Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Sokat fejlődött Szatmárhegy az elmúlt 12 évben

Ilonczai Gyöngyi
Közlemény
Május. 28. 2024. Kedd 09:45
Sokat fejlődött Szatmárhegy az elmúlt 12 évben

Szűcs Szabolcs immár 12 éve áll Szatmárhegy község élén. Szatmárhegy akkor vált lakottá, amikor a Rákóczi-féle szabadságharc idején ide menekültek az emberek Szatmárnémetiből. Sokan nem is tértek vissza a városba. Szatmárhegy azóta is egy kis gyöngyszem, amely sokat fejlődött az elmúlt 12 évben.

 

- Össze tudná hasonlítani a 12 évvel ezelőtti Szatmárhegyet a mostanival?

- Az elmúlt 12 év során számtalan pályázatot vittünk véghez, illetve indítottunk el. Ezek nagy részben változtatták meg a község képét és az itt élők életét. Most már mindenütt van vezetékes víz, sok helyen elérhető a szennyvízhálózat, bővítettük a villanyhálózatot, csak a legutóbbi négy évben 15 kilométernyi útszakaszt aszfaltoztunk le. Az összképet tekintetbe véve úgy gondolom, Szatmárhegy helyzete jó, de lehetne sokkal jobb is! Mi és ezért vagyunk itt, a község élén, hogy megpróbáljunk még jobban odafigyelni az emberek problémáira és igyekezzünk megoldani azokat.

 

 

- Mérleget von, mire a legbüszkébb?

- A legbüszkébb arra vagyok, ahogyan támogatni tudjuk az időseket. Természetesen a fiataloké a jövő, de nem szabad elfelejtenünk, hogy mindannyian megöregszünk és segítségre szorulhatunk. Hiába építünk utakat, vezetjük be a gázt, ha aztán nincs, aki élvezze. Arról nem is beszélve, hogy mennyi mindennel tartozunk neki azért, amit korábban tőlük kaptak. Szóval, egy szociális kormányprogram keretein belül minden nap meleg ebédet tudunk biztosítani 80 idős, rászoruló személynek. Sőt, a vacsorájukat is kézhez vehetik, amit aztán otthon csak megmelegítenek. Az erre a célra létrehozott szociális kantin révén pedig új munkahelyeket is létre tudtunk hozni. Ezen túl 40-50 személy részesül házi idősgondozásba is, ami ismét új munkahelyeket is jelent. Az ilyen szociális programokra van szükség, amely kézzel fogható segítséget nyújt az embereknek, ezekből kellene több. Szatmárhegyen működik egy idősek otthona is, amelyben több helybéli személyt is ápolnak. Ugyan nem az önkormányzat működteti, de az önkormányzat épületében működik és örülök, hogy ezzel is hozzá tudunk járulni a szép korúak támogatásához. Szintén nagyon fontos, hogy az Országos Kataszteri Hivatallal kötött szerződéseknek köszönhetően szinte a teljes községben sikerült végre telekkönyvezni a külterületeket.

 

- Fél szóval már említette az infrastrukturális beruházásokat is…

- Az utóbbi négy év egyik legfontosabb megvalósítása, hogy 1,1 millió euróból leaszfaltoztunk 15 kilométernyi útszakaszt. Tettük ezt a község összes településén: Szatmárhegyen, Meddesen, Csonkástelepen, Részteleken és Tyirákpusztán egyaránt. Csonkástelepen ezzel az utcák 95%-a le van aszfaltozva. Mindezt ráadásul saját forrásokból valósítottuk meg. Kibővítettünk a szennyvízhálózatot Részteleken, így már csak Csonkástelepen, Meddesen és Tyirákpusztán nem érhető el a rendszer. A gond csak az, hogy kevesen csatlakoznak a rendszerhez. A vezetékes vízhálózat viszont immár teljes mértékben lefedi a községet. A vizet saját rendszer biztosítja, így az fele annyiba kerül az embereknek, mintha az Apaserv üzemeltetné a hálózatot. A legutóbbi mandátumban 9,5 kilométernyi járdát építettünk, parkolókat alakítottunk ki.

 

- Mit tud nyújtani Szatmárhegy a gyerekeknek, a gyerekes családoknak?

- Nemrég fejeztük be az általános iskola épületének teljes körű felújítását, amelyet az idei év során új, korszerű didaktikai eszközökkel – okos táblák, laptopok, vetítők - és kényelmes bútorzattal – padok, székek, szekrények – látunk el. Az iskolán kívül pedig műfüves focipálya és egy nagyon jól felszerelt, szép játszótér áll a gyerekek rendelkezésére. A játszótér mellett idén szökőkúttal és filagóriákkal ellátott piknikövezetet alakítunk ki. Szintén a testmozgást, az egészségesebb életmódot és a szabadidő hasznos eltöltését segíteni majd az a 6,5 kilométer hosszú bicikliút, amely összekötő Szatmárhegyet a repülőtérrel.

 

- Ezzel rá is térhetünk a következő évek terveire.

- Igen. A legfontosabb, egyben a legnehezebb a gáz bevezetése lesz. Van egy nyertes pályázatunk 5 millió euró értékben és a legfontosabb, hogy ezt kivitelezzük. Ebből az összegből Szatmárhegyen és Csonkástelepen tudjuk kiépíteni a hálózatot, amely így is 76 kilométer hosszú lesz. Ehhez tapasztalat és hozzáértés kell. Folytatjuk a csatornahálózat, a villanyhálózat bővítését, az aszfaltozást. Szeretnénk további zöld övezeteket kialakítani és nagyon fontos, hogy digitalizálni tudjuk a hivatal ügyintézését. Szem előtt kell tartani a lakosok kényelmét, hogy nem kelljen minden apróságért bejönniük a hivatalba.

 

- Ön szerint mi a legnagyobb tétje a június 9-én esedékes választásoknak?

- Helyi szinten természetesen az, hogy oly módon tudjuk fejleszteni községünket, ahogy mi jónak látjuk, ahogy mi szeretnénk, vagy arra lesz pénz, amit mások szeretnének! Megyei szinten az a tét, hogy kapunk-e támogatást és segítséget, amikor szükségünk van rá. Mondok két példát: jelenleg is épül a Szatmárhegyet Erdőddel összekötő út, Meddes is elérte a megyei út, pedig a települést korábban soha nem lehetett aszfalton megközelíteni. Mindez mutatja, hogy az RMDSZ és személy szerint Pataki Csaba ismeri a Szatmárhegy községben élők szükségleteit, problémáit és igyekszