Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szatmári Magyar Vállalkozók. Felvillanyozzák nemcsak bárki, de a közösség életét is

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Január. 06. 2023. Péntek 09:55

Sikeres szatmári magyar vállalkozókat kerestük meg, hogy elmeséljék, hogyan indultak el, hová fejlődtek, mi a sikerük titka, és volt-e olyan amit feláldoztak emiatt.


Majorcsák Zsolt és Majorcsák József, az M SYS Kft. két tulajdonosa, testvérek. Több mint tizenhét éve hozták létre vállalkozásukat, egy kis konyhából indultak, ketten, s mára egy több mint ötven fős középvállalkozássá nőtték ki magukat, amely Szatmáron profiljában piacvezetővé vált. Mindezt rengeteg munkával, hozzáértéssel, bevállalással. A kihívások éltetik őket, s olyan munkákat is elvállalnak, amelyeket más nem merne, megoldják, s ebből is tanulnak, fejlődnek. Sikerükhöz az is hozzájárult, hogy mindketten pontosan tudják mihez értenek a cégen belül, s azt maximális energiabedobással teszik.


Szatmár.ro: Villanyszerelők mindketten, ha jól tudom. Hogyan alakult meg a cégük?
Majorcsák Zsolt: Igen, mindkettőnknek villanyszerelői a végzettségünk. Egész pontosan automatizálást végeztem a líceumban, aztán energetikai egyetemet. Persze azóta mindketten tovább fejlesztettük a tudásunkat, tovább képeztük magunkat.
Majorcsák József: Villanyszerelő vagyok minden szempontból. Hasonló a végzettségem, líceumban villanyszerelést tanultam, utána pedig energetikai egyetemet végeztem. A villanyszerelés már gyerekkoromban is nagyon érdekelt, még azt is megjavítottam, amit nem kellett volna.
Majorcsák Zsolt: Együtt alapítottuk a céget. Az elején mindketten máshol dolgoztunk, aztán gondoltuk, hogy együtt kellene tovább haladjunk. Ez mindig is nagy vágyunk, álmunk volt, hogy közösen alapítsunk egy céget. Mindig is éreztük, hogy együtt képesek vagyunk elérni a kitűzött céljainkat. Tizennyolc évvel ezelőtt vágtunk bele, jogilag és formálisan a cég tizenhét éve van meg. Az elején csak dolgoztunk, majd olyan szintre jutottunk, s láttuk, hogy ennek van értelme és létjogosultsága jogi formát adni, s akkor döntöttük el, hogy ketten együtt belevágunk. Teljesen nulláról. Nagyon sokáig ketten dolgoztunk. Folyamatosan fejlődtünk. Ma már több mint ötven alkalmazottunk van, s egy cégcsoporttá alakultunk, azaz több cég is van az M SYS-en belül. Nem mi vagyunk a legrégebbi ilyen típusú cég Szatmáron, de elmondhatjuk, hogy már a legnagyobbak lettünk.
Majorcsák József: Igen, a nulláról indultunk, egy autóval, s még azt is hitelből vettük. Most több mint húsz autónk van, amivel a csapataink járnak. Mindezt önerőből. Nem az volt a cél, hogy ami profitot termeltünk azt kivegyük, hanem mindig a cég továbbfejlesztése, jövedelmünk jó részét erre fordítottuk.
Majorcsák Zsolt: Ahhoz, hogy versenyképesek maradjunk, nem is volt más út. Nem is volt kérdés, hogy fejleszteni kell. Ez mai napig így van. Villanyszereléssel indultunk, de mindig igyekeztünk előre meglátni a piac követelményeit, s ahhoz igazodtunk, nemcsak lépést tartottunk vele, de mindig előre gondolkodtunk. Régen egy alap villanyszereléssel kezdtük, de mára már mindent meg tudunk oldani egy épületen belül, ami rendszerhez kötődik. Bármilyen rendszer, ami kábelen megy, azt be tudjuk szerelni. 2017-ben költöztünk a mostani céghelyre, ez a második telephelyünk. Országos szinten is jelen vagyunk és dolgozunk. Jelen pillanatban 54 városban vagy alkalmazottaink vannak, vagy cégek, akik nekünk dolgoznak évek óta. A leszerződött munkától függ, hogy ott helyben megoldjuk, vagy a szatmári csapat is bekapcsolódik.

