Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Szatmári Magyar Vállalkozók. Az eleganciára épülő üzlet

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Január. 20. 2023. Péntek 09:39
Szatmári Magyar Vállalkozók. Az eleganciára épülő üzlet

Sikeres szatmári magyar vállalkozókat kerestük meg, hogy elmeséljék, hogyan indultak el, hová fejlődtek, mi a sikerük titka, és volt-e olyan amit feláldoztak emiatt.


Prukker Martin, a Nozsolt Kft., valamint a Martedi Fashion Kft. résztulajdonosa. Beleszületett a vállalkozásba, hiszen szülei közel harminc éve hozták létre a varrodát, ami mai napig üzemel. Az édesapjától tanulta el a szabás-varrás fortélyait, s lelkiismeretesen szívét-lelkét belevarrja egy-egy öltönybe, amely vetekszik bármely nagy ruhamárka termékével akár.


Szatmár.ro: Felismeri az Ön által készített öltönyt?
Prukker Martin: Igen. Sok esküvőn látom viszont őket. De nemcsak akkor tudom, hogy én készítettem, ha látom, aki hordja, hanem magát az öltönyt ismerem fel, hogy a mi gyártásuk.

 

Szatmár.ro: Hogyan indult a vállalkozás?
Prukker Martin: 1993-ban alakult a cég, a Nozsolt Kft., akkor én még csak egyéves voltam, a szüleim alapították közel harminc éve. A végzettségemet tekintve én közgazdász vagyok, Kolozsváron végeztem menedzsment szakon, majd a mesteri képzést is befejeztem vállalkozás menedzsmenten. Az alapképzés után, a mesteri alatt már itthon dolgoztam. De már 16 éves korom óta dolgozom a cégnél, nyaraimat többnyire itt töltöttem, dolgoztam. Mondhatom, hogy beleszülettem ebbe, már gyerekkorban is nagyon sok időt töltöttem a cégnél. Ismerem a gyártási folyamat minden fázisát. Nagyon sok olyan munkatársunk van, akik már a kezdeteknél is itt volt, 27 éve dolgozik nálunk, emlékszem rájuk még gyerekkorból. Az indulás tájékán a szüleimen kívül még három-négy alkalmazott volt, aztán folyamatosan bővültünk, s úgy 2007 körül negyvennél is többen dolgoztak, aztán jött a 2008-as válság, s lecsökkent a dolgozóink száma szinte a felére. S ez meg is maradt, jelenleg is 28 alkalmazottunk van, de ez pont a legideálisabb. Egyértelmű volt, hogy itt fogok dolgozni, főleg akkor jó érzés, amikor a ügyfelek elégedetten távoznak, s biztosítanak róla, hogy az ismerőseiknek is ajánlani fognak. Még az egyetem alatt megszületett bennem a gondolat, s mikor befejeztem az egyetemet, mondtam szüleimnek, hogy valamit újítanunk kellene, s ekkor indult be a „The Gentleman’s World“ vonal, ami lényegében egyedi, az ügyfél által kiválasztott anyagból, az illetőre szabott, azaz made-to-measure öltönyöket jelent. Vagyis teljesen az alapokból indulunk, bejön az ügyfelünk, kiválassza a neki tetsző anyagot, méretet veszünk és ennek alapján készül el az öltöny. Ez már nyolc éve működik. Eleinte persze nem volt ismert, az induláskor, ha havonta bejött egy-két ügyfél, már annak is nagyon örültem. Manapság már naponta jönnek, s mikor beindul a szezon, akkor pedig még többen, olyankor nagyon sok munkánk van. 2016-ban létrehoztunk a testvéremmel egy másik céget, a Martedi Fashion Kft., ez a nevükből tevődik össze, amiről később jöttünk rá, hogy olaszul keddet jelent.

 

 

Szatmár.ro: Hogyan kezdett el közgazdász végzettséggel egyedi öltönyöket készíteni?
Prukker Martin: Eredetileg egyik kolléganőnk foglalkozott az egyedi öltönyök készítésével. Ez úgy alakult ki, hogy a szüleim, ahová szállítottak szériában készült öltönyöket, olykor felmerült az igény, hogy az adott ruhából szükség volt egy-egy egyedi darabra, egyfajta méretre, s azt az egy darabot az egyik kolléganő elkészítette. Viszont ő elköltözött Romániából, s kilépett a cégtől. Mivel az igény továbbra is fennmaradt rá, úgy gondoltam, majd én megtanulom. Édesapám mutatta meg, tőle tanultam meg az alapokat. Számítógépen elkészítem a megfelelő modellt, kinyomtatom, s az alapján szabom ki az anyagot, aztán próbálni is én próbálok az ügyfeleinkkel. Elég hamar, egy fél év alatt belejöttem, s azóta nagyon szeretem ezt csinálni, lassan nyolc éve.  

