Szatmári hajléktalant használtak strómanként egy közpénzeket érintő csalásban

2013-ban a besztercei ügyészek hivatali visszaéléssel vádoltak meg egy volt polgármestert, miután kb. két évvel korábban az illető 630 kilogramm túlárazott klóramint vásárolt. Az a cég, amelytől a volt elöljáró a fertőtlenítőszert beszerezte, a dokumentumok szerint Bacău megyében volt bejegyezve, azonban a nyomozók szerint valójában egy szellemcégről volt szó, és a céget birtokló és irányító személyek csupán névleges szereplők voltak.
Négy évnyi nyomozás után, 2017 júniusában a volt polgármestert bíróság elé állították. Akkoriban az ügyészek egy rövid közleményben jelezték, hogy a férfi polgármestereként és a közintézmény pénzügyeiért felelős személyként túlárazott fertőtlenítőszert vásárolt. A nyomozók szerint mind a volt polgármester, mind az eladó cég képviselői pontosan tudták, hogy amit tesznek, az törvénytelen.
A férfi elismerte, hogy ő hagyta jóvá a szerződést, a számlát és a kifizetéseket, de a nyomozóknak azt állította, hogy a beszerzés lebonyolításáért a hivatal egy másik beosztottja volt felelős. Az ügyészek ezt a szálat is kivizsgálták, de nem találtak bizonyítékot arra, hogy az ex polgármester által megnevezett beosztott bármilyen bűncselekményt elkövetett volna.
A bíróság a tárgyalás során megváltoztatta a vádat közérdekek elleni hivatali visszaélésről hivatali gondatlanságra, ám arra a következtetésre jutottak, hogy nem áll rendelkezésre olyan bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy az érintett polgármesteri minőségében „előre látta volna a potenciális anyagi kárt."
Az ügyészek fellebbeztek a Kolozsvári Ítélőtáblán, ahol a bírák szintén arra jutottak, hogy nincs elég bizonyíték, ráadásul a vizsgált bűncselekmény 2018-ban elévült.
Hét évnyi nyomozás, eredmény sehol
A besztercei vádhatóság 2017-től kezdve próbálta kideríteni, hogy kik állhatnak a szóban forgó cég mögött. Mielőtt a polgármestert bíróság elé állították volna, a nyomozók megállapították, hogy a cég dokumentumaiban olyan személyek szerepeltek, akik valójában írástudatlanok voltak.
Az ügyészek szerint a kft.-t 2011-ben alapították, első tulajdonosa pedig elvileg egy Galati megyei nő volt. A nőt a büntetőeljárást végző hatóságok első körben nem tudták megtalálni, viszont a további vizsgálatok során kiderült, hogy lakhelyéről (Galați megyéből) távozott, és egy "sátorban lakik" Prahova megyében a férjével együtt, és pálinkafőző kazánok gyártásával foglalkoznak. "Az ügyiratban található nőtől származó dokumentumokból az a következtetés vonható le, hogy nem tud írni és olvasni, és analfabétákra jellemző aláírást használ" - vonta le a következtetést a vádhatóság.
2013-ban a cég élére egy új tulajdonos került, méghozzá egy 19 éves fiatal Szatmár megyéből, aki koldulásból tartotta fent magát a megyeszékhelyen. A rendőrök kihallgatásán a fiú kijelentette, hogy sosem hallott az érintett kft.-ről, sőt még Szatmárnémetit sem hagyta el soha.
A legmeglepőbb, hogy hét másik önkormányzat is áldozatul esett az elkövetőknek. A besztercei ügyészek meg szerették volna tudni az érintett önkormányzatoktól, hogy találkoztak-e személyesen a cég valamely képviselőjével, de a kapott válaszok szerint senkinek nem volt hozzájuk "szerencséje".
Hét évnyi nyomozás után az ügyészek kénytelenek voltak lezárni az ügyet, mivel nem sikerült azonosítaniuk az elkövetőket, maga a hivatali visszaélésre való felbujtás és a bűnrészesség is elévült.
Főoldali képünk illusztráció. Forrása: pixabay.com