Szatmári Magyar Vállalkozók. Szatmári kézben lévő országos bolthálózat, amelyet az egység ereje tett naggyá


Sikeres szatmári magyar vállalkozókat kerestük meg, hogy elmeséljék, hogyan indultak el, hová fejlődtek, mi a sikerük titka, és volt-e olyan amit feláldoztak emiatt.
Barta Lajos, a CBA Nord Vest Kft. vezérigazgatója és társtulajdonosa. Perényi Józseffel közösen tulajdonosai és vezetői a disztribúciós és franchise hálózatot működtető cégnek. Nincs olyan ember Nyugat-Romániában, aki már ne vásárolt volna CBA Nord Vest logós üzletbe. A cég alapítói tisztában voltak az egység erejének meghatározó szerepével, s ennek nyomán hozták létre húsz évvel ezelőtt a céget, amely töretlenül nőtt egyre nagyobbra az évek során. Ma már országos szintű vállalat, amely nemcsak saját boltokat tart fenn, hanem franchise rendszerben épít hálózatot. Termékeik árérték aránya vitathatatlanul a legjobbak közé emeli őket. A vezérigazgatótól azt is megtudtuk, hogy manapság már nemcsak az ár az elsődleges szempont, hogy ki hol szerzi be a mindennapi élethez szükséges termékeket. S az is kiderült, hogy milyen követelményeknek kell megfeleljen egy bolt, hogy a hálózat tagja lehessen, emellett elárulta, mi az egyedüli ok, hogy még mindig Szatmárnémetiben található az országos szintű bolthálózat vezérközpontja.
Szatmár.ro: Szatmár megyében nagyon sok mindenkinek mosódik össze a CBA Nord Vest Kft. és a Barta Ati Kft. neve. Mi az oka ennek?
Barta Lajos: Igen ez két különböző cég. Barta Ati Kft., ahol édesapám az egyedüli tulajdonos és a testvérem az ügyvezető igazgató, ők klasszikus disztribúcióval és helyi bolthálózattal foglalkoznak. S mivel minden Barta Ati bolton ott a CBA logó is, így gyakran előfordul, hogy összemosódik a két cég a köztudatban. Az sem segít ezen a hiedelmen, hogy a CBA Nord Vest Kft.-t ugyancsak egy Barta, azaz én vezetem, s ez is hozzájárul, hogy nem választják szét. Viszont tudni kell, hogy működési szempontból teljesen különálló cég a kettő. Annyi mégis összekapcsolja a két céget, hogy a Barta Ati Kft. is az egyik alapító tagja a CBA Nord Vest Kft.-nek.
Szatmár.ro: Miért és mikor alapítódott a CBA Nord Vest és hogyan fejlődött?
Barta Lajos: A CBA Nord Vest Kft.-t 2002-ben kilenc cég alapította, mivel hittek az egység erejében. Pont azért hozták létre, hogy jobb beszerzési árakat tudjanak meghatározni, azáltal is, hogy nagyobb mennyiségekről tudjanak tárgyalni a gyártókkal. A CBA Nord Vest ezért is jött létre, a budapesti CBA modelljére és jóváhagyásával. A CBA egy franchise hálózatot működtető cég, ahol saját márkás és első áras (First price) termékeket kínál, amihez saját cégmintát és marketing anyagokat is szolgáltat a partereinek. Természetesen induláskor még nem rendelkezett ekkora kiterjedt hálózattal, egy sokkal kisebb változata volt a mostaninál, a Depozitelor utcán egy pár száz négyzetméteres raktárban indult. Folyamatosan fejlődött, majd 2010 végén költöztünk át a jelenlegi székházunkba, amely a Lucian Blaga út végén van. Itt egy 6500 négyzetméteres raktárhelyiségünk van, amiből 2100 négyzetméteren szabályozható a hőmérséklet. A költözés után lendületesen, folyamatosan bővült a cég, s egyre több üzlet kapcsolódott a franchise-láncunkhoz. Két-három évre a költözés után a társakat kivásároltuk, s ketten maradtunk főrészvényesek Perényi Józseffel. Évről évre nőtt a terjesztő hálózat. Jelenleg hét-nyolc megyében, többek közt Szatmár, Máramaros, Szilágy, Bihar, Kolozs, Arad és Temes megyében is jelen vagyunk, de emellett szállítunk Maros, Beszterce-Naszód megyékbe, illetve Bukarestbe is. Szoros kapcsolatban vagyunk a magyarországi, a romániai, lengyel, szlovák hasonló céggel. Jelenleg mostani egyhavi forgalmunk annyi, mint 2010-ben az egész évi volt, azaz tíz év alatt a tízszeresére nőttünk. Az alkalmazottaink száma is folyamatosan nő, jelenleg több mint 220-an vagyunk a cégnél. Az elején kizárólag disztribúcióval foglalkoztunk, aztán jöttek a C+C üzletek nyitása, ami kiteszi jelenleg az üzleti tevékenységünk 60 százalékát. Az utóbbi időben pedig jobban odafigyeltünk az import-export tevékenységre, az „intra EU trade-re“, azaz egész pontosan az Európai Unión belüli kereskedelemre, vagyis ebben az esetben nagy mennyiségű, kamionnyi árukat adunk el különböző partnereinknek. Két éve ez is fontosabb pillére az üzletnek, azonban ez a nagybani kereskedelem még fejlődő ága a cégnek.
