Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szatmárzsadányban is bemutatták az elektronikus nyomkövető működését

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 24. 2024. Szombat 10:11
Szatmárzsadányban is bemutatták az elektronikus nyomkövető működését

A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség bűnmegelőzési osztályának munkatársai a STEA Egyesülettel együttműködve a családon belüli erőszakról tartottak tájékoztatást a Szatmárzsadányban élő roma nők számára.

 

A projekt keretében egyrészt a családon belüli erőszak következményeiről beszéltek a jelenlévőknek, másrészt a már megyénkben is alkalmazható elektronikus nyomkövető rendszer működését is ismertették.

 

A rendőrség munkatársai arra biztatták a tevékenységen részt vevő nőket, hogy szólaljanak fel, ha családon belüli erőszakkal néznek szembe, merjenek segítséget kérni, hiszen van megoldás ezekre a helyzetekre. A rendőrnők pontosan meghatározták, mit jelent a fenyegető, agresszív magatartás, illetve azokról a módszerekről is részletes tájékoztatást adtak, melyekkel a hatóság meg tudja védeni a családon belüli erőszak elszenvedőit.

 

Mint elmondták, az 5 napig érvényes távoltartási végzést a rendőr abban az esetben állíthatja ki, ha úgy véli, hogy a család bármelyik tagjának személyi szabadságát vagy testi-lelki épségét veszélyezteti a vele egy háztartásban élő másik személy. Ilyenkor egy 21 kérdésből álló kérdőívet alapul véve feltérképezik a helyzetet, majd az eredményeket kiértékelve, a törvény adta keretek között dönthetnek arról, miként orvosolják azonnal a helyzetet.

 

 

A végzés kiállításához nincs szükség bírósági beleegyezésre, azonban a rendőrnek kötelessége az ügyet 24 órán belül továbbítani az területileg illetékes ügyészségre is. A bíróságnak ezt követően a törvény értelmében 48 órája van arra, hogy döntsön: ha indokoltnak tartja az intézkedést, akár meg is hosszabbíthatja a végzés érvényességét, viszont ha úgy ítéli, a családtagok nincsenek veszélyben, semmissé is teheti azt. Természetesen a bíróság döntését meg is lehet fellebbezni, erre az agresszornak maximum 48 órája van. A végzés mellett értelemszerűen bűnügyi eljárást is indíthatnak az elkövető ellen.

 

A rendőrség ismertette továbbá a Szatmár megyében január 1-től alkalmazható elektronikus nyomkövetőt is. Az eszközt az agresszív partner lábára vagy csuklójára erősítik fel, mely mellett az érintettnek egy GPS-szel rendelkező mobiltelefont is magánál kell tartania. Hasonló telefont kap az áldozat is, így valós időben tudja ellenőrizni, hogy támadója nincs-e a közelében, ha pedig utóbbi - megszegve a távoltartási végzésben foglaltakat - túl közel megy hozzá, a készülék azonnal riasztást küld a rendőrségnek, és a legközelebbi egység azonnal a helyszínre siet, így biztosítva védelmet a sértettnek.

 

A rendszer működéséről részletesebben ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.