 

Szatmár.ro: Kinek szállít, dolgozik a cég?
Prukker Martin: Leginkább szériában dolgozunk. Az egyedi öltönyök készítésével kizárólag én foglalkozom. Legfőképp belföldre szállítunk, kisebb üzletekbe. Viszont dolgoztunk mi külföldre is lohn-rendszerben, például az Armaninak, a belgiumi  River Woods-nak. A loan-rendszer azt jelenti, hogy ezek a nagy nevek megvesznek minden alapanyagot, és mi csak a munkaerőt adjuk. Ezt annyira nem kedveltük. Jobban szeretünk belföldre dolgozni, saját termékeket szállítani. Szinte mindenhova viszünk az országba, s még magyarországi, határ menti boltokba is szállítunk a termékeinkből. A harminc év során nagyon sok céggel kerültünk kapcsolatba, dolgozunk velük. Megvannak a modelljeink, kiválasztják a színeket, anyagot és legyártjuk és le is szállítjuk számukra. 2017 óta pedig nagyon sok ballagó osztálynak készítettük már el az öltönyeit. Idén is nagyon sok ilyen megrendelésünk van ismét. Nagykárolyban van egy üzletünk is, ahol saját termékeinket áruljuk. Ezt az üzletet már megszokták, s nagyon sokan keresnek bennünket abból a régióból. De van olyan ügyfelünk is, aki Kolozsvárról jön hozzánk, s több öltönyt varrat egyszerre, mert szereti a magas minőséget, amit nyújtunk, egy megfizethető áron.

 

Szatmár.ro: Mennyire követi a divatot?
Prukker Martin: Természetesen követem. Többnyire, az esetek 95 százalékában egysoros öltönyöket készítünk, a kétsoros nem igazán divat. Az idei év színe egy magenta szín. Nagyon szeretem, ha valaki elegánsan öltözik. Az ügyfeleimet, főleg a vőlegényeket igyekszem lebeszélni például, hogy az öltönyhöz sportcipőt vegyen. De természetesen mindenki úgy öltözik, ahogy szeretne. Vannak különleges kérések is.  Volt például egy esetem, amikor valaki próbálta az öltönyt, majd egy adott pillanatban kipattant az agyából, hogy vágjuk le az öltönynadrágot rövidnadrágnak. Ugyan próbáltam lebeszélni, hiszen egy vőlegénynek templomban is meg kell jelenjen. De mivel nagyon erősködött és kitartott elképzelése mellett, megcsináltuk. Egy másik érdekes kívánság egy vőlegény részéről az volt, hogy a FC Barcelona focicsapat logóját varjuk be az öltönyébe. A bélésbe be is varrtuk, s még maga a bélés is Barcelona szín, bordó-kék csíkos lett. De volt már olyan is, aki teljesen rózsaszín öltönyt kért tőlünk. Vagy például az egyik vőlegény egy teljesen más, tarka, az alapszíntől eltérő anyagból kérte a zakó ujját. Aztán volt egy ikerpár, aki összeöltözött, s szimmetrikus öltönyöket készítettünk számukra; az egyiknek a zakója a másiknak a nadrágja volt ugyanabból az anyagból. Érdekes kérés volt. Mindig a kliens diktál. Próbálunk ugyan irányt mutatni, de mindig az a lényeg, hogy az ügyfeleink meg legyenek elégedve. Szeretem az egyedi, különleges kéréseket.

 

Szatmár.ro: Honnan szerzik be az anyagokat?
Prukker Martin: Nagyon sok helyről. Szinte a világ minden tájáról: Lengyelországból, Olaszországból, Törökországból, Kínából. Van jobb és kevésbé jobb minőségű anyag is, ennek megfelelően változik egy öltöny ára. Vannak konzervatív öltönyökhöz való sima anyagaink, de vannak színes, kockás,  brokárdmintás anyagaink is.

 

Szatmár.ro: Mekkora a konkurencia ebben az iparágban Szatmáron?
Prukker Martin: Szatmár híres a textiliparáról. Mindig is figyelemmel követtem a konkurens cégeket, az öltönyeiket, az általuk készített termékeket. Viszont most nagyon sok a mienkhez hasonló profilú és méretű cég zárt be, mert az utóbbi időben, főleg a járványidőszakban nem voltak megrendelések. Emellett nagyon sok kisebb, két-három fős varroda számolódott fel, ugyancsak a Covid-járvány következtében. Jelenleg Szatmáron made-to-measure öltönyöket viszont nagyon kevesen készítenek. Kapásból talán, ha három-négyet tudnék felsorolni. Nem mindenkinek van türelme hozzá, hogy az ügyfelekkel foglalkozzon.