Szatmár.ro: Mi teszi rendkívülivé a CBA Nord Vest Kft-t?
Barta Lajos: Ami a különlegessége a CBA Nord Vest Kft.-nek, hogy a multi bolthálózatokat leszámítva, amely köztudottan nem romániai tőkéjű és nem is ide adózik, mi voltunk az egyetlenek, akik hosszú távon meg tudtuk tartani ezt a típusú franchise rendszert az élelmiszer-kereskedelemben, ilyen nagy számú bolttal. Országos szinten is nagyon kevés hozzánk hasonló van. Szinte mind ismerjük egymást, akik helyi tőkével rendelkezünk, s nagyobbnak számítunk. A szomorú tény az, hogy a romániai teljes élelmiszerpiac több mint 70 százalékát tizenkét multicég uralja, s a maradék 30 százalékon osztozunk még rengetek további kiskereskedővel, akik helyi tőkével rendelkeznek, s itt is adóznak, ellentétben a multikkal. Romániában nagyon rossz ilyen szempontból az arány. Sehol máshol, még a környező országokban sem tudtak ilyen nagy piacot elfoglalni a multicégek. Talán annak is köszönhető ezeknek a multiknak az előretörése, hogy nagyon kedvező feltételeket kínáltak számukra. Nemcsak szatmári szinten, ez országos jelenség, más városokban is így van. Ugyanakkor piaci térhódításuk azért is volt lehetséges, mert nem voltak a CBA-hoz hasonló társulások, összeállások Romániában, akik felvették volna a versenyt velük.
Szatmár.ro: Hogyan indult el a pályája, hogyan lett a CBA Nord Vest Kft. vezérigazgatója?
Barta Lajos: Közgazdasági egyetemet végeztem. Testvéremmel ketten már gyerekkorunk óta az élelmiszer-kereskedelemben nőttünk fel, sokszor segítettünk édesapámnak, akár kétkezi munkában is, ha kellett mértük ki a termékeket, abban az időben még ez megszokott volt. Nagyon fontos, hogy legyen egy cégnél kontinuitás. Nagyon sok nagy üzlet ott bukik meg, hogy nincs aki tovább vigye. Valaki felépít egy céget, amíg irányítja jól működik, de aztán nincs akinek tovább adja, mert esetleg, ha egyáltalán vannak is gyermekei, azok élete más irányt vesz, s nem a cégnél dolgoznak. Ilyenkor eladják vagy egyszerűen csődbe megy, megszűnik. Nálunk mindketten a testvéremmel édesapám szárnyai alatt nőttünk fel, nemcsak az iskolában tanultakat tudtuk felhasználni, hanem szüleink élettapasztalatiból is merítettünk. Amikor megalapítódott a CBA Nord Vest Kft. aktívan részt vettem a gyűléseken, picit több energiát öltem bele, jobban odafigyeltem erre, s így kerültem végül az élére. A kezdeti kilenc cégből maradt négy, s leegyszerűsítve a dolgot, jelenleg Perényi Józseffel maradtunk társtulajdonosok. Egy cég számára rendkívül fontos, hogy képes legyen a fejlődésre, hogy a piaci változásokra reagálni tudjon. Ha ugyanazzal foglalkoznánk mint ezelőtt tíz évvel, akkor be is zárhatnánk.