 

 

Szatmár.ro: Mit jelent a név?
Majorcsák Zsolt: Nagyon egyszerű, sokan pedig csak találgatnak, kombinálnak. Az “M“ a nevünk kezdőbetűje, a „SYS“  pedig a „system“, azaz rendszer szóból tevődik össze.

 

Szatmár.ro: Miben különbözik az Önök cége egy másik, hasonló profilútól?
Majorcsák Zsolt: Mindent, ami egy házban kábelen megy, azt meg tudjuk szerelni. Kezdve a villanyszerelési, tűzvédelmi-, riasztó-, biztonságtechnikai-rendszereket, ezen belül a teljes komplex és esetleg bonyolult kamera- és riasztórendszert értem, aztán a strukturális kábelezéseket, beléptetési vagy éppen a smart home rendszereket. Kiemelném a napelemrendszerek kivitelezését, ami ma már mindennapos, s nagyon gyorsan, rutinosan meg tudjuk oldani. Amiben különbözünk a többi cégtől, hogy minderre hivatalos a engedélyünk is megvan.
Majorcsák József: Nemcsak beszereljük, de a fenntartását is biztosítani tudjuk, azaz szervizelünk is. Amiben mi különbözünk, hogy Szatmáron több cég is végez ugyan hasonló rendszerek beépítését, de mindegyik csak egyfajta profilra szakosodott, s csak arra van engedélye. Nekünk az összesre engedélyünk van.
Majorcsák Zsolt: Egy munka felvállalásánál nem kell külsős céggel dolgoztassunk. Mindig igyekszünk versenyképesek maradni. Nyitunk az új dolgok felé, s az ügyfeleink kéréseit maximálisan teljesítjük. Annyi év után kijelenthetem, hogy Szatmáron piacvezető cég vagyunk ebben a profilban. Konkurenciánk természetesen van, hiszen különböző munkákra specializált cégek vannak, de azt amit mi kínálunk, hogy mindent egy cég tudjon elvégezni, olyan nincs Szatmáron. Mindenki egy bizonyos munkára áll rá, s azt vállalja fel, de mást nem tud elvégezni. Ha jön egy ügyfél egy elképzeléssel, amit valahol látott, s szeretné megvalósítani, de olyan, amit még nem végeztük eddig, más pedig azonnal elutasítana, mi erre is nyitottak vagyunk. Nyitottak vagyunk olyanra is, ami nem klasszikus szerelést jelent.
Majorcsák József: Ez visz minket előre. Egyfajta stílus is ez. Tudjuk, hogy még nem csináltuk, de bevállaljuk. Lehet ezt rosszul és jól is értelmezni persze. Szerintem mindig úgy lehet fejlődni, ha olyan dolgokat végzünk, ami újnak számít, mondhatjuk úgy is, hogy kilépünk a komfortzónánkból. Az ügyfeleinknek, ha jönnek egy ilyen igénnyel egyenesen és nyíltan meg is mondjuk, ha még olyat, amilyet kért, nem szereltünk, s tudjuk, hogy a zónában más se szerelt és nem is vállalná be. Elvégezzük, biztos, hogy működni fog, de nem százszázalékosan tudjuk megmondani a végkifejletet. De működni biztos, hogy működni fog.

 

 

