Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szatmárnémetiben is bemutatta programját Szilágyi Dóra Emese, a MIÉRT elnökjelöltje

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 06. 2023. Szerda 12:07
Szatmárnémetiben is bemutatta programját Szilágyi Dóra Emese, a MIÉRT elnökjelöltje

Szeptember 15-16-án tisztújító küldöttgyűlést tart a 17 romániai megyében jelen levő Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT), a szervezet egyetlen elnökjelöltje, a Szatmár megyei születésű Szilágyi Dóra Emese pedig az elmúlt időszakban Erdély több nagyvárosába is ellátogatott, hogy a helyi fiataloknak bemutassa programját, célkitűzéseit. Kedd délután Szatmárnémeti következett a sorban, így e lehetőséget kihasználva a Szatmár.ro is a jövőbeli terveiről kérdezte az elnökjelöltet, aki megválasztása esetén a több mint két évtizedes múlttal rendelkező szervezet első női elnöke is lesz egyben.

 

Szilágyi Dóra Emese jogászként végzett a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen, majd szakmájánál maradva, jogászként helyezkedett el Bukarestben. Jelenleg nemzetközi kapcsolatokért felelős tanácsosként dolgozik az RMDSZ-nél, méghozzá a szövetségi elnök kabinetjében, illetve tavaly június óta ő tölti be a párt ifjúságért felelős ügyvezető alelnöki tisztségét is. Nem lesz tehát idegen számára a fiatalokkal közös munka, mi több, az MIÉRT egyetlen elnökjelöltjének már most jól meghatározott célkitűzései vannak. 

 


Mint Szilágyi Dóra Emese a Szatmár.ro-nak elmondta, programját három részre lehet osztani. Ezek közül az első a szervezetépítést célozza meg. Egyrészt a MIÉRT tagszervezeteinek szeretnének nagyobb, hatékonyabb segítséget és támogatást nyújtani abban, hogy minél szélesebb rétegeket érjenek el, másrészt maga a MIÉRT is egy generációváltáson megy keresztül, és a vezetésnek is mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a szervezet lépést tudjon tartani a legújabb korok kihívásaival.


A program második része a versenyképességre koncentrálódik. „Szeretnénk eszközt adni a magyar fiatalok kezébe, hogy felvehessék a versenyt a román társaikkal, hogy itthon kapjanak munkát, itthon telepedjenek le, itthon boldoguljanak. Észrevettük, hogy a román nyelvtudással még mindig akadnak gondok. Kiütközik ez egyrészt az érettségi eredményeken is, de sokat beszélgettünk a MAKOSZ-osokkal is, akik elmondták, hogy noha már létezik a differenciált tanterv, viszont a gyakorlatban még mindig nem elég hatékony a rendszer” - magyarázta a Szatmár.ro-nak az elnökjelölt. Utóbbi probléma kapcsán elárulta, szeretnének megvalósítani egy alternatív nyelvtanulási kurzust, melynek keretében - pedagógusok és szakemberek bevonásával - könnyen emészthető videós anyagokkal azokat az alapkészségeket erősítenék meg, amelyekre az iskolai rendszer jelenleg nem fektet kellő hangsúlyt.

 


A versenyképesség kapcsán Szilágyi Dóra Emese kiemelte még a vállalkozásindítás és a munkapiacon való elhelyezkedés kérdéskörét is. Mint elmondta, a tavaszi körút során azt tapasztalták, hogy a legtöbb fiatal komolyan érdeklődik az ösztöndíjlehetőségek, a továbbtanulás, a vállalkozásindítás és start-up pályázatok iránt, épp ezért arra szeretnék őket bátorítani, hogy használják ki e lehetőségeket és akár egy saját vállalkozás beindítása által itthon teremtsék meg maguknak az anyagi biztonságot.


A szervezetépítésen és versenyképességen túl Szilágyi Dóra Emese olyan új témákat is behozna a MIÉRT tevékenységébe, mint például a fenntarthatóság és a környezetvédelem kérdése, vagy akár a mindennapokban egyre nagyobb teret hódító mesterséges intelligencia is. Az említetteken túl az elnökjelölt tervei között szerepel egy mentálhigiéniás podcast sorozat elindítása is, melyben szakemberek bevonásával olyan tabu témákat dolgoznának fel, amelyekről a fiatalok még mindig nem szívesen beszélgetnek, vagy ha mégis megtennék ezt, nem tudják, hova is fordulhatnának kérdéseikkel. A sorozat természetesen ingyenesen, online elérhető lenne bárki számára.

 


Szilágyi Dóra Emese szerint rendkívül fontos, hogy minél szélesebb rétegeket sikerüljön elérni, legyen szó akár a vidéken, akár a nagyvárosokban, egyetemi központokban élő fiatalokról. Épp emiatt szükség van közösségépítésre is. „Az elmúlt években mindannyian tapasztaltuk azt, hogy egy kicsit elzárkózottabbak lettünk a COVID hatására, megváltozott a közösségi események dinamikája, nem találkozunk annyit, a különféle online felületeken történő kapcsolattartás a fizikai találkozások rovására ment, és sok esetben azt eredményezi, hogy a fiatalok nem úgy viszonyulnak már a civil és ifjúsági szervezetekhez. Ezt szeretnénk megváltoztatni, szeretnénk erősíteni a közösségi tudatot” - magyarázta a Szatmár.ro-nak Szilágyi Dóra Emese, hozzátéve, hogy ennek érdekében több programmal készülnek a fiatalok számára. Ezen események szerepe azonban nem merül ki a közösségépítésben, hiszen az olyan kezdeményezések révén, mint pl. az Erdélyi Politikai Iskola vagy MIÉRT Akadémia, felkészítenék a fiatalokat a közéleti szerepvállalásra is.


Ezzel kapcsolatban kiemelte, 2024 „szuper választási év” lesz, ez pedig remek lehetőséget ad a tenni akaró fiataloknak, hogy befolyásolják a közélet alakulását, és helyi, megyei vagy akár országos képviseletekben is jelen legyenek és hangot adjanak véleményüknek, mely a jövőre nézve akár döntő szerepű is lehet. E gondolatot hivatott tulajdonképpen közvetíteni az elnökjelölt által választott jelmondat is: „A mi generációnk, a mi felelősségünk.”

 

 

Fotók: Lévai Zoltán