Szatmár.ro: Hogyan lehet felvenni a versenyt a nagy multinacionális élelmiszer-forgalmazókkal?
Barta Lajos: Nem egyszerű. Olyanok vagyunk mint Dávid, aki Góliáttal harcol. A multiknál az anyagiak sok esetben nem számítanak. Sokszor a hátterükben a EU fejlesztési bankja áll, nagyobb és időbeni távlati tapasztalattal is rendelkeznek. Viszont mi közelebb állunk a vásárlókhoz. Igyekszünk alacsonyabb árakat kínálni. Nagyon sok tanulmány kimutatta, hogy már nem az ár az első számú befolyásoló tényező, hogy ki hol vásárol, hanem a lakóhelyhez való közelség, a parkolási lehetőség. A második helyre került, hogy mennyire jól érzi magát a vásárló a boltban, ez is nagyon számított, hogy ne legyen az üzletben például rossz szag, ne legyen kosz. Az ár egyre inkább csúszott lefelé a ranglistán, s nagyjából a harmadik helyen volt. Persze a mostani időszakban megint nagyobb hangsúlyt kapott. Az embereknek megnőtt az igénye nemcsak a minőségi termékekre, hanem a minőségi kiszolgálásra is. A vásárlást övező aspektusok nagyon nagy szerepet kaptak. Fontos, hogy milyen a környezet, s ezt figyelembe kell venni. Nemcsak mi, hanem franchise partnereink is folyamatosan modernizálják a boltjaikat. Igyekszünk a többieknél jobbak lenni, minőség-ár kategóriában a legjobbak lenni, elsősorban a saját márkás termékeink esetében. Ha a top száz legjobban forgalmazott termék kerülne egy kosárba, az átlagára a kosárnak nálunk jobb, mint bármely konkurensünknél, bármelyik multinál. Viszont marketing fogásokkal, például egy-két termék kiemelésével, s annak jelentős árcsökkentésével, ami persze akciós hirdetéseikbe is bekerül, elhitetve az emberekkel, hogy abban az üzletláncban olcsóbbak a termékek és az emberek el is hiszik. Lehet, ha az a két-három termék valóban olcsóbb, viszont ha az átlagos száz legjobban vásárolt termék árát összehasonlítanánk, már mi lennénk a jobbak.
Szatmár.ro: Ki lehet a franchise rendszer tagja?
Barta Lajos: Kell egy minimális négyzetméter, azaz 150 és 1000 négyzetméter közötti bolthelyiséggel rendelkező üzleteket tudunk bevenni a hálózatba. Kisebb boltokat azért sem tudunk befogadni, mert minimális termékskálát kell tartania a polcain, ehhez pedig hely kell. Emellett nagyon fontos, hogy megfelelő régiséggel rendelkezzen, aki már bizonyított a kereskedelem terén. Újonnan induló üzleteket nem veszünk be, mivel itt a franchise jó híre is kockán forog, nem hazárdírozhatunk vele. Aki csatlakozni szeretne, az mindenképp hosszú távon kell tervezzen velünk. A franchise az csak meghatároz dolgokat, viszont betartani a kereskedőnek kell, s csak olyan üzletekhez adjuk a nevünket, amelynek a tulajdonosa bizonyított, hogy ért a szakmájához, elkötelezett. A 100 négyzetméternél kisebb üzlethelyiséggel rendelkezőknek a Privát márkanevű hálózatot, termékeket ajánljuk fel. Jelenleg több mint 200 CBA és Privat franchise partnerünk van, valamint havonta több mint 1300 üzletbe jutnak el a termékeink.
Szatmár.ro: Kiknek szállít, hogyan választják meg a partnereket?