Szatmár.ro: Miért gondolták, hogy több ágra is profilálódnak, s megszerzik ehhez a szükséges engedélyeket is?
Majorcsák József: Kezdjük ott, ha egy építkezés megindul, akkor máris áramigénye van, azaz kell egy csatlakozás a hálózatra. Aztán tovább lépve egy ház esetén belső villanyszerelés, ezen belül a tervezés, kivitelezés, karbantartás. Ennél minden lehetséges variánst meg tudunk oldani, csak az ügyfél fantáziája szabhat határt. Felismertük, hogy az ügyfelek nem szeretik, ha n-számú céggel kell beszéljenek az igényeikről, hanem csak eggyel. Egy munka kivitelezése során, ha több cég is bekapcsolódik, akkor biztos, hogy a szükséges információk elvesznek, hiszen több kézen mennek keresztül, s pont az nincs ott, aki az előző szerelést végezte, s ebből mindig problémák adódnak. Nagyobb munkáknál meg még inkább. Mindig kiderül a végére, hogy valami elfelejtődött.
Majorcsák Zsolt: Egy nagyobb projekt kivitelezése során, ha egy cég kezében van az egész, akkor minimálisra csökken az esélye annak, hogy valami elfelejtődik. Nemcsak magánszemélyek, hanem cégek számára is mindent meg tudunk oldani. Két különböző igényű célcsoport. Magánszemélyek esetében a kényelem és design fontos, a cégeknél főleg a praktikum.

 

Szatmár.ro: Mennyire számít, hogy jó szakemberekkel dolgozzanak? Mennyire jó a csapat?
Majorcsák József: Vannak olyan alkalmazottaink, akik már tíz éve nálunk vannak. Saját embereinket igyekszünk mindig tovább képezni. A lényeg, hogy képes legyen a fejlődésre. Van, aki megelégszik azzal a munkával, amit eddig végzett, de ilyenre is mindig szükségünk van.
Majorcsák Zsolt: Jó a csapatunk is. Formálódik folyamatosan, de megbízhatóak. Ideális az lenne, ha az alkalmazottaink nyugdíjig nálunk dolgoznának. Megvannak az alapembereink, akikkel már nagyon hosszú idő óta dolgozunk együtt. Aki hozzánk jön dolgozni, fejlődni fog tudásilag, hiszen csak úgy tudunk mi is egyre összetettebb projekteket megvalósítani. Van rá lehetőség, hogy akár helyben munka közben is szakképesítést kapjanak. Engedéllyel rendelkezünk, hogy villanyszerelői és biztonságtechnikai diplomát kiállítsunk. De ha nem is helyben, továbbképzésre tudjuk küldeni azt, aki fejlődni szeretne. Ma már ott tartunk, hogy minden műveletre külön szakosodott csapatunk van.

 

Szatmár.ro: Melyek voltak a legkiemelkedőbb munkáik?
Majorcsák Zsolt: Nagyon sok cég, közintézmény fordult már hozzánk. Az egyik például a Szatmárnémeti Északi Színház felújításánál is mi dolgoztunk. Itt nemcsak a villanyszerelést oldottuk meg, de tűzvédelmi-, kamera- és riasztórendszert is szereltünk. Emellett a hang-, fény- és színpadtechnikai rendszereket is mi szereltük. A külső világítást is mi oldottuk meg. Mercedes showroom-ot is mi szereltük, de az Autonet cégcsoportnak is mi dolgozunk. Említhetném például Szatmár megye jégelhárító rendszerét. Ez egy prototípus, folyamatban van az engedélyeztetése. Azért is említeném, hogy érzékeltessem, hogy mindig nyitottak vagyunk az új dolgokra. Hiszen ez sem tartozott a profilunkba, de ezt is meg tudjuk oldani. Sikeres volt a Bioland napelemes projekt, ahol egy 500 kWh-os rendszert építettünk, ami a település, azaz Kiskolcs éves áramszükségletét fedezi. De említhetném a Református Gimnáziumot, a Kálvári templom melletti épületet.
Majorcsák József: Nagyon sok óvodaépületnél dolgoztunk. Irodaépületeket, bentlakásokat szereltük, többek közt a szatmárnémeti Scheffler központot. Nagykárolyban a Károlyi kastély parkjának a fénytechnikáján dolgoztunk, a lovardánál is mi szereltük. De ide sorolhatnám a Casco gyárat, Tasnád és Avasfelsőfalu köztéri kamerarendszerét megterveztük és kiviteleztük. Nagyon hosszú a sor. Viszont mindig az új megbízás jelenti számunkra a kihívást, hogy azt megoldjuk. Ilyen lesz a szatmárnémeti tömegközlekedési rendszer digitalizálása, az autóbuszok követésének, jegyvásárlásának a online felületre helyezése is. De ugyancsak mi szereljük majd a töltés zónában kialakított szabadidős terület villany- és biztonságtechnikai részét. Emellett a megye több pontján mi szereljük az elektromosautó-töltőállomásokat is.

