Szatmári Magyar Vállalkozók. Akinél a számítástechnika és a diófeldolgozás megfér egymás mellett


Sikeres szatmári magyar vállalkozókat kerestük meg, hogy elmeséljék, hogyan indultak el, hová fejlődtek, mi a sikerük titka, és volt-e olyan amit feláldoztak emiatt.
Babos Tibor, az Infocenter Kft. tulajdonosa mindig is számítástechnikával foglalkozott, s amint lehetett vállalkozásba kezdett. Az elején társakkal, jó pár éve pedig feleségével ketten vezetik a cégüket. Azonban nem ez az egyetlen, ami leköti mindennapjait. Több mindennel is foglalkozik a mai napig. Korábban létrehozott egy non profit szervezetet, nemrégiben egy fémforgácsolással foglalkozó gyárat épített, Nagymajtényban pedig diófaligete van és diófeldolgozással is foglalkozni fog.
Szatmár.ro: Miért pont számítástechnikával kezdett el foglalkozni?
Babos Tibor: Informatikus voltam, s programozóként dolgoztam. Aztán ’90-ben, egyik kollégámmal úgy éreztük, hogy eljött az a vonat, amire fel kellene szálljunk és el kell menjünk vele. Nem volt könnyű elhagyni a régi céget. Aztán létrehoztuk az első vállalkozásunkat, Elsoft Kft. néven. Az egy román-magyar vegyesvállalat volt, öt társunk volt, három román és két magyar állampolgár. Akkor importáltunk is, Magyarországról hoztunk be számítógépeket, faxokat, fénymásolókat, szoftvereket. Kezdetben szoftverfejlesztéssel is foglalkoztunk, de rájöttünk, hogy az nem kifizetődő, s azt ’94-ben abba is hagytuk. Az indulástól szerveztünk tanfolyamokat, illetve szervizeléssel is foglalkoztunk. Mi szerveztük ’90 augusztusában a legelső számítógépkezelői tanfolyamokat Szatmárnémetiben, sokáig foglalkoztunk ezzel is. Akkoriban engedélyeztettük magunkat ECDL, azaz Európai Számítógépkezelői Jogosítványt adó tanfolyamokra is. Ezek mellett ugyancsak még a kilencvenes évektől kezdtünk el számítógépeket, s tartozékait forgalmazni, valamint irodatechnikai berendezéseket is. Nálunk minden megtalálható, ami egy irodában a bútorzaton kívül elengedhetetlen. A vegyes vállalat csak néhány évig működött, aztán a kollégámmal még ’92-ben egy másik céget hoztunk létre Microengineering Kft. néven. Az előző cég, az Elsoft már nem létezik. Aztán a Microengineering Kft. alatt ’95-ig dolgoztunk, ekkor alapítottuk meg az Infocenter Kft-t. A volt kollégám meghalt, s így egyedül maradtam a cégnél, azóta ketten vezetjük a feleségemmel. Az Infocenter kereskedéssel foglalkozik, az Infocenter Press pedig szolgáltatással, azaz szervizeléssel foglalkozó cégem. Tanfolyamokat már nem tartunk, mert nincs rá kereslet. Az induláskor volt szoftverfejlesztési, illetve kilencven után informatizált titkárnői tanfolyamunk is. ’98-tól Phare és világbanki pályázatokat implementálunk, s így többféle képzést tudtunk beindítani, például turisztikait, számítástechnikait is. Aztán 2000 körül kicsit megcsappant a tanulni vágyók száma, s már egy ideje nem is tartunk tanfolyamokat. Eredetileg mérnök végzettségem van. 2021-ben újabb irány felé nyitottam egy EU-s projekten keresztül, nyertünk egy pályázatot, amely által fémforgácsolással foglalkozó gyárat létesítettünk itt Szatmárnémetiben, ahol a legmodernebb berendezéseink vannak, s magas minőségű munkálatokat tudunk végezni, elsősorban külföldi cégeknek. Nagymajtényban pedig egy dió feldolgozással foglalkozó üzemet építünk. Ez hobbi volt régen, aztán néhányan összeálltunk egy szövetkezetbe, pályáztunk és nyertünk, s így jön majd létre a diófeldolgozó üzem, ez idén májusban készül majd el. Ebben a gyárban dióból mindenfélét gyártunk majd, kezdve a dióbéltől a dióolajig, mindent készíteni fogunk, amit dióból csak lehet. Saját 20 hektáros dió ültetvényünk is van, viszont ez még fiatal, de kezd beindulni.
Szatmár.ro: Honnan jött az Infocenter név?
Babos Tibor: Nagyon egyszerűen, informatikai központ, mivel informatikával foglalkoztunk, ennek a szónak az eleje, illetve központ, azaz center. Annak idején, amikor a céget létrehoztuk, nem lehetett leellenőrizni, hogy hány ilyen cégnév van még az országban, csak a megyén belül. S később derült ki, hogy még két ilyen cég van Romániában, amely ugyanezzel a névvel fut. Teljesen egyformán írjuk a neveinket. Ezért aztán adódnak is kisebb kellemetlenségek, főleg a csomagküldésnél. Van, hogy mi kapjuk meg az ő csomagjaikat, ők pedig a mieinket. S persze az ország másik pontján működnek.
Szatmár.ro: Mennyire lehet lépést tartani a számítástechnikai újításokkal?
Babos Tibor: Egyre nehezebb és egyre több a kihívás. Egyre újítanak, napra készen kell lennünk a technikai újdonságokkal, ahogy megjelentek. Viszont arról le kell mondani, hogy az ember mindent forgalmazzon (áruljon). Valamilyen szinten szakosodni kell. Nekünk például megvannak az állandó beszállítóink. Sok céggel tartjuk a kapcsolatot: HP, Canon, Asus Romania, Xerox, Konica Minolta. Mindent nem lehet lefedni egy cég által. Nem vagyok annak a híve, hogy görcsösen megpróbáljunk mindent árusítani, hanem azzal foglalkozunk, amihez értünk. Mivel ez nem olyan vállalkozás, ahol a ügyféllel az eladás után megszűnik a viszony, hiszen egyik profilunk, hogy szervizeléssel is foglalkozunk. Utóbbi időben ez nagyon keresett lett, egyre nagyobb hangsúlyt kap. Ezen a téren is folyamatosan fejlesztjük magunkat.
Szatmár.ro: Hogyan áll a konkurenciával?
Babos Tibor: Vannak, s egyre többen vannak. Ráadásul a nagy cégek is megjelentek. Azonban a cégpolitikánk az, hogy elsősorban mindig kiváló minőséget áruljunk, s egy bizonyos minőségi szint alá nem megyünk, mivel ez hosszútávon nem éri meg. A vásárlóink kiszolgálása pedig a legfontosabb, s addig tartjuk velük a kapcsolatot, amíg erre igényt tart, s különösen fontosnak tartjuk, hogy mindig elégedettek legyenek velünk. Az árainkat igyekszünk alacsonyan tartani, a minőséget pedig magas szinten. A termékeink után garanciát vállalunk, s ha valami probléma akad igyekszünk a vásárló szemszögéből kielégítően megoldani. Az utóbbi időben az online jelenti számunkra az egyik nagy konkurenciát. Igyekszünk velük, az áraikkal lépést tartani, ahogy csak lehet.
Szatmár.ro: Ha már a kliensekről esett szó, kik az Önök vásárlói?
