Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szentháromság vasárnapja – templombúcsúk egyházmegyénkben

Ilonczai Gyöngyi
szatmariegyhazmegye.ro
Május. 22. 2024. Szerda 09:06

Pünkösdöt követő vasárnap ünnepeljük Szentháromság vasárnapját. A Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében ezen az ünnepen Nagybányán, Nántűn és Nagykárolyban tartanak búcsút. Előtte való nap Szent Orbán búcsút tartanak a kraszanabélteki kápolnában. Szentháromság vasárnapját követő vasárnap pedig Szent Erazmusz búcsú lesz Krasznasándorfaluban.

 

A Szentháromság tana a kereszténység központi dogmája, mely szerint Isten három személyben létezik: az Atyában, a Fiúban és a Szentlélekben. A Szentháromság titkát Jézus fedte fel számunkra. Mennybemenetele előtt ezt a küldetést adta apostolainak: „menjetek tehát, és tegyetek tanítvánnyá minden népet. Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében.” (Mt 28,19). Pál apostol is tanúságot tesz a Szentháromságról: „az Úr Jézus Krisztus kegyelme, Isten szeretete és a Szentlélek közössége legyen mindnyájatokkal!” (2Kor 13,13). A három isteni személy nem különálló, hanem egységet alkot: egyetlen Istent. A Szentháromságot gyakran misztériumként, titokként írjuk le, mivel megértése minden emberi értelmet meghalad; olyan igazság, melyet csak isteni kinyilatkoztatás révén lehet teljesen megérteni.

 

Nagybányai Szentháromság plébánia

Nagybánya templomát az 1333-1335-ös pápai tizedjegyzék említi, mint egy, az egri püspökséghez tartozó plébániát. A reformáció idején a plébános és tizenegy segédlelkésze a református vallásra tért át. A XVII. század végén visszatértek a városba a minoriták, akiknek legjelentősebb képviselőjük Jeszenszky Benedek és Isten szolgája Kelemen Didák atyák voltak. Ugyancsak a század végén, 1687-ben jezsuiták érkeztek Nagybányára, akik 1691-ben Lipót császártól megkapták a város összes templomát, majd 1718-1720 között felépítették a mai Szentháromság templomot. 
A vasárnap este 19 órakor kezdődő búcsú szentmisén a szónok P. György Alfréd kamilliánus szerzetes lesz.

 

Nántű
A templomot először 1214-ben említették, majd a reformáció folyamán szinte eltűnt katolikus közösség a XVIII. századi sváb betelepítések idején kapott új erőre, míg ezzel egyidőben Nántű református lakosságát Dobrára telepítették. Ennek eredményeként Dobrán megszűnt a plébánia, amelynek eddig Nántű filiája volt. 1748-ban Nántű Krasznabéltekhez kerül filiaként. Nántű jelenlegi templomát 1848-ban Hám János püspök építtette a hívek adakozásából. Az 1850-ben elkészült templom 1894-ben új tornyot kapott.
A vasárnap 13 órakor kezdődő búcsú szentmisén Ft. Fagea László, nyugalmazott esperes lesz a szónok.

 

Nagykárolyi Szentháromság kápolna
A kápolna búcsú szentmiséje 16 órakor kezdődik, az ünnepi szónok Ft. Perez Gutierrez Pablo, a Kalazanci Szent József plébánia segédlelkésze.

 

A krasznabélteki Szent Orbán kápolnánál a búcsú szentmise szombaton, május 25-én 11 órakor kezdődik Ft. Veres Attila felsőbányai plébános szentbeszédével.

 

 

Krasznasándorfalu (Sándra)
A krasznasándorfalui Szent Erazmusz templom búcsúját június 2-án 13 órai kezdettel tartják, szentbeszédet mond Ft. Tempfli Máté székesegyházi segédlelkész.