Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szatmárnémetiben tartották idén a romániai magyar iskolák országos tanévnyitó ünnepségét - Képgaléria

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Szeptember. 10. 2022. Szombat 14:49
Szatmárnémetiben tartották idén a romániai magyar iskolák országos tanévnyitó ünnepségét - Képgaléria

Az esemény először kerül megrendezésre Szatmárnémetiben, fővédnöke Ft. Schönberger Jenő megyéspüspök volt.
 

Szentmisével kezdődött, ünnepi beszédekkel és műsorral folytatódott a romániai magyar iskolák kilencedik alkalommal megtartott országos tanévnyitó ünnepsége. Ft. Schönberger Jenő megyéspüspök által celebrált szentmise során a diákságért és az őket oktató pedagógusokért imádkozott.


A szentliturgiát követően a megyéspüspök így imádkozott: „Istenem, cselekedeteinket előzd meg sugallatoddal, hogy helyesen gondolkodjunk kötelességeinkről és jogainkról! Mert jogok nincsenek kötelességek nélkül.”

Ehhez a fohászhoz kapcsolódóan pedig elmondta, a diák kötelessége a tanulás, de nem csak a tananyag elsajátítása: tanulnia kell alázatosságot, engedelmességet és rendszeretetet is. Joga pedig hogy tanulhat. A szülők kötelessége helyesen szeretni gyermekeiket. Nevelni, taníttatni őket, megkövetelni tőlük azt, ami a feladatuk, és lehetőségeik szerint megtenni mindent, hogy testben és lélekben egészséges felnőtté válhassanak. Joguk van ahhoz, hogy gyermekeik engedelmeskedjenek nekik, szeressék és tiszteljék őket. A pedagógus kötelessége nem csak hogy tanítson, hanem neveljen is tudásával és élete jó példájával. Joga, hogy diákjai tiszteljék és megbecsüljék. 

Isten sugallatai ezek. Ha eszerint cselekszünk és tesszük kötelességeinket, bizton reménykedhetünk segítségében és abban, hogy fiataljaink értékes, tisztességes, magyar és keresztény felnőttekké válnak, akik átvehetik a stafétát a mai vezetőktől, amikor eljön annak az ideje. – fogalmazott a püspök. 




Ezt követően Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke mondott ünnepi beszédet. „Köszöntök mindenkit itt a szatmári római katolikus székesegyházban. A helyszín jelzésértékű, hiszen amikor bevezettük az országos tanévnyitók hagyományát, az egyház és az iskola összekapcsolódását szerettük volna megerősíteni, mert hisszük és valljuk, hogy nemzeti értékeink átörökítésében ez a kapcsolódás lehet a legerősebb pillér.
 

Májusi jubileumi ünnepségünkön bemutattuk szövetségünk zászlaját, amelyre ez a jelmondat került: A minőségi oktatás szolgálatában. Ilyenkor tanév elején, amikor eltervezzük az utat, amit be szeretnénk járni, jó ha gondolatainkban ez a jelmondat is ott kering. Mert bármit is hoznak a közeljövő tervezett változásai, ami igazán fontos benne van ezekben a szavakban. Munkánk a minőség teremtése, annak fenntartása és működtetése irányába törekszik és lényegét tekintve szolgálat.


A mai pedagógusok számár a legnagyobb kihívás a 21. században a 21. századi gyerekeket, 21. századi módszerekkel eredményesen az életre nevelni. Ez bizony embert próbáló feladat számunkra, akik a 20. században születtünk és közben számtalan jelzés érkezik arra vonatkozóan, hogy változnak a diákok, a szülők, a társadalom irányából érkező igények. Gyors és folyamatos szemléletváltásra van szükség, amely a pedagógusok részéről nagyon nagy rugalmasságot igényel. Ezekhez a kihívásokhoz kívánok minden kollégának sok sikert az új tanévben!” – fogalmazott az pedagógusszövetség vezetője. 



Ezt követően Kallós Zoltán, az Oktatási Minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkára szólt a jelenlévőkhöz. „Nagy öröm számomra, hogy itt Szatmárnémetiben köszönthetem Önöket! Bevallom, hogy én voltam az, aki szerettem volna, ha ez a tanévnyitó itt Szatmárnémetiben lett volna megtartva, és ezért külön örülök, hogy a pedagógusszövetség országos elnöksége elfogadta ezt a javaslatot.” – kezdte beszédét Kallós, majd feltette a kérdést: Milyen a jó pedagógus? Majd válaszként elmondta: Egy jó pedagógus olyan, aki felgyújtja a csillogást a gyermekek szemében.

„Én büszke vagyok rá, hogy a szatmári, és ezáltal a romániai magyar pedagógusközösséghez tartozom. Hiszen nekünk is olyan pedagógusaink voltak az iskolában, akik nem csak tanítani próbáltak, hanem inspiráltak. És ez nem csak a diákoknak fontos, de a pedagógusoknak is erőt ad ahhoz, hogy minden nap újrakezdjük a munkánkat. Mert rengeteg feladunk van, mindenkinek a maga szintjén. Minden egyes romániai magyar pedagógusnak nagyon fontos szerepe van az anyanyelvi oktatásban itt Romániában. Úgy hogy minden nap bemennek az órára és oktatnak és nevelnek, mások intézményvezetői szerepet vállalnak el, vannak akik tanfelügyelők, mások pedig a minisztériumban dolgoznak. Mindenkinek a munkája egyenként nagyon fontos, de egymás nélkül nem érnek semmit. Csak közösen, együttes erővel tudjuk elvégezni a feladatot. Mert tanévek kezdődnek és végzőnek, de van egy dolog, ami nem változik: egyházi vezetők, világi elöljárók és oktatási szakemberek közös feladata együtt dolgozni azon, hogy gyermekeink minden időben a legjobb körülmények között a legmagasabb minőségű oktatásban és nevelésben részesüljenek iskoláinkban. Erre a feladatra hívok mindenkit az új tanév első napjaiban.” – mondta el beszédében az államtitkár. 