Barta Lajos: A logisztikai költségek egyre drágábbak, s hatékonyabb közelebb szállítani. Minél távolabb van valaki a központi raktárunktól, annál inkább szelektívek vagyunk. Nem mindenkivel alakítunk ki munkakapcsolatot, aki csak felkeres. A meglévő partnereinket mindig előnybe részesítjük és igyekszünk védeni, s például a konkurenseivel, ha meg is keresnek, nem kötünk üzletet.
Szatmár.ro: Miért maradt Szatmárnémetiben a cég vezérközpontja, hiszen egy országos hálózatról van szó?
Barta Lajos: Szatmár nem a legnagyobb vásárlóerővel rendelkező megye számunkra, ezért is terjeszkedtünk más megyékbe is. Volt olyan felvetés is, hogy elvigyük innen a székhelyünket, Kolozs vagy Bihar megyébe, ahol erősebb a kereskedelem, sokkal jobban lehetne fejlődni. Kizárólag a lokálpatriotizmus, a gyökerek, amik itt tartanak, emiatt maradtunk. Annak ellenére is, hogy elég rigidek a helyi vezetők és állami hivatalos szervek, gondolok itt a vámhivatalra, igazgatóságok vezetőire, a cégekkel szemben, ellentétben más megyék vezetővel. Nemcsak velünk, a többi céggel is. Mindenhol nagyon nehezek a bürokratikus folyamatok, viszont más megyéknél nagyobb nyitottságot látok a megyei, a városi és az állami szervek, hatóságok, igazgatóság részéről. A nagyobb városok sokkal befektető orientáltabbak is. Szatmár megyének például ki kellene használnia a földrajzi adottságát, hogy itt van egy hármashatár. Vannak erre nagyon jó példák Temes és Bihar megyében, amelyek ugyancsak ugye a határ mentén fekszenek, kihasználják az adott helyzetet. Sokkal fejlődőképes lehetne, ha azt a kevés adottságát, lehetőségét kihasználná, a megyében van még potenciál. Szatmár valahogy még mindig nem versenyképes, és ezt nemcsak én látom így. Az is gond, hogy nem vagyunk egyetemi központ, és még turisztikai célpont sem. Nincsen túl sok olyan cég, ahol magasabb szaktudást igénylő munkaerőre lenne szükség, ezért nem is csoda, hogy Szatmár a legalacsonyabb átlagbérrel rendelkező megyék között van. S ez visszatükröződik a vásárlóerőben is. Saját szektoromat nézve is látom mekkora a különbség: míg Szatmáron az átlag termékek fogynak, addig Kolozsváron vagy Nagyváradon sokkal több drágább és prémium terméket tudunk forgalmazni. Persze fejlődik a megye, csak nem szabadna dobozba zárva nézni, nem csak önmagunkhoz kell viszonyítani a fejlődést, hanem a környező és más megyékkel is össze kellene vetni. Nem fogjuk soha utolérni Kolozsvárt vagy Nagyváradot sem, de Araddal még lehetnénk egy szinten. Nagyobb hangsúlyt kellett volna kapjon a hármashatár közelsége, vagy a nagyobb ipari park létesítését is már jóval korábban meg kellett volna ejteni. Remélem, hogy a jövőben azért itt tudjuk tartani a cég központját, s hogyha nem is kapunk segítséget, legalább ne is legyünk akadályoztatva, hiszen csak a megye látja hasznát annak, ha egy ilyen volumenű cég itt marad. A CBA korántsem csak egy üzlet a Lucian Blaga végén, hanem egy országos hálózatot üzemeltető lánc, amely viszi Szatmár jó hírét, s egyedüliek vagyunk a saját területünkön ilyen nagyok, akik helyi tőkével rendelkezünk.
Szatmár.ro: Mennyire jelentett komoly kihívást a járványhelyzet kezelése, vagy a mostani energiaválság?
