Szatmári Magyar Vállalkozók. Generációkon át virágzó vállalkozás


Sikeres szatmári magyar vállalkozókat kerestük meg, hogy elmeséljék, hogyan indultak el, hová fejlődtek, mi a sikerük titka, és volt-e olyan amit feláldoztak emiatt.
Csorvási Sára, a Saraflowers virágbolt résztulajdonosa. Négy generációra visszamenőleg foglalkozik a család virágokkal, így nem csoda, hogy végül ő is ebben az üzletágban kötött ki. Harminc éve, hogy ugyanazon a helyen áll a virágüzletük, amit tizennégy éve vett át, s egy ideje pedig egyedül irányít. Emellett két gyermek édesanyja.
Szatmár.ro: Mi az Ön kedvenc virága?
Csorvási Sára: A tubarózsa. Az csak augusztusban nyílik, egy nagyon erős illatú virág. De nagyon szeretem az egyszerű kerti virágokat is, mint például az ibolya, gyöngyvirág.
Szatmár.ro: Hogyan indult a vállalkozás?
Csorvási Sára: Dédnagyapámmal indul a történet, még ő kezdett el virágokkal foglalkozni Brassóban, virágüzletük és kertészetük is volt ott. Aztán nagyon kalandos történet következett, ugyanis nagyapám, Szabó Lajos, aki szatmári születésű, megszöktette nagymamámat, s így kerültek Szatmárra mindketten. Ők is virágüzletet és kertészetet üzemeltettek, régen ez a kettő összekötődött. Született hat gyerekük, akik közül három ugyancsak virággal kezdett el foglalkozni. Talán az idősebbeknek ismerős lehet a Szabó virágkertészet, mint név. Szüleim is ezzel foglalkoztak, nemcsak árultak virágot, hanem termesztettek is, üvegházuk is volt. Ma már ez nem megoldható, hiszen nem elég a vevőknek néhány fajta virág, mint régen. Hajdanán ugye volt a szegfű, gerbera, s még néhány itt is termelhető virágfajta, ma már ennyi nem elégséges egy virágüzletbe. Sokkal szélesebb választék szükséges, legalább 10-15 fajta virág kell, hogy az ügyfelek igényeit ki lehessen elégíteni. Maga a virágtermelés pedig nem megoldható, nem kifizetődő, nincs hogy annyi fajta virágot itt megtermelni.
Szatmár.ro: Egyértelmű volt, hogy Ön is ezzel fog foglalkozni?
Csorvási Sára: Hárman vagyunk testvérek, mind a hárman ezzel foglalkoztunk. Már gyerekkoromban segítettem a szüleimnek. Főleg nyáron kellett besegíteni, mondhatom nyugodtan, hogy belenőttünk ebbe. Kezdetben én másfele orientálódtam, nem ezzel kezdtem el foglalkozni. Líceum befejeztével, elvégeztem a tanítóképző főiskolát, a véglegesítő vizsgát is letettem. Két évet tanítottam is. A szívem azonban mindig visszahúzott a virágüzletbe. Az utolsó évben már párhuzamosan dolgoztam, tanítottam is, és a virágüzletet is elindítottam, átgondoltam s ekkor kapta a Saraflowers nevet. De rá kellett jönnöm, hogy a kettő együtt nem fog működni. Nagyon szeretek ezzel foglalkozni. Az üzletet személy szerint 14 éve vettem át az anyukámtól, de ezen a helyen már a 90-es évek legelejétől virágüzletünk volt. S nagy büszkeségünk, hogy az üzletünkbe van olyan alkalmazottunk, aki már a megnyitásakor, azaz közel harminc éve itt dolgozik. Még anyukámmal kezdte, s azóta itt van nálunk. Az üzletet még a testvéremmel együtt vettük át.
Szatmár.ro: Mely események, jeles napok állnak a legközelebb Önhöz?
Csorvási Sára: Nagyon szeretem az esküvőket. Néhány éve már ezekre az eseményekre a teljes dekoráció részét bevállaljuk. Általában ezeknél kizárólag a menyasszonyok döntenek, a vőlegények nem szólnak különösebben bele, hogy milyen virágot használjunk. A hölgyek pedig nagyjából mindig tudják, hogy mit szeretnének, s tanácsokat is adunk, ha szükséges. Sok esetben megmarad az ismeretség a menyasszonyokkal az esemény után is. Azonban a főszezonunk a Március 8. Ilyenkor fogy a legtöbb virág, erre nagyon sok a megrendelés. Már most vannak rendeléseink az idei ünnepre is.
