Száz fő befogadására alkalmas pavilonnal bővítik a szatmári börtönt. Mutatjuk, hová tervezik a létesítményt


A Szatmár.ro még 2024 januárjában számolt be róla, hogy az ország 13 büntetés-végrehajtási intézményében indítanak kulcsfontosságú fejlesztést: olyan pavilonokat építenek, amelyekben akár 100 rabot is el lehet helyezni.
„A tizenhárom pavilon megtervezését és kivitelezését magába foglaló projekt becsült összértéke közel 101 millió lej, a szerződés kivitelezési ideje pedig 18 hónap. Szatmárnémeti mellett hasonló beruházás indul Marosvásárhely, Feketehalom, Zsiláva, Ploiești, Mioveni, Szörényvár, Zsilvásárhely, Foksány, Vaslui, Konstanca és Tulcea városában, valamint a Tichilești-en található fiatalkorúak börtönében.
A épületben összesen 10 darab tízfős cella kap majd helyet, melyek mindegyike rendelkezni fog saját mosdóval és egy kis tárolóhelyiséggel is, ahol a rabok személyes dolgaikat tarthatják. A tervek szerint egy cella megközelítőleg 41 négyzetméter területű lesz, így betartva a személyenként 4 négyzetméter biztosítására vonatkozó előírást” – írtuk akkor.
Mostanra az is kiderült, hogy mégis hová tervezik építeni a szóban forgó pavilont Szatmárnémetiben. A polgármesteri hivatal weboldalán elérhető információk szerint a létesítményt a Gorunului utcára helyezné el a börtönigazgatóság.
A kiszemelt telek az igazságügyi minisztérium, azon belül is az Országos Börtönigazgatóság tulajdonában áll. Egy 33.908 négyzetméteres telekről van szó, mely részben külterületi mezőgazdasági terület, részben beépíthető terület. A parcellán jelenleg egy 116 négyzetméteres, földszintes építmény található, mely egykor üzemanyag-lerakatként funkcionált, mostanra azonban használaton kívül került. A beruházás kapcsán nemrégiben közmeghallgatást szerveztek, melynek keretében július 1-ig várták a lakossági észrevételeket.
A hely megválasztására vonatkozó döntés egyébként nem meglepő, hiszen februárban a kormány elfogadott egy memorandumot, melynek értelmében az ország több, városközpontban található börtönét külterületekre fogják áthelyezni, beleértve a szatmári büntetés-végrehajtási intézetet is.
A kabinet akkor közleménye szerint a börtönök városokon kívülre történő áthelyezésének számos előnye van, többek között a nagyobb közbiztonság, a börtönkörülmények javulása és a fogvatartottak még hatékonyabb rehabilitációja és társadalmi reintegrációja. A kormány közleményében rámutatott arra is, hogy az új börtönépületek építésekor a fogvatartott személyek elhelyezésére vonatkozó minden szabványt és szabályt be fognak tartani. A börtönök átköltöztetése nyomán felszabaduló épületeket és területeket pedig fel lehet használni majd a helyi közösségek javára.
A szatmári börtönben cikkünk megjelenésének pillanatában 405 fő raboskodik.