Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Számos sertésfarmot érintenek az újabb ASP-góc miatt bevezetett óvintézkedések

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 25. 2025. Kedd 14:27
Számos sertésfarmot érintenek az újabb ASP-góc miatt bevezetett óvintézkedések
Illusztráció. Forrás: pixabay.com

Március 25-én, kedden Altfatter Tamás prefektus ismét összehívta a Helyi Betegségmegelőző Központ tagjait, ugyanis az állategészségügyi igazgatóság egy újabb afrikai sertéspestis gócot azonosított Szatmár megye területén, egy érkávási gazdaságban.

 

Az újabb eset ismertetése után a bizottság egy sor óvintézkedésről döntött. Kijelöltek egy 3 kilométeres védelmi zónát és egy 10 kilométeres megfigyelési zónát, melyekbe Portelek, Vezend, Mezőterem, Gencs, Újtanya, Krasznaszentmiklós, Érgirolt, Érmindszent, Érszentkirály, Csög, Illés, Tasnádszántó, Érhatvan, Érszodoró, valamint Tasnádmalomszeg esik bele. Az óvintézkedések ugyanakkor számos sertésfarmot is érintenek: II Olti Agosoton, Portkmat Kft., Agromar Kft., Kovaser Prod Kft., Calato Pig Kft., Porky Pig Kft.. A hatóságok mindegyik telep esetében szigorú megfigyelést fognak végezni, hogy a sertésállományt megtizedelő betegség ne juthasson be a farmokra.

 

„Szigorúan és felelősségteljesen kell alkalmaznunk az állategészségügyi szakemberek által előírt intézkedéseket a betegség megfékezése érdekében, hogy a lehető legnagyobb mértékben korlátozzuk ennek a fertőzésnek a terjedését, amely mind a kisgazdaságokat, mind az ipari sertéstenyésztő telepeket érinti. Ebben a mezőgazdasági térségben jelentős a sertéstelepek koncentrációja, ezért az elrendelt intézkedések ezen telepek és a gazdasági tevékenység védelmét szolgálják. Szigorúan be kell tartani a megelőző, higiéniai és helyi beavatkozási intézkedéseket, valamint az állatok mozgására vonatkozó előírásokat az egész megyében annak érdekében, hogy ezt az új járványgócot felszámoljuk“ - nyomatékosította Altfatter Tamás.

 

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy ASP-fertőzés esetén csak és kizárólag azok a sertések kerülnek leölésre, amelyeket a kórokozó által érintett gazdaságokban neveltek. Hangsúlyozták továbbá, hogy a gazdáknak kötelező módon be kell jelenti az állatokat az országos adatbázisba, annál is inkább, mert a nem regisztrált állatok után kártalanítási összeget sem tudnak fizetni. 
 
Az ASP heveny (acut) kórformájának házisertéseken megfigyelhető tünetei: étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, bizonytalan mozgás, magas láz (40,5-42 °C), test szerte vérzések a bőrön (különösen a füleken, a has alján, és a combokon), a bőr vöröses-lilás elszíneződése, hányás, véres-habos orrfolyás, vércsíkos, vagy véres hasmenés. Bár az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes, azonban jelentős károkat tud okozni a sertésállomány megtizedelése által. Épp ezért a Szatmár megyei DSVSA arra kéri a sertéstartókat, ha bármilyen tünetet vesznek észre az állaton, értesítsék az igazgatóságot a 800826787-es vagy a 0261–715956-es telefonszámon és mielőbb keressék fel az illetékes állatorvost.