Barta Lajos: Teljesen másként hatott a két válsághelyzet. A koronavírusjárvány elején mindenki nagyon meg volt ijedve. Mivel élelmiszeriparban dolgoztunk mi kimehettünk, nagyobb mozgásterünk volt, de félelmetes volt. Aztán volt egy időszak, amikor áruhiánnyal küszködtünk, mivel a szállítás óriási probléma lett. Törvényileg dolgozhattunk, de nagyon sok munkatársunk félt bejönni dolgozni. Volt olyan időszak, amikor a kamionsofőrjeink nem mehettek haza, lakást béreltünk nekik. Egészen zavaros időszak volt, ugyan megemelte a forgalmunkat, de nagy ára volt annak. Mindenki pánikszerűen vásárolt az elején, aztán persze idővel, főleg a járvány végén volt egy visszaesés, amikor a felhalmozott konzerveket, alapélelmiszereket elkezdték felhasználni, s már nem vásároltak másikat helyette. A mostani háborús helyzetnek pedig főleg ott érezzük a hatását, hogy most tudatosodott igazán, hogy nagyon sok terméket a gyártók Ukrajnából szereztek be, s most ez a forrás megszakadt. Előfordult olyan is, hogy egy magyarországi vagy lengyelországi beszállító például arra hivatkozott, hogy azért nem tud savanyúságot szállítani, mert nincs hozzá üvege, mert azt eddig Ukrajnából szállította, s míg máshonnan be nem szerzi, addig nem tud tovább gyártani. Az is a gond, hogy krízishelyzetben, amikor mindenki mindentől megijed, ez az ijedség csak fokozza, generálja a helyzetet, a gyártók hirtelen mindennek felviszik az árát. Ugyanígy volt az élelmiszerüzletágban is, sok mindent, az alapélelmiszereket is túlárazták. Nemcsak a beszerzés vált egyes dolgoknál problémává, hanem az üzemanyagár-emelkedés is megemelte a fuvarköltségeket, nagyon sakkozni kellett, honnan éri meg szállítani. Aztán látszódott, hogy a háborús helyzet marad, de már megszokottá vált, s aztán most már kezd normalizálódni megint a piac.
Szatmár.ro: A cégvezetés mellett marad-e szabadidő?
Barta Lajos: Volt időszak, amikor 12-14 órát dolgoztunk naponta. Két nagy lányom van, feleségem. Egyre több időm marad rájuk, illetve a hobbijaimra. Szeretek teniszezni, motorozni, sízni. Most már kiegyensúlyozottabb vagyok. Persze nem volt ez mindig így. Nagyon nehéz periódusokon vagyok túl. Az embernek meg kell találnia az egyensúlyt, ez nagyon fontos az életben. Nem kell az a napi 14-16 óra munka, egy idő után elég a 6-8 óra, ennyi időben is be lehet osztani ideálisan a teendőket. Ebben nagyon sokat segít a tapasztalat, a külföldi példákat is meg kell ismerni. Nagyon elhibázott az a gondolat, hogy a cég nem működik, ha a vezetője nincs bent. Persze ehhez kell egy remek, hozzáértő csapat a háttérben, aki ebben segít. Itt külön megemlíteném Léber Lászlót, a CBA Nord Vest Kft. értékesitési igazgatóját, aki mindent tud a cégről.
Szatmár.ro: Mi a jövőbeni tervei?
Barta Lajos: Mindenképp a fejlesztés. Folyamatosan fektetünk be és fejlesztjük a raktár és logisztikai kapacitásunkat, növeljük azt. Új munkapontokat szeretnénk létesíteni vagy a meglévőkön növelni a kapacitást. Ugyancsak fontos, hogy ahol csak lehetséges zöld-energiát telepítsünk. Tavaly már a székházunknál egy nagy beruházás révén napelemeket telepítettünk, ami jelentősen besegít az energiaellátásban, hiszen a hűtők rengeteg áramot fogyasztanak.
Az ismétlődő és oda nem figyelésből fakadó hiba, amit ráadásul századjára teszek szóvá, s mégsem érti meg az illető.
Kisebb kerti munkákat. Illetve a sportruháimat kizárólag én mosom.
Erdész.
Személyes tárgyainkat, pénztárcát, telefont.
Matematikát.
Egy temetésen. Amúgy nem szoktam elérzékenyülni.
Mindenképp pozitív.
Irányító típus vagyok otthon is, s az nem mindig jól sül el.
Lányaim.
Szeretek itt lakni. Ha muszáj lenne mégis elköltözni, akkor Dél-Spanyolországba vagy Dél-Olaszországba.
Töltött káposzta. Főleg ahogy az édesanyám készíti.