 

Szatmár.ro: Ha már szóba került a koronavírus járvány, mennyire viselte meg ez az időszak a céget?
Prukker Martin: A kezdeti időszakban, az első hetekben nagyon bepánikoltunk. Mindig mondom a szüleimnek, hogy ha azt az időszakot átéltük, akkor bármit. Nagyon rossz időszak volt. Érdekes mód mégis végig dolgoztunk. Csak a teljes bezárás idején nem dolgoztunk. Viszont a legrosszabb a bizonytalanság volt benne. Minden hétfőn úgy jöttünk be dolgozni, hogy lehet ha jövő hét hétfőtől már bezárunk, mivel nem lesz munkánk. Természetesen öltöny nem kellett senkinek, se kabát. Ballagóknál is rekord sok öltönyt kellett volna elkészítenünk abban az évben, de mivel nem voltak ballagások, az öltönyökre se volt szükség, így vagy két osztály, ha elkészítette és átvette a kész ruhákat, a többi mind visszamondta. Többnyire maszkokat készítettünk. Volt egy kolozsvári megrendelőnk, akinek rengeteg maszkot varrtunk. Viszont a maszkok varrása nagyon gyorsan ment, s nagyon hamar befejeztünk egy-egy megrendelést, s mindig bizonytalan volt, hogy lesz-e még mit csináljunk jövő héten. De valahogy kialakult és végig dolgozhattunk. Érdekes, hogy a szüleim szerint a 2008-as válság jobban megviselte a céget, s akkor volt a nagy leépítés is. De arra én annyira nem emlékszem. A mostani válság hatásait még nem érezzük, szerencsére van munkánk, bízom benne, hogy ez az év nagyon jó lesz, sok esküvő van kilátásban. Persze a költségeket mi is lecsökkentettük, amennyire tudtuk. Ezért is döntöttünk úgy, hogy elköltöztetjük a varrodát az előző helyről, ahol tizenhét évig volt; igaz csak két házzal lejjebb, de itt sokkal jobbak a körülmények. Az előző helyen még az energiaválság előtt, tavaly is nagyok voltak már a költségek, főleg a gázszámla. Nem volt leszigetelve, nem voltak termopán ablakok. A mostani helyen már ezek rendbe vannak. Viszont arra is odafigyeltünk, hogy itt energiatakarékos égőket használjunk, s a varrógépeknél lecseréltük a motrokat, s most már csak akkor mennek, ha nyomják a pedált, azaz varrnak vele.

 

Szatmár.ro: Mennyire foglalja le az idejét a cégben való munka?
Prukker Martin: Eléggé. Március után, amikor beindul a szezon, akkor szinte reggeltől estig dolgozunk. Még szombaton és vasárnap is. Volt olyan is, hogy szombaton a közelben, Sáron horgásztam, de hívott egy ügyfelem, hogy szeretne egy öltönyt, de csak akkor tud jönni megrendelni, próbálni. Otthagytam mindent az édesapámra, s jöttem. Többször volt ilyen. Rugalmas vagyok, mindig addig tart a munkaidő, ameddig az ügyfél szeretné. Biztos, hogy nem mindig lesz így, de még fiatal vagyok, még belefér. Meg persze szívesen is dolgozom. Emellett kiállításokra is járunk. Minden évben részt veszünk például az esküvőkiállításon itt Szatmárnémetiben. Hét év óta minden évben megtalálhatóak vagyunk ott, idén sem lesz ez másként. Öltönnyel nem is igen van más ezen az expón, csak mi. Nagyon sok ügyfelünk keres meg ott, sokra emlékszem, amikor nyáron visszatér hozzánk, hogy megrendelje az esküvőjére az öltönyét.

 

Szatmár.ro: Tervek a jövőre?
Prukker Martin: Nagyon szeretnék nyitni egy új üzletet itt Szatmárnémetiben is, a már meglévő nagykárolyi mellé. Egy exkluzív üzletre gondoltam, olyanra, ami még nincs a városban. Egy elegáns üzletre, ahol nemcsak új ruhát kap az ügyfelünk, de különleges kiszolgálást, hogy szívesen jöjjön be máskor is, jól érezze magát, jó élménnyel távozzon.

 

 

10+1 gyors kérdés, gyors válasz:
1. Mi szeretett volna lenni gyermekkorában?
Közgazdász. Már 8-9. osztályban tudatosodott ez bennem.
2. Tűz esetén mit menekítene ki a lakásából? (kizárólag tárgy lehet)
Laptopot.
3. Mi az, amit megbánt az életében, s ma már másként tenne?
Nem volt.
4. Kit vagy mit vinne magával egy lakatlan szigetre?
Családot.
5. Az iskolában melyik tantárgyat szerette a legjobban?
Mateket.
6. Melyik a rosszabb: elbukni vagy soha nem is próbálkozni?
Soha nem is próbálkozni.
7. Mennyi idős szeretne lenni, ha lehetősége lenne változtatni a korán?
Szeretnék ismét 17 lenni. Nagyon szerettem iskolába járni. Tizedik osztályra például nagyon szívesen emlékszem vissza.
8. Miért hálás leginkább az életben?
Egészségért, hogy mindenki egészséges. A családért.
9. Mire a legbüszkébb az életben?
Amit elértem.
10. Ha valamilyen okból kifolyólag egy másik országba kellene költöznie, hová szeretne menni a legszívesebben?
Valamelyik skandináv országba, például Finnországba vagy Norvégiába. Szeretem a hideget.
+1. Mi a kedvenc étele?
Spenót.