Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Statisztika: a romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart

Bajnai Botond
Agerpres
Április. 25. 2025. Péntek 14:59
Statisztika: a romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart
illusztráció / freepik.com

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy közvetlenül vagy pedig a parlamenttel és a kormánnyal együtt valós és mélyreható változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában - állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva Gazdasági és Társadalmi Tanulmányok és Előrejelzések Egyesülete (ASPES).

A szervezet pénteki közleménye szerint a romániaiak legfontosabb elvárása, hogy az alkotmányosan megválasztott elnök írjon ki népszavazásokat, ha nem tud megegyezni a parlamenttel és a kormánnyal, de mindig Romániát helyezze előtérbe.

Az APES szerint az elnöki hivatal reformokra szorul: az intézményt a gazdasági és társadalmi életben szerzett szakmai és gyakorlati tapasztalattal, illetve országosan vagy nemzetközileg elismert tudományos munkássággal rendelkező szakértőkkel kell felölteni.

Emellett a szervezet szerint karcsúbb parlamentre van szükség: 200-ra kell csökkenteni a képviselők és 100-ra a szenátorok számát. Hasonlóan a minisztériumok számát és legtöbb 14-re kell korlátozni, tárcánként 2-3 államtitkárral, nem politikai, hanem szakmai alapon kinevezett miniszterekkel, a megyék számát pedig legtöbb 15-re kell csökkenteni.

Ezekkel az intézményi reformokkal mintegy 40 százalékkal csökkenthető az önkormányzati és a központi államapparátus, és jelentősen mérséklődnének a költségvetési kiadások. 'Semmi (...) nem fog változni Romániában, ha ezeket az intézményi reformokat nem kezdik el és nem hajtják végre' - olvasható a közleményben.

Az ASPES a továbbiakban kifejti, hogyan képzeli el a román nemzetgazdaság újjáépítését, miként kellene átalakítani az oktatást, az egészségügyet és a nyugdíj- és a bankrendszert. A szervezet emellett változást szeretne Románia külpolitikájában, nyitást szorgalmaz Közel-Kelet, Afrika, Ázsia, Kína, India, India, Japán és Latin-Amerika irányában.