Szigorú intézkedésekkel lépnek fel Nagykárolyban az iskolai rendbontás és erőszak ellen


Nagykároly Helyi Tanácsa a keddi ülésen elfogadta azt a határozattervezetet, mely révén egy olyan beleegyező nyilatkozatot hagytak jóvá, aminek aláírásával a nagykárolyi tanintézményekbe járó gyerekek szülei/gondviselői vállalják, hogy a diák betartja az adott iskola belső rendszabályzatát és viselkedése révén nem hátráltatja az oktatási tevékenységet.
A jóváhagyott beleegyező nyilatkozat első pontja a diák egészségügyi állapotának felmérésére vonatkozik. Ide értelemszerűen beletartoznak azok az egészségügyi kivizsgálások, amikor a gyerek valamilyen fertőző betegség tüneteit mutatja, de azok a pszichológiai vagy pszichiátriai felmérések is, melyeket az ismétlődő viselkedési problémák tesznek indokolttá. Ugyanezen pont magába foglalja a kábítószer vagy alkohol kimutatására alkalmas gyorsteszt elvégzésének lehetőségét is, ha a helyzet ezt indokolja.
Tilos lesz emellett a mobiltelefonok, tabletek, laptopok használata a tanóra ideje alatt, ha pedig valamelyik gyerek mégis vét ez ellen, akkor a tanárnak jogában áll majd elkobozni azt, és csak a szülő vagy gyám írásos kérésére visszaszolgáltatni a készüléket.
Pontosították továbbá, hogy mindazok az anyagi károk, melyeket egy rendbontó gyerek okoz az épület külső vagy belső részén, a bútorzatban, esetleg az iskolai felszerelésben, kizárólag a szülőt/gyámot terhelik.
A beleegyező nyilatkozat aláírása által a szülők ahhoz is hozzájárulnak, hogy a gyerekek tanítási idő alatt ne hagyhassák el az intézmény területét. Annak érdekében, hogy az iskola falai között is mindenük meglegyen, a tanintézmények boltjaiban lehet majd péktermékeket, tejtermékeket, édességet, vizet és üdítőt is kapni. Ugyanennél a pontnál maradva említésre méltó még, hogy az idegen személyek ok nélküli belépését is korlátozzák, a tanórák közötti szünetekben pedig fokozottan felügyelik a gyerekeket.
A többször is előforduló magatartási problémákat a magaviseleti jegy levonásával, illetve az ösztöndíjakra és egyéb szociális segélyekre szóló jog ideiglenes megvonásával is büntethetik.
Miért volt szükség a szigorú szabályokra?
A határozattervezethez csatolt szakjelentés szerint az intézkedés válaszként érkezik azon tanintézmények kérésére, amelyek arról számoltak be, hogy érezhetően megnőtt az iskolai erőszak, illetve a zaklatás, szekálás (bullying) aránya, ez pedig megnehezíti az oktatási tevékenység normális keretek között történő végzését. A kezdeményezők bíznak benne, hogy a szabályok felállítása által a tanítás normális keretek között folyhat, mind a diák, mind a pedagógus számára biztonságos környezetben, az előírásokat betartva és betartatva pedig sikerül visszaszorítani és megelőzni az agressziót, az alkohol- és szerhasználatot, valamint az internet- és közösségimédia-függőséget is.
Az utolsó csepp egyébként a pohárban az a szeptember 18-i eset volt, amikor is az egyik nagykárolyi iskola V. osztályában, román nyelv és irodalom órán az egyik fiú rátámadt az osztálytársára: megütötte, lenyomta a földre, majd fojtogatni kezdte. A tanárnő megpróbált gátat szabni az eseményeknek, viszont ekkor egy másik fiú is felpattant és erősen mellbe vágta a pedagógust.