Súlyos nehézségekkel küzd a Szatmár Megyei Mentőszolgálat, pedig egyre több a riasztás


A Szatmár Megyei Mentőszolgálat legfrissebb közleménye szerint 2024 harmadik negyedévében jelentősen megugrott a riasztások száma: az előző év ugyanezen időszakához képest mintegy 8,84 százalékkal több esetben -13.045 alkalommal - volt szükség a segítségükre. A mentőszolgálat helyzetét azonban nem csak az egyre több riasztás, hanem számos szakmai kihívás is nehezíti.
A Szatmár Megyei Mentőszolgálat központi bázisa Szatmárnémetiben található, mely mellett Nagykárolyban, Avasfelsőfaluban és Tasnádon is állomásoznak mentőegységek, így lefedve egy 4.418 négyzetkilométeres összterületet.
- Központi állomás - Szatmárnémeti: 200.768 lakót szolgál ki, 1589 négyzetkilométert fed el, így ez a legleterheltebb egység,
- Nagykárolyi alállomás: 55.493 lakó, 1054 négyzetkilométer,
- Avasfelsőfalui alállomás: 54.933 lakó, 644 négyzetkilométer,
- Tasnádi alállomás: 29.766 lakó, 778 négyzetkilométer.
Megszaporodtak a riasztások
2024 harmadik negyedévében a Szatmár Megyei Mentőszolgálat csapatai 11.116 személyt - 9350 felnőttet és 1766 gyereket - részesítettek ellátásban. Ugyanezen időszakban 79 autóbalesethez riasztották őket, 217 esetben pedig szív- és légzésleállás miatt volt közbelépésükre szükség. Utóbbiak közül 32 személyt sikerült visszahozni az életbe.
A negyedéves mérlegben a mentőszolgálat vezetősége egy sor szakmai kihívásra is felhívta a figyelmet. Az első az erősen leromlott állapotú géppark: két mentőautó teljesen használhatatlan, ebből az egyik totálkáros. A mentőhiány miatt értelemszerűen minden más jármű maximális kapacitással működik, s ha esetleg egy újabb mentő hullana ki a sorból, pótlására jelenleg nincs lehetőség. Ezzel szorosan összefügg a gépjárművek karbantartásában tapasztalható késlekedés: lassan érkeznek meg a cserealkatrészek, melynek okán a javításra szoruló mentők túl hosszú ideig esnek ki a munkából - ez olyan súlyos problémákat okozott, hogy a megyei mentőszolgálat kénytelen volt újraosztani a mentőket a központi és az alállomások között.
Szintén komoly nehézséget jelent az alapvető gyógyszerek hiánya: pl. a szerves foszfátmérgezés ellenszereként használt Toxogonin már nem elérhető a romániai piacon, más készítményeket, pl. az Adenozin vagy Algifen a beszállító miatt késéssel érkezett meg, ez pedig hátrányosan befolyásolta az egészségügyi csapatok munkáját. Annak érdekében, hogy a mentőszolgálat a továbbiakban is maradéktalanul elláthassa feladatát, a mentőflotta és az infrastruktúra fejlesztésére, valamint a gyógyszerellátás javítására van szükség - derül ki a beszámolóból.
A megyei mentőszolgálat egyébként 182 alkalmazottak rendelkezik jelenleg, melyből 164-en orvosok, egészségügyi asszisztensek, diszpécserek és mentős sofőrök. A műszakokat 12/24 órás bontásban végzik, a csapatok pedig mindennel fel vannak szerelve, hogy a különféle egészségügyi vészhelyzetekben készek legyenek emberéleteket menteni.