Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Sürgősségi osztály: a beérkező páciensek 17 százalékát az ügyeleti központokban is el lehetne látni

Bede Emőke
Bede Emőke
Január. 08. 2024. Hétfő 09:41
Sürgősségi osztály: a beérkező páciensek 17 százalékát az ügyeleti központokban is el lehetne látni
Archív felvétel.

Kétségtelen, hogy az ember számára a saját és szerettei egészsége mindenek felett áll, épp ezért nem csoda, hogy néhányak a kevésbé súlyos panaszok esetén is hajlamosak egyenesen a sürgősségire rohanni. És bár aggodalmuk érthető, fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen esetek jelentősen leterhelik az osztályt, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban pl. 17-20 százalék között mozog azon ellátott páciensek aránya, akik az ügyeleti központokban is megfelelő kezelést kaphattak volna.

 

Az egészségügyi intézmény tájékoztatása szerint szilveszterkor és az új év első két napjában összesen 583 főt láttak el a Sürgősségi Betegellátó Osztályon, melyből 122 volt kritikus helyzet, további 361 tekinthető valóban sürgős esetnek, 100 esetben azonban olyan panaszok miatt keresték fel az érintettek a sürgősségit, amelyekre az ügyeleti központokban is kaphattak volna megfelelő kezelést. Magyarán szólva, az ellátott betegek 17 százaléka a város és a megye több pontján is működő ügyeleteket is felkereshette volna az említett osztály helyett.

 

Hasonlóan alakultak a számarányok az év első hat napján is, amikor nem kevesebb mint 1190 főt kellett ellátni. Ebből a kritikus esetek száma 266 volt, a sürgős eseteké 725, 197 esetben azonban elég lett volna, ha a beteg első körben valamelyik ügyeletet keresi fel. A kórház adataiból tudható az is, hogy a különböző osztályokra e napokon 264 főt utaltak be, az intenzívre 18-an kerültek, ami pedig a beszállítást illeti, 397 személyt mentőautóval vittek be, 793 ember pedig személyautóval érkezett.

 

„Ha a betegnek fáj a háta, a lába, vagy egy-, akár több hete tartó problémája van, az már rég nem sürgősségi eset. Ha a családorvos úgy gondolja, szükség volna egy sürgősségi kivizsgálásra, akkor majd ő beküldi hozzánk. A legnagyobb baj pedig azzal van, hogy a számos »nem sürgős« eset miatt növekszik a várakozási idő is, majd következik a zúgolódás, hogy miért kell várni, hiszen a sürgősségire jöttek. Erre a kérdésre a válasz pedig, hogy a sürgősségin sajnos nem csak sürgősségi eseteket kell ellátnunk, hanem egy kvázi családorvosi ellátás is zajlik, amit viszont nem nekünk kellene csinálunk. […] Nagyon fontos volna ugyanakkor a megelőzés, elmenni a családorvoshoz, hogy a krónikus betegségeket karban tartsuk, megkapni a megfelelő kezeléseket, időben eljutni a járóbeteg rendelőbe a szakorvosokhoz, rendszeresen kontrollra járni. Így sokkal kevesebb ember kerülne a sürgősségire. Azt tapasztaljuk, gyakran egy-egy krónikus betegség elhanyagoltságából fakad a baj” – magyarázta korábban a Szatmár.ro megkeresésére Dr. Moldovan Adriana, a megyei kórház sürgősségi osztályának vezető főorvosa, akinek saját mérései szerint a nem sürgős esetek aránya napi szinten kb. 20 százalék között mozog.

 

A téma kapcsán a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház közösségi oldalán arra hívja fel a figyelmet, hogy ha valakinek egészségügyi problémája van, ne halogassa az orvos felkeresését, ám azzal kapcsolatban, hogy pontosan mikor, hova és kihez fordulunk, belátóan kell dönteni. Amennyiben szakvizsgálatra van szükségünk, időpontot foglalhatunk a kórház weboldalán, ha pedig a háziorvosunk rendelési idején kívül, pl. éjszaka, hétvégén vagy munkaszüneti napokon jelentkezik nálunk valamilyen kevésbé súlyos, tehát életet nem fenyegető probléma, akkor nyugodt szívvel kereshetjük az ügyeleti központokat is. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság weboldala szerint megyénk területén jelenleg 14 ilyen központ üzemel, ezeknek pontos címét és telefonszámát az ide kattintva elérhető felületen lehet megtalálni.