Színes programkínálattal vár idén is a Magyar Kultúra Hete


Az Ady Endre Társaság immár tizennyolcadik alkalommal szervezi meg Szatmárnémetiben az Egycsillagú Égbolt nevű programsorozatot, melynek egyhetes ideje alatt a közönség egy egészen színes programpalettáról válogathat: lesz kiállítás, zenei és színházi előadás, de még irodalmi est is.
A Magyar Kultúra Hete alkalmából megszervezett programsorozat január 22-én, a Magyar Kultúra Napján startol: délután 17 órától Sándor József Attila festőművész kiállítására kerül sor a szatmári Iparos Otthonban, majd 18 órától a Dinu Lipatti Filharmóniában sor kerül az ünnepélyes megnyitóra is. A Magyar Dalok címet viselő előadás során közkedvelt operák, operettek és musicalek csendülnek fel a budapesti Madách Színház művészeinek tolmácsolásában. Velünk lesz Mahó Andrea, Kovács Gábor és Jenei Gábor is. Az elővételes jegyeket már meg lehet vásárolni a Szatmárnémeti Északi Színház jegypénztárában, a Horea utca 6 szám alatt, hétköznap 10 és 17 óra között. További információk a 0261 712 106-os telefonszámon.
Január 23-án, 19 órától az Ács Alajos Stúdióteremben folytatódik az események sora, ahol a budapesti Klebelsberg Kastélyszínház művészei a Hendry Mária írónő nevével fémjelzett, Árnyéksors című darabot mutatják be. A színmű elsődleges forrása Klebelsberg Kunoné kitelepítésben írott, Életutunk című naplója volt, emellett korabeli dokumentumokat, egyéb kutatási forrásokat és tanulmányokat is felhasznált a szerző. A mű által megismerhetjük egy kivételes nagy formátumú politikus és a polgári származású asszony szerelmi házasságát és mindennapjai mögött a XX. század ellentmondásokkal teli drámáját, a nincstelenségbe taszított Sarolta megpróbáltatásait. Azonban a dráma nemcsak Botka Sarolta küzdelmes életét tárja a néző elé, hanem Klebelsberg emberi karakterébe és munkásságába is bepillantást enged. Sarolta szemszögén keresztül a néző megismerheti hazánk legkiválóbb és legnagyobb hatású kultuszminiszterének kivételes egyéniségét, ily módon a darab jelentős hiánypótló feladatot is betölt.
Január 24-én, 19 órától a Budapesti Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Magyar Drámai Színház A helység kalapácsát mutatják be. „Ez a történet sem csak úgy kezdődik, hogy a falu templomában a mise véget ért. A nép elhagyja a templomot. Csend lesz. De egyszercsak hortyogás hallatszik. Az egyik sarokban egy ember alszik. Fölébred, és az ajtó felé indul. Lenyomja a kilincset, de hiába. Az ajtó zárva van. Az ember átlátja a helyzetet, és nem rázza tovább az ajtót: tudja, hogy bezárták. Gondolkodni kezd, hogy hogyan juthatna ki. Az ablakon nem ugorhat ki, mert még a nyakát is kitörné. Eszébe jut egy ötlet. Hiszen hajtja a vágy! Ahogy az eredeti mű sem csak ennyiről szól, úgy a beregszászi előadás is több, mint szimpla történetmesélés, mert most is – mint mindig – a színház nyelvén fejezik ki mindazt, amit az életről, a világról gondolnak, azaz hogy „színházat csinálni” akkor is, most is „a legjobb dolog-log-log-log!” - olvasható az előadás szinopszisában. Jegyek kaphatók az Északi Színház jegypénztárában, illetve online a Biletmaster.ro jegyértékesítő rendszerben.
Január 25-én, 17 órától az Iparos Otthon kistermében Valaki útravált belőlünk címmel felolvasó- és irodalmi estet tartanak Ady Endre vallásos költeményiből, zenei kísérettel. Fellépnek Laczkó Tekla és Tóth-Páll Miklós, citerán és hegedűn pedig Debreczeni-Kis Helga játszik majd.
Ugyanezen a helyszínen, 18 órától a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója, Baji Lázár Imre tart előadást Mária-korszak kérdései címmel.
20 órától a Tűzoltótorony mellett található The Line kávézóban a marosvásárhelyi Bíró Hunor ad lírai koncertet. Az eseményt a Nomanid Kulturális Egyesület szervezi, a belépés ingyenes.
Január 26-án 16 óra 30 perctől a Székesegyházban Pregitzer Fruzsina „Legyen világosság“ című verses műsorára kerül sor, majd 18 órától a Magyar Állami Népi Együttes mutatja be a színházban a Körtánc című előadást. Az előadás egy antológiaszerű válogatás, korokon és határokon átívelő utazás, melyben a Kárpát-medence magyarsága és a vele sorsközösségben élő nemzetiségek (románok, szlovákok, szerbek és horvátok, svábok, ruszinok, cigányok) folklórjából inspirálódva járja körbe, táncolja körbe a Felvidéket, Kárpátalját, Erdélyt, a Délvidéket, és a „Kis Magyarországot”. Hitet téve az összetartozás megkérdőjelezhetetlen valóságáról, nagy ívű panorámaként mutatja fel azt a paraszti örökséget, azokat a páratlan kulturális és szellemi javakat, melyeket az ezeréves együttélés hagyott ránk.
A válogatott műsor tematikája a Bartók által megfogalmazott igazságot erősíti, miszerint az itt élő népek művészetének évszázadokon átívelő kölcsönhatása egyetemes, elválaszthatatlan kultúrát hozott létre. Mi, jelen világunkban élő emberek is látjuk a száz évnyi „távolságot”, de hisszük, hogy bár távolinak tűnik, mégis közeli!
Az előadás időtartama 85 perc szünet nélkül. Jegyek kaphatók az Északi Színház jegypénztárában, illetve online a Biletmaster.ro jegyértékesítő rendszerben.
Január 27-én 18 órától az Iparos Otthon nagytermében Versfonás címmel szerveznek zenés, költői estet, ahol a Misztrál együttesből ismert Heinczinger Miklóssal, valamint Nucsinák Gergely Andrással lehet találkozni. 20 órától a kisteremben Prieger Zsolt és Magyar Bori tart irodalmi, zenei és filozófiai előadást „Szerb Antal legendája“ címmel. A belépés mindkét eseményre ingyenes.
Az egyhetes programsorozatot január 28-án, 19 órától a Megmaradás Házában megszervezésre kerülő koncert zárja, melyen a közönség Szvorák Katalin jóvoltából himnuszokat, zsoltárokat, énekeket és imákat hallhat. Közreműködik: Andrejszki Judit – ének, csembaló, orgona, Gombai Tamás – hegedű, Pejtsik Péter – cselló.
Szervező: Ady Endre Társaság
Főtámogató: Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala
Támogatók: METAPLANT Kft., EUROPRIMA Kft.
Főpartner: Harag György Társulat
Partnerek: Dinu Lipatti Állami Filharmónia, Szatmári Római Katolikus Egyházmegye, G.M. Zamfirecu Kulturális Központ, Nomanid Kulturális Egyesület