Szatmárnémeti fellélegezhet: tisztább a levegő, mint a környező nagyvárosokban


Szatmárnémeti viszonylag jó eredménnyel szerepelt az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (AEM) legfrissebb jelentésében, amely több mint 760 város levegőminőségét vizsgálta Európa-szerte, köztük 35 romániai települését is. A város a 485. helyet szerezte meg, ezzel a középmezőnyben kapott helyet.
Az ügynökség által közzétett rangsor három fő légszennyező anyag, a szálló por (PM2.5), a nitrogén-dioxid (NO₂) és az ózon (O₃) alapján készült. Ezek a szennyező anyagok különösen veszélyesek, mivel hosszú távon közvetlenül befolyásolják az emberek egészségét. A finom szálló por képes mélyen behatolni a tüdőbe, sőt a vérkeringésbe is, ahol gyulladásokat, érszűkületet, szívbetegségeket és tüdőproblémákat idézhet elő. A nitrogén-dioxid elsősorban a közlekedési eredetű légszennyezésből származik, és súlyosbíthatja az asztmát, csökkenti a tüdőfunkciót, különösen a gyermekeknél és az időseknél. Az ózon a felszín közelében irritálhatja a légutakat, légszomjat okozhat, és hosszú távon légzőszervi megbetegedések kialakulásához vezethet.
A jelentés célja éppen az, hogy felhívja a figyelmet: a városi környezet levegője nemcsak kényelmi kérdés, hanem egészségügyi tényező, amely évekkel rövidítheti meg az emberek életét. A városokat ezért tíz kategóriába sorolták annak alapján, hogy mekkora halálozási kockázatot jelent náluk a levegő minősége. Szatmárnémeti ebben a beosztásban a 7. kategóriába esik.
Összehasonlításként: Nagyvárad a 625., Nagybánya a 692., a magyarországi Debrecen a 608., Nyíregyháza pedig a 615. helyen áll, míg Bukarest még lejjebb, a 720. pozícióban szerepel. Ezek az adatok azt mutatják, hogy Szatmárnémeti a térség több nagyvárosánál jobb levegőminőséggel rendelkezik, ami fontos szempont az életminőség és a megelőzhető betegségek szempontjából.
Az AEM által készített interaktív térképet ide kattitva lehet megtekinteni.
Több mint 700 euróba kerül egy szatmárinak a légszennyezés
Egy Szatmárnémetiben élőnek 737, egy általános európai városlakónak pedig 1.276 euróba kerül évente a légszennyezettség – ismertettük korábban a témában valaha végzett legnagyobb kutatás eredményeit. Az Európai Népegészségügyi Szövetség (European Public Health Alliance – EPHA) a jelentés összeállításakor meghatározta a három leginkább egészségkárosító légszennyező anyag (szálló por, ózon és nitrogén-dioxid) által okozott károk, tehát a korai elhalálozás, az orvosi kezelések, a kiesett munkanapok és az egyéb egészségügyi kiadások összköltségeit, majd ezek alapján rangsorolta az Európai Unió tagállamainak városait.
Az összesítés szerint a román fővárosban élők vannak a legrosszabb helyzetben, a számítások szerint ugyanis egy bukaresti zsebből átlagosan 3.004 eurót vesznek el évente a légszennyezettség által okozott károk, a teljes fővárosi lakosság pedig évente összesen 6,35 milliárd eurót bukik ezen okból. Második helyre az olaszországi Milánó került, ahol évente 2.843 euróba kerülnek a légszennyezés hatásai, a város teljes lakkosságára számolva pedig mintegy 3,49 milliárd euró „megy füstbe”. Harmadik helyre a szintén Olaszországban található Padova került, ahol a légúti betegségek kezelése, a kiesett munkanapok, a várható élettartam csökkenése és az egyéb költségek évente fejenként 2.455 euróra rúgnak, a város teljes lakossága pedig megközelítőleg 508 millió eurót veszt emiatt.
A Top10-es listába Bukaresten, Milánón és Padován kívül bekerült még Varsó (2.433), Pozsony (2.168), Velence, Brescia (mindkettő 2.106 euróval), Szófia (2.084), Torino (2.076) és München (1.984) is.
Mint említettük, Romániában a fővárosiaknak kerül a legtöbbe a légszennyezés, hiszen a károk összértéke 6,3 milliárd euróra tehető, mely fejenként mintegy 3 ezer eurót jelent. Az országos rangsor második helyére Temesvár került, ahol összesen 542 millió eurót (1.643 euró/lakos) emészt fel ugyanez, a harmadik „legköltségesebb” város e tekintetben pedig Brassó, az itt élőknek ugyanis együttesen kb. 495 millió euróba, tehát fejenként 1.710 euróba kerül a légszennyezés, illetve annak hatásai. Szatmárnémetiben 89 millió eurót emésztenek el a károk, mely egy főre lebontva mintegy 737 eurót jelent.