Szamosdobi gazdaságban igazolták az ASP-fertőzést


Hétfőn Radu Roca prefektus megbeszélésre hívta össze az illetékes bizottságot, ugyanis Nicolae Dumuța, a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője arról számolt be, hogy Szamosdobon, egy gazdaságban felütötte a fejét az állattartó gazdákat komoly károkkal fenyegető afrikai sertéspestis (ASP), illetve a helyzetet pedig csak tovább bonyolítja, hogy a Szilágy megyei Menyőről is ugyanezt jelentették, így azonnal intézkedésekre van szükség.
A fertőzés megfékezése érdekében a bizottság úgy döntött, a szamosdobi gócpont körül egy 3 kilométeres védőkörzetet alakítanak ki, melybe Szamosdob és közeli Traian is beleesik. Ezen felül egy 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzetet is kijelöltek, melybe a már említett településeken kívül Csengerbagos, Dacia, Sándormajor, Nagymajtény, Gilvács, Krasznaterebes, Vadaspuszta, Vetés, Dara, Óvári, Decebal, Szatmárzsadány és a Szőkemocsár is beleesik.
A Szilágy megyei Menyőn felfedezett gócpont pedig annak okán került a szatmári hatóságok figyelmébe, mivel az eköré kijelölt megfigyelési zónába a megye délkeleti részén található Lele, Hadadgyőrtelek, Hadad és Hadadnádasd is beletartozik.
A kormánymegbízott a betegség terjedésének megállítása érdekében hatékony együttműködést kért az intézmények vezetőitől, különös tekintettel a rendőrségre, csendőrségre és a határrendészetre, de még a Helyi Rendőrségekre is, melyek az érintett területeken fokozni fogják az élőállat-szállítmányok ellenőrzését.
A DSVSA korábban arra hívta fel a fertőzés kapcsán a figyelmet, hogy csak és kizárólag azok a sertések kerülnek leölésre, amelyeket a kórokozó által érintett gazdaságokban neveltek. Hangsúlyozzák továbbá, hogy a gazdáknak kötelező módon be kell jelenti az állatokat az országos adatbázisba, annál is inkább, mert a nem regisztrált állatok után kártalanítási összeget sem tudnak fizetni.
Az ASP heveny (acut) kórformájának házisertéseken megfigyelhető tünetei: étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, bizonytalan mozgás, magas láz (40,5-42 °C), test szerte vérzések a bőrön (különösen a füleken, a has alján, és a combokon), a bőr vöröses-lilás elszíneződése, hányás, véres-habos orrfolyás, vércsíkos, vagy véres hasmenés. Aki tehát ezeket a tüneteket véli felfedezni a disznóján, értesítse az igazgatóságot a 800826787-es vagy a 0261–715956-es telefonszámon és mielőbb keresse fel az illetékes állatorvost. Ha a sertést a hatósági döntés értelmében le kell ölni, a DSVSA csak abban az esetben fizet piaci áron történő kárpótlást, ha előzetesen az állat már be volt jelentve az országos adatbázisba!