 

Szatmár.ro: Volt-e valamilyen nehéz időszak, okozott-e fennakadást a Covid-járvány, a mostani energiaválság? Hogyan vészelték át?
Majorcsák Zsolt: 2019-20-ban volt egy buktatónk, ami nagyon rosszul esett. Egyik cég, akinek kiviteleztünk egy munkálatot időközben csődöt mondott, s így mi az év végét egy jelentős mínusszal zártuk. Egy gyárról van szó, teljes egészében kiviteleztük, 2019-ben ezen dolgoztunk javarészt, s a végén nem lettünk kifizetve. Jó pár ősz hajszálunk lett akkor. Persze nem csak mi nem kaptuk meg a pénzünket, de ez nem vigasztalt. A lényeg, hogy túl tudtunk lépni, s tanutunk belőle, és kicsit változtattunk is a stratégiánkon. Megválogatjuk azt is, hogy kivel és kinek dolgozunk. Eljutottunk egy olyan szintre szerencsére, hogy ezt megtehetjük. Vannak régi ügyfeleink, akik nagyon megbízhatóak, s elejétől fogva dolgoztunk nekik, azokkal mai napig tartjuk a kapcsolatot és együtt fejlesztünk. A járványhelyzet alatt kicsit sikerült átszervezni, digitalizálni a dolgokat, elsősorban humánerőforrás terén, ezeket a rendszereket mai napig megtartottuk. Persze igyekeztünk minél gyorsabban alkalmazkodni az adott helyzethez. Nem volt egyszerű, de ezen is túl vagyunk. Újdonság volt a cégcsoporton belül, hogy online felületen is árultunk különböző rendszerek szereléshez szükséges alkatrészeket, s amikor kitört az ukrán-orosz háború le kellett állítottuk az eladást, mivel beszerzési problémák, anyaghiány alakult ki, nem volt utánpótlás, s ez már olyan szintre jutott, hogy a saját projektjeink kivitelezését is veszélyeztette. Nemrég, 2022 novemberében indítottuk újra az online eladást.

 

Szatmár.ro: Az M SYS volt az egyik cég, amelyik a zöld ház projekt keretében napelemes rendszereket szerelhetett. Mennyire tartják ezt hasznosnak?
Majorcsák Zsolt: A zöld ház program 2019-ben indult, s az első cégek között voltunk, akik jelentkeztünk és engedélyt kaptak, hogy részt vegyünk ebben a programban, hiszen minden engedélyünk megvolt, emellett szakmai háttérrel és tapasztalattal is rendelkeztünk, minden feltételt teljesítettünk hozzá. A környező megyékben is piacvezetők vagyunk ezen a téren. Nagyon hasznosak ezek a projektek. És nagy is az érdeklődés irántuk.
Majorcsák József: A hétköznapi emberek számára ezt egy roppant jó projektnek tartom. Egy minimális befektetéssel kiépíthető egy olyan rendszer, amit 10-20 évig használ. Ez egy átlagfogyasztású család számára rendkívül hatékony, működőképes. Hosszú távon sokat segít a család energiaszámlájának csökkentésében. Itt azért megemlíteném, hogy a cég székházát is teljes egészében zöld energiával látjuk el, már nagyon régóta napelemeket tettünk fel. S akár ezen is tesztelni tudjuk a dolgokat.

 

Szatmár.ro: Nagyon sok rendezvényen, eseményen feltűnik a cég neve. Szívén viselik, hogy támogassák a rendezvényeket?
Majorcsák Zsolt: Nemcsak dolgozunk, hanem nagyon fontos számunkra, hogy a szatmári közösségért tegyünk is, támogassuk azt. Sok sportklubot támogatunk, gyerekaktivitásokat, nagyon sok eseményen, karitatív rendezvényen vagyunk jelen, támogatjuk azokat. Nemcsak a munkánkkal, hanem lehetőségünkhöz mérten anyagilag is segítjük ezeket. De vettünk már egy sportmezt egy árverésen, hogy ezzel támogassuk egy beteg gyermek orvosi kezelését.

