Istentelen hatalom oltárán lettek áldozatok. A sváb deportáltakra emlékeztek Szatmárnémetiben


Az emlékezés jegyében telt a Szatmár megyei sváb közösség számára a vasárnap, ugyanis 79 évvel ezelőtt, a második világháború végén kb. ötezer ártatlan embert hurcoltak el kényszermunkára a Szovjetunióba. A svábokat ért megpróbáltatások emlékére a szatmári Kálvária-templomban szentmisét tartottak, majd megkoszorúzták a templomkertben található emléktáblát is.
A szentmisén megjelenteket Pakot Géza plébános köszöntötte, arra invitálva őket, hogy a deportáltak lelki üdvéért gyújtsanak mécsest. Míg az oltár előtt elhelyezett asztalon egymás után gyúltak az emlékezés lángjai, addig a kivetítőn a Szatmár megyei svábok életét megörökítő fényképek peregtek, a fiatalok pedig a sváb közösség történetét olvasták fel a hallgatóságnak.
Ezt követően Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöke szólt a hallgatósághoz. „Azért gyűltünk ma itt össze, hogy az 1945-ös deportálás áldozatairól megemlékezzünk. Egyházmegyénkből is nagyon sok fiatalt elhurcoltak, és sokan nem tértek vissza szeretteikhez. Azok közül, akik hazatértek, sokaknak csak a vigasztalás jutott, hogy szeretteik körében halhatnak meg, mert az évek alatt elszenvedett megpróbáltatások teljesen felemésztették őket. A mi nagyszüleink, szüleink, testvéreink, rokonaink ők, akik áldozatok lettek egy istentelen hatalom oltárán” – hangsúlyozta a megyés püspök, áldást kérve az elhunytakra.
Ezt követően Schönberger Jenő a krisztusi szeretet parancsát idézte, majd hozzátette: „Nem könnyű embernek maradni az embertelenségben, és keresztényként megbocsátani, de Krisztusban lehetséges. Testvéreink, akik a szovjet deportálás fájdalmait elszenvedni kényszerültek, ezt tették. Áldottak ők, akik Istennél már örök hazára leltek. Kedves testvérek, ha van a mai napnak igazi üzenete a tiszteletadás és a kegyelem mellett, akkor ez az: Krisztusba vetett hittel a szenvedés is lehet öröm, és a megbocsátás is természetes.”
A szentmise után a közösség a templomkertbe vonult, ahol énekszóval kísérve elhelyezték koszorúikat a deportált svábok emléktáblájánál.
A nap második felében az események helyszíne az Árpád (V. Lucaciu) utcai Svábház volt, ahol a Német Demokrata Fórum Szatmár megyei szervezete szimpóziumra és kulturális programra várta a vendégeket.