Szatmár.ro: Virágkötészetben mi a trend? S honnan lehet inspirálódni?
Csorvási Sára: Régen, mint már mondtam, elég volt néhány fajta virág, most már nagyon nagy választékkal kell egy bolt rendelkezzen. Nemrég nagyon nagy trend volt a dobozkába helyezett csokor. De folyamatosan változnak a virágcsokrok csomagoló anyagai is. Ugyancsak divat az úgynevezett örökrózsák. Mi már nagyon régen tartjuk ezt, de sokáig nem ismerték és nem volt keresett, csak pár éve jött itt is divatba. Most például a legújabb divat azok az óriás csokrok, ilyeneket mi is készítünk, de kizárólag rendelésre. De még mindig nagyon szeretik a kis kosaras összeültetéseket is. Az év divatszíntrendje, ami idén például a magenta, a virágkötészetben is megjelenik, csak egy kicsit később, nagyjából egy év csúsztatással érkezik hozzánk. Általában követjük a színtrendeket, de ha a vevő kimondottan egy színvilágú csokrot szeretne, akkor olyat kötünk. Hogy éppen mi jelenleg vagy mi lesz a divat, azt mindig kiállításokon, virágkötészeti bemutatókon lehet ellesni. Ilyen jellegű nagyon színvonalas rendezvények Budapesten vannak, ahová rendszeresen megyünk, hiszen a virágkötészeti divatokban ezek az események mindig elöl járnak. Erdélyi szinten pedig Szatmáron kimagaslóan követik a virágkötők a divatot, brassói, kolozsvári rokonaim, ismerőseim is ezt mondják, hogy itt nagyon szépen, nyugatias stílusban dolgoznak a szakmabeliek.
Szatmár.ro: Honnan szerzik be a virágokat?
Csorvási Sára: Hollandiából jön a nagy része, de Törökországból is hoznak virágokat, s a rózsák zöme pedig Ecuadorból érkezik. Szatmárnémetiben van három nagy kereskedés, elosztópont, onnan hozzuk mi a virágokat. Általában telefonon egyeztetve, adjuk le a jövő heti rendelést. Esküvők esetén már tudjuk előre az igényeket, vagy nagyobb nevezetes napok előtt. A mai energiaárak mellett nem éri meg itt, helyben termelni meg a virágot. Nemrégiben még volt pár termelő, akik ezzel foglalkoztak, főleg szegfűt tartottak, de nem hiszem, hogy ezek mellett az energiaárak mellett be tudják vállalni. A nagy virágtermelő országokkal szemben a helyiek nem tudnak versenyképesek maradni.
Szatmár.ro: Meg lehet pontosan határozni, hogy mikor mennyi virágra van szükség?
Csorvási Sára: Nekem nagyon nagy előnyöm volt, hogy már anyukám is ezzel foglalkozott, s ő pontosan meg tudta mondani, hogy mikor és nagyjából mennyit kell rendelni, s mára már én is megtanultam. Őszintén megvallva, aki most indít egy virágboltot, nem tudom, hogyan tudja ezt felmérni. Nagyobb tételek esetén jóval előtte le kell adni a rendelést. Például Március 8-ra, ami nálunk a legnagyobb szezon, már a héten meg kell rendelnünk a szükséges virágokat. Amúgy egyéb esetekben elég tíz nappal előtte lekérni a szükséges mennyiséget.
Szatmár.ro: Mekkora a konkurencia a szatmári piacon?
Csorvási Sára: Elég nagy. Mindig is nagy volt. Sokan gondolják, hogy egyszerű egy virágüzletet elvezetni, de nemcsak erről szól. Mindig próbálunk versenyben maradni, követni a divatot, s kicsit ezzel előrébb lenni, mint a konkurens virágüzletek. Szatmáron nagyon sok szépen dolgozó virágüzlet van. Emellett ott vannak a nagy hipermarketek kínálatai is.
Szatmár.ro: Miben nyújt többet egy virágüzlet egy hipermarkethez képest?
Csorvási Sára: Nagyon sok embert ismertem meg az évek alatt, nagyon sokan szeretnek minket. Egy kis üzlet mindig közvetlenebb, személyesebb, mint egy nagy hipermarket. Többnyire nekünk van időnk egy pár szót váltani a vevővel. Sokszor kerül sor vicces beszélgetésre, vagy sok olyat is elárulnak nekünk a vevőink, amiről nem is biztos, hogy szeretnénk tudni. A férfiaknak nagyon jó árulni, mert hamar döntenek, nem sokat vacillálnak, céltudatosak. A hölgyek, mint ahogy én is, már kicsit többet töprengenek, hogy milyen virágot vegyenek.