Babos Tibor: Mivel maga az üzlet sem egy forgalmas helyen van, ezért a vevőink bázisát nem az utcáról bejövő vásárlók képezik. Megvannak a stabil megrendelőink, köztük nagy cégek, önkormányzatok, tanintézmények, állami intézmények, akikkel már évek óta szerződésünk van. Ugyancsak azt tartjuk, hogy egy elégedett ügyfél hozza a másikat. Jelenleg több tanintézménybe szerelünk be interaktív táblamonitorokat, ez nagyon modern, s remélhetőleg ki is fogják használni, mivel ezzel sokkal érdekesebbé tehető egy tanóra, nem lehet régi módszerekkel tanítani, le kell a mai gyerekek figyelmét kötni. Nagyon sokszor jelentkezünk közbeszerzési pályázatok kiszolgálására. Azonban nagyon sok esetben fordul az elő, mikor pályázatot írnak nem a reális árak kerülnek bele, s olykor nagyon nehéz tartani az ott szereplő árakat.
Szatmár.ro: Nemcsak cégek, hanem non profit szervezet is fűződik a nevéhez. Miért hozta létre az Europroject Egyesületet?
Babos Tibor: Az Europroject Egyesület 2005-ben született, de ma már nincs tevékenysége. Azért alapítottam, mivel vannak olyan pályázatok, amelyeket kereskedelmi tevékenységet folyató egységek, köztük cégek nem vehettek volna részt. Ezért volt szükség az egyesületre. Azonban nemcsak különböző tanfolyamok megszervezésére pályázunk, hanem kulturális és sportrendezvények megszervezését is, illetve meg is nyertünk. Több mint tíz évvel ezelőtt mi megrendeztük a Mobilitás Hetét. Ezt Romániában hatvanhat városban, többek közt Szatmárnémetiben is megrendezték. Ezt az Europoject Egyesület a Környezetvédelmi Hivatallal, a Megyei Tanfelügyelőséggel partnerségben szervezte meg.
Szatmár.ro: Hogyan sikerült átvészelni a járványhelyzetet, megviselt-e a céget?
Babos Tibor: Másokkal ellentétbe mi jól jöttünk ki, növekedésünk is volt akkor. Akkor mindenki még inkább használta a számítógépet. A mostani válság esetében annyi történt, hogy kisebb az árrés, de még nem érezzük igazán. Ami igazán problémát jelent az a szakképzett munkaerő hiánya. Nagyon nagy a fluktuáció, jönnek hozzánk, tanulnak, aztán mennek tovább. Nagyon nehéz jó szakembert találni. Viszont nagyon sok a munka. Sokszor előfordul, hogy reggeltől éjszaka egyig is bent vagyok, s még így sem tudom sokszor utolérni magamat, a tennivalókat elintézni, dokumentálódni az árak után stb. Az energiaárak emelkedését az Infocenternél nem érezzük igazán, mivel itt kevés áramot használunk, viszont a fémfeldolgozó üzemnél már annál inkább, hiszen ott nagyon nagy az áramfogyasztás.
Szatmár.ro: Mennyi szabadidő marad ennyi elfoglaltsága mellett?
Babos Tibor: Nem marad szabadidőm. A munka nagyrészt lefoglalja az időmet. Sokszor éjszaka megyek haza, s még így se tudom utolérni magam. Felnőtt lányom van, aki Németországban él.
Szatmár.ro: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?
Babos Tibor: Már a nyugdíjon kezdünk gondolkodni. Emellett a mostani üzletet igyekszünk fenntartani, átvészelni a válságokat.
10+1 gyors kérdés, gyors válasz:
Személyes tárgyainkat.
Kerti munkát is szoktam végezni, de házi munkát is, besegítek a mosogatásnál, porszívózásba.
Nem bántam meg semmit, amit a sors hozott azt elfogadom. Talán a családdal kellett volna több időt töltenem.
Feleségemet.
Informatikát. Az egyetemen a programozást.
Építész.
Pozitív.
Az egészségért, hogy eddig komolyabb bajom nem volt. És a családért. S az életem alakulásáért is.
Lányom.
Németországba, a lányomhoz.
Paszulyos csülök.