 

Köszöntő beszédében ez után Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke elmondta, az utóbbi évek számos kihívás elé állították úgy a diákokat mind a pedagógusokat és lényegében egész társadalmunkat. „Legyen az a koronavírus, egy szomszédos háború, egy gazdasági válság, vagy bármi más. Viszont kihívások mindig vannak és lesznek ezután is. Viszont ha az oktatási rendszerben, mindenki teszi a dolgát ez után is, akkor minden működni fog. A felnövekvő „emberpalánták” olyan gyümölcsök, akikhez nagyon sok türelemre van szükség, nem elég 1 év, hogy termés legyen. Nem tavasszal vetjük el őket, hogy ősszel már szüreteljünk is, hanem lehet 25 év múlva derül ki, hogy a megtermett gyümölcs milyen lesz. Ehhez kívánok most egy sikeres tanévet, és egy olyan vetést, amely majd egy negyed évszázad múlva megítéli, hogy mi itt és most jól dolgoztunk-e.” – fogalmazott Pataki. 


 

Ez után Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere szólt a jelenlévőkhöz: „Amikor 2016-ban megnyertük az önkormányzati választásokat, az első napoktól kezdve azt hangsúlyoztam, hogy egy városnak akkor van jövője, ha abban megfelelő színvonalú az oktatás. Azóta folyamatosan ezen dolgozunk: új bölcsődéket és napköziket nyitottunk, évtizedeken keresztül elhanyagolt iskolaépületeket újítottunk fel, tehetséggondozó központot hozunk létre. Jelszavunkká vált: Ha befektetünk az oktatásba, befektetünk a jövőnkbe!
 

Itt Szatmárnémetiben és Szatmár megyében remek pedagógusaink vannak. Akárcsak Önök mindannyian, ők azok, akik biztosítják a szülőföldön való megmaradás egyik megkerülhetetlen alapját, az anyanyelv értékeinek megőrzését és átadását nemzedékről nemzedékre, amiért köszönet és elismerés jár! Tudom, hogy nem könnyű feladat ez, hiszen az utóbbi években sokszor sok minden a feje tetejére állt, előbb a világjárvány okozta bezárások, most pedig a háborús infláció okozta nehézségek keserítik meg a mindennapjainkat, és teszik nehezebbé a tanítást, miközben rendkívüli felelősség nyugszik a vállukon. Hiszen az anyanyelvi oktatás nemcsak arról szól, hogy a tanuló így tudja a legjobban elsajátítani a tudást, és így válik jobb szakemberré, hanem ezáltal válik jobb magyarrá is. Hiszen általa kapcsolódik be a diák a magyar kultúrába, érti meg ősei életfelfogását, így lesz része a magyar közösségnek. 

Tisztában vagyok azzal, hogy az Önöknek most csak egy céljuk van: elkezdeni a tanévet, tanítani, és értékeket átadva útnak indítani a magyar anyanyelvű fiatalokat, ami nagyon nagy, de egyben nemes feladat. Kívánok hozzá sok kitartást, erőt, és kívánom, hogy szakmai és erkölcsi sikerekben egyaránt részük legyen a következő tanévben." – mondta el beszédében Kereskényi. 




A továbbiakban ünnepi köszöntőt mondott még Dr. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára, Szabó Ödön parlamenti képviselő, az oktatási bizottság alelnöke, Dr. Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, Dr. Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora, Balog Barbara, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium diáktanácsának tagja, illetve közben a Szatmárnémeti Református Gimnázium és a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum diákjai verses-zenés összeállításokkal emelték az alkalom fényét. 

A tanévnyitó ünnepség második felében következett a pedagógus szolgálati emlékérmek átadása. Ezt a szakmai elismerést minden évben azoknak a nyugállományba vonuló pedagógusoknak, illetve főiskolai és egyetemi oktatóknak adományozza a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség, akik legalább 25 éven keresztül fejtették ki áldásos tevékenységüket gyermekeink oktatása, nevelése érdekében, és természetesen kiemelkedő munkát is végeztek.

Az emlékérmeket átvették: 

  • Nagy Csilla, a 24-es Óvoda és Napközi óvodapedagógusa,
  • Sipos Zsuzsánna, a Bogdándi Óvoda óvodapedagógusa,
  • Ludescher János, a Csanálosi Tempfli József Általános Iskola biológia és technológia tanára,
  • Gindele Tibor-Ferenc, a Nagykárolyi Simion Barnutiu Szakközépiskola testnevelő tanára,
  • Pente Ágnes, a Lázári Petőfi Sándor Általános Iskola román nyelv és irodalom tanára,
  • Katócz Irma, a Pusztadaróci Általános Iskola biológia szakos tanára,
  • Téglás József, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium magyar nyelv és irodalom szakos tanára.

 

Az emlékérmeket átadták: Dr. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára és Kallós Zoltán, az Oktatási Minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkára.