színházat 1907-ben építették Bede Antal mester irányítása alatt, Kopeczek György tervei alapján. Utóbbi a kor legelismertebb építészei közé tartozott, nevéhez fűződik többek között a nagyváradi filharmónia és számos magyarországi színház építése is.
A 200 ülőhellyel és 26 páhollyal rendelkező épület első körben az 1811-ben született nagykárolyi író, Gáll József nevét viselte, majd 1920-ban az intézmény Carmen Sylva nevét vette fel. A városnak saját társulata is volt, melyet 1901-ben alapított Krémer Sándor, a csapat repertoárját pedig elsősorban operettelőadások alkották. Sajnos 1920-ben a társulat feloszlott, az épületet ezt követően filmvetítésekre adták ki bérbe.
1945-ben a teátrumra a Népszínház nevet testálják, majd az ezt követő „felújítások” nyomán az épület teljesen elvesztette addigi csillogását. Többek között mind az emeleten, mind a földszinten eltűntek a páholyok, melyeket újabb széksorokkal helyettesítettek, illetve emellett két újabb bejáratot nyitottak és átalakították az épület hallját is. Különösen fájó pontja ezen átalakításoknak, hogy eltűnt egy csodaszép, épp ezért rendkívül értékes csillár is, mely egy, építészeti szempontból mesterien megmunkált mennyezetről lógva ragyogta be a teret. Mindezeken túl az 1953-as és 1980-as években végzett „modernizálási munkálatok” során teljes egészében tönkretették a terem akusztikáját is.
Az épület 1990-ig színdaraboknak, illetve a kulturális és oktatási intézmények által szervezett előadásoknak és koncerteknek biztosított helyszínt, valamint itt működött az „Augusztus 23” mozi is. Utóbbi ’90 után megszűnik. A kilencvenes évek második felében az épülethez utólagosan hozzáépített szerkezet elemei elkezdtek leválni a főépületről, azt követően pedig, hogy a tető egy jelentős részét leszaggatta egy viharos erejű szél, 2008. szeptember 15-én pedig a nézők biztonsága érdekében bezárták a színházat.
A teátrum végül uniós forrásoknak köszönhetően nyerte vissza egykori fényét, a közönség előtt pedig 2016. március 30-án nyitotta meg ismét kapuit.