Szatmár.ro: Meg lehet-e saccolni, hogy mikor mennyi virág szükség? Mi történik azokkal, amelyek már nem eladhatóak?
Csorvási Sára: Nem lehet szálra pontosan meghatározni, hogy éppen mikor mennyi kell. Járványidőszak előtt könnyebb volt, akkor nagyjából meg lehetett határozni, hogy mely időszakra mennyi szükséges. A járványidőszak alatt pedig végképp ingadozott a kereslet, kiszámíthatatlan volt. Akadt, mikor a megrendelt mennyiség nem volt elég, volt hogy meg sok volt. Ilyenkor az eladhatatlanná vált virágokat sajnos ki kell dobni, veszteségbe megy. Még most sem állt vissza a régi rendszer, most sem lehet pontosan megmondani, hogy elég vagy sok az a mennyiség, amit rendelek. Az emberek nagyon visszavettek a költekezésből. A mostani karácsonyi szezonunk például nagyon gyenge volt, még a koronavírus járvány időszakához képest is.
Szatmár.ro: Hogyan vészelték át a válságokat, a koronavírus járványt?
Csorvási Sára: A koronavírus járvány kezdetén mint mindenki kicsi mi is megijedtünk. Bezártunk, aztán nem is tudtuk, hogy valójában be kell-e zárnunk, hiszen a virágüzletek nem voltak konkrétan megemlítve sehol. Nagy volt a bizonytalanság. Két hétig voltunk így bezárva, az alkalmazottainkat is technikai szabadságra engedtem. Aztán néhány vevőm hívott telefonon, s kérdezte, hogy nem tudnánk-e mégis egy-egy csokrot készíteni, így elkezdtem bejárni. A virágelosztók is működtek, konkrétan ránk nem volt olyan kitétel, hogy nem lehetünk nyitva. Kezdetben csak néhányan kértek egy-egy csokrot, reggelente néhány órára bejöttem, aztán megsűrűsödtek a rendelések, s azon kaptam magam, hogy már szinte egész nap bent vagyok. Lényegében azon a két héten kívül végig dolgoztam. Elég fura és ijesztő volt az az időszak, de átvészeltük valahogy. Persze anyagilag igencsak megéreztük, hiszen nem voltak esküvők, nem volt semmilyen esemény. Igyekszem pozitívabban szemlélni a dolgokat, mint mások. A mostani energiaválságot is kezdjük érezni. Most januárban egy elég drasztikus áremelés következett be a virágok beszerzési árainál. Ez eddig nem volt jellemző. Sajnos a koronavírus járvány időszaka alatt nagyon sok esküvő elmaradt, amiből néhányat most fognak majd megrendezni. Nagyon sok esküvő volt, aminek kétszer, de előfordult, hogy háromszor is módosult az időpontja. Viszont a virágokra az árajánlatot még két évvel ezelőtt adtam, de már szegény párnak nem akartam módosítani, így a tavaly enyhe áremelkedés még nem volt számunkra annyira drasztikus ezen a téren. Idén januárban viszont van olyan virág, amelyiknek a duplájára ment fel az ára.
Szatmár.ro: Tervek a jövőre nézve?
Csorvási Sára: A webshopot szeretnénk beindítani. Számomra kicsit furcsa az online világ. A koronavírus járványnak volt egy pozitív hozadéka is, nagyon sokan rendeltek tőlünk online. Ugyan nem volt webshopunk, hanem feltettem egy hirdetést a közösségi oldalunkra anyák napja előtt, hogy aki szeretné, megoldjuk, hogy a kért csokrot az anyukáknak haza juttassuk. Nagyon sok ismerős él külföldön, akik a járványhelyzet miatt nem tudtak hazajönni abban az időszakban egyáltalán, hónapokig, s nagyon fájdalmas volt számukra, hogy nem tudják az édesanyjukat felköszönteni. Az általunk kínált lehetőségnek nagyon megörültek, s nagyon sokan rendeltek akkor haza anyák napjára virágot. Azóta ezek a vásárlóink megmaradtak, s mikor szülinap vagy valamilyen évforduló van, akkor küldenek általunk egy csokor virágot. S ez lenne a webshop lényege is.
Táskámat, amiben sok minden van.
Természetesen. Mindent.
Nincs olyan.
Családomat.
Irodalmat.
Irodalomtanár vagy virágkötő.
Pozitív.
Családomért.
Gyerekek és a férjem.
Spanyolország. De mindenképp meleg és tengerparti helyre.
Avokádóból készült ételeket. Régebben nagyon szerettem az édességeket.