 

Szatmár.ro: A cég miatt mennyire kerül háttérbe a magánélet, a család?
Majorcsák József: Nyilvánvalóan megszenvedi, sokszor háttérbe kerül. Vannak pillanatok, amikor lehet választani, de sokszor előfordul, hogy egy munka miatt kicsit elhanyagolódnak. Mindig az ügyfél igénye a legfontosabb. Ez ezzel jár. Vannak könnyebb és nehezebb periódusok.
Majorcsák Zsolt: Ahhoz, hogy valamit elérjünk áldozattal jár. Az utóbbi két évben sokkal többet dolgoztunk, vállaltunk, emiatt többet vagyunk a cégnél. De valamit valamiért.

 

Szatmár.ro: Tervek a jövőre nézve?
Majorcsák József: Mindig legalább egy-két évvel előrébb kell gondolkodni. Mindig hosszú távra terveztünk, gondolkodtunk.
Majorcsák Zsolt: Mindenképp meg szeretnének tartani a céget azon a szinten, amit már elértünk, s persze tovább fejlődni. Számunkra minden megbízatás, legyen az kisebb vagy nagyobb, ugyanolyan fontos, s hogy az ügyfeleink meg legyenek elégedve. Hiszen egy elégedett ügyfél hozza a másikat. Mindenképp szeretnénk a céghelyünket is tovább bővíteni.

 

10+1 gyors kérdés, gyors válasz:
1. Mi szeretett volna lenni gyermekkorában?
Majorcsák József: Villanyszerelő.
Majorcsák Zsolt: Különösebben nem volt vágyam, de mindig szerettem megszervezni, tervezni a dolgokat.
2. Tűz esetén mit menekítene ki a lakásából? (kizárólag tárgy lehet)
Majorcsák József: Laptopot
Majorcsák Zsolt: Telefont.
3. Mi az, amit megbánt az életében, s ma már másként tenne?
Majorcsák Zsolt: Nem bántam meg lényegében semmit. Mert bárhogy is döntöttem, az valamerre irányította az életemet, s úgy kellett lennie. Nem döntenék másként. Mindig vállaltam a következményeit a döntéseimnek.
Majorcsák József: Nagyon nagy rossz döntésem az életben nem volt.
4. Kit vagy mit vinne magával egy lakatlan szigetre?
Majorcsák Zsolt: Családot.
Majorcsák József: Családot.
5. Az iskolában melyik tantárgyat szerette a legjobban?
Majorcsák Zsolt: Fizika.
Majorcsák József: Fizika és matek.
6. Melyik a rosszabb: elbukni vagy soha nem is próbálkozni?
Majorcsák József: soha nem is próbálkozni.
Majorcsák Zsolt: soha nem is próbálkozni.
7. Mennyi idős szeretne lenni, ha lehetősége lenne változtatni a korán?
Majorcsák Zsolt: Nem változtatnék.
Majorcsák József: Inkább nem változtatnék.
8. Miért hálás leginkább az életben?
Majorcsák Zsolt: Hálás vagyok a szüleimnek, hogy mellettem álltak. Azért is hálás vagyok, hogy a testvéremmel együtt, közösen visszük a céget, és jól megegyezünk. Nagyon jól együttműködünk, s megmaradt a jó testvéri kapcsolat.
Majorcsák József: Hogy ideáig eljussunk, hálás vagyok a szüleimnek. Gyerekkorban elég sok türelmük kellett legyen hozzánk. Igyekszünk ezt a türelmet a gyermekeinknek is átadni.
9. Mire a legbüszkébb az életben?
Majorcsák Zsolt: Családunkra. Meg amit sikerült együtt elérnünk.
Majorcsák József: családunkra.
10. Ha valamilyen okból kifolyólag egy másik országba kellene költöznie, hová szeretne menni a legszívesebben?
Majorcsák Zsolt: Amerikai Egyesült Államok.
Majorcsák József: Spanyolország.
+1. Mi a kedvenc étele?
Majorcsák Zsolt: Túrós csusza harcsapaprikással
Majorcsák József: Sült csirke.