Szamos Expressz: a CNSC helyt adott a török cég által benyújtott óvásnak


A Szatmár.ro március 13-án az elsők között számolt be róla, hogy a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Vállalat (CNAIR) kihirdette az Óvárit Szatmárnémetivel összekötő gyorsforgalmi út kivitelezőjét. S noha akkor mindannyian abban bíztunk, hogy a felek napokon belü aláírhatják a megbízásról szóló szerződést is, ám csakhamar kiderült, hogy két jelentkező is benyújtotta óvását az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácshoz (CNSC).
2024 szeptemberében a CNAIR összesen 5 ajánlatot kapott a kiírt közbeszerzési eljárás keretében, március 13-án pedig a Construcții Erbașu nevű, 100 százalékban román kézben levő részvénytársaság került ki győztesen a versenyből. A törökországi Onur, valamint az Automagistral Pivden Kft. és X-Way Infrastructure Kft. alkotta ukrán-román konzorcium azonban elégedetlen volt a döntéssel, és március végén a CNSC-hez fordultak.
Habár az ukrán-román konzorcium által benyújtott óvást az országos tanács elutasította, a török Onur panasza meghallgatásra talált. Ennek megfelelően a CNAIR-nak újra kell értékelnie az Onur ajánlatát, melyet első körben egyébként azért zártak ki, mert a műszaki dokumentációban építésvezetőként megnevezett szakember nem felelt meg az elvártaknak.
A economedia.ro tájékoztatása szerint a török kivitelező ajánlatának újraértékelése akár heteket is igénybe vehet, ráadásul az újabb döntés újabb óvások előtt nyitja meg a kaput. A szatmáriaknek e helyzetet nem kell bemutatnunk, hiszen annak idején Szatmárnémetiben a köztisztasági feladatok ellátására kiírt közbeszerzés is épp emiatt húzódott el évekig: hol az egyik, hol a másik cég nyújtott be óvást a tender eredményét illetően.
Mire vállalkozik a nyertes?
A CNAIR vezetője, Cristian Pistol korábbi közlése szerint a nyertesnek 720,48 millió lej és 24 hónap áll majd rendelkezésére, hogy megvalósítsa a Szamos Expresszt, mely összeköttetést fog jelenteni a szatmári körgyűrű és a 19-es országút és a magyarországi M49-es gyorsforgalmi között. A nyomvonal teljes hossza 14,862 kilométer, melyből 10,831 kilométer gyorsforgalmi út, 4,031 kilométer pedig összekötő út. A gyorsforgalmi úton a megengedett sebesség 120 km/h lesz, a csomópontokban összefutó szakaszokon pedig 60 km/h. A projekt egyébként két közlekedési csomópont, 7 átjáró, 54 híd (r.: podeț), két pihenőhely és egy Karbantartási és Koordinációs Központ megvalósítását is magába foglalja.