Szabadon távoztak a csalók, akik több száz e-mail fiókot törtek fel pénzért

Jelentős vagyont halmozott fel egy szatmári férfi az által, hogy internetes fiókokat tört fel és értékesítette az így megszerzett adatokat, viszont az ügy aktáját addig-addig tologatták, hogy a csaló végül szabad emberként távozhatott a tárgyalás végén.
A Szatmár.ro információi szerint a férfi 2007-ben olyan weboldalakra bukkant, melyek egy bizonyos összeg fejében vállalták, hogy bármilyen e-mail címet feltörnek és a belépési adatokat kiszolgáltatják az ügyfélnek. Az ügy főszereplője meglátta a lehetőséget a dologban és úgy döntött, kihasználva informatikai tudását, ő is hasonló bizniszbe kezd itt, Szatmárnémetiben. Elkezdte hát az interneten „népszerűsíteni” szolgáltatásait, rövid időn belül pedig meg is érkeztek az első rendelések.
A férfi által kigondolt üzleti modell már a legelső pillanattól kedve nyereségorientált volt, s a bevétel mértéke csak attól függött, hogy a férfi mennyi időt tud a „tevékenységre” fordítani.
A férfi egyébként rendkívüli üzleti- és marketingérzékkel rendelkezett, ugyanis ügyfeleinek garantálta a sikert és a megszerzett adatok pontosságát, amit egyébként a feltört fiókokról készített képernyőképekkel bizonyított is a klienseknek. Az illető a hatékonyabb munkavégzés érdekében egy online kitölthető formanyomtatványt állított össze, melyben az ügyfélnek mindössze a feltörésre váró postafiók és a tulajdonos adatait kellett megadnia, illetve meg kellett indokolnia azt is, miért szeretné megszerezni az adott jelszót.
Annak érdekében pedig, hogy ő maga közvetlen módon ne legyen érintett a kifizetésekben, beszervezett egy nőt, aki hajlandó volt átvenni a Western Union és MoneyGram rendszereken keresztül utalt pénzösszegeket, azaz a szolgáltatás ellenértékét, sőt később egy PayPal számlát is nyitottak a még gördülékenyebb tranzakciók érdekében.
Mivel az üzlet rövid idő alatt felpörgött, ezért a férfi egy idő után már nem tudta tartani a lépést a rengeteg felkéréssel, így 2012 végén beszervezett két másik személyt is, azaz tulajdonképpen létrehozott egy szervezett bűnözői csoportot, mely 2014 januárjáig folytatta tevékenységét.
Hogy milyen módszerrel dolgoztak? Nos, a csoport tagjai a Yahoo, a Hotmail, a Gmail és egyéb e-mail szolgáltatók nevében üzenetet küldtek a célszemélynek, melyben különféle okokra hivatkozva arra késztették őket, hogy a kapott linken keresztül elérhető weboldalon megadják az adataikat, beleértve a jelszót is - mondanunk sem kell, a gyanútlanul bepötyögött adatok azonnal a bűnözői csoporthoz kerültek. E jelszavakat felhasználva a csalók beléptek a kiszemelt postafiókokba, majd több képernyőképet is készítettek, ezzel bizonyítva az ügyfélnek, hogy valóban sikerült megszerezni az adatokat, így most már utalhatja a pénzt.
A nyomozás során szerzett bizonyítékok alapján a hatóság megállapította, hogy a csalók e módon 1761 felhasználó adatait lopták el, majd adták tovább az ezért fizető klienseknek, ez által pedig 56.138 eurót, 111.930 dollárt, 62 fontot és 11.310 lejt gyűjtöttek.
Noha gondolhatnánk, hogy a csoport tagjait, vagy legalább az ötletgazdát hűvösre küldik egy időre, tévedünk, ugyanis olyan sokáig tartott az ügyben indított per, hogy az általuk elkövetett bűncselekmények mostanra elévültek, azaz az egyébként egymással rokonságban álló személyek a múlt héten született ítélet értelmében egytől egyig szabadon távozhattak. Nem csak, hogy szabadon távozhattak, de különféle okokra hivatkozva kérelmezték a hatóság által zárolt vagyon visszaszolgáltatását is - a bíróság szerencsére ezt alaptalannak találta és elrendelte a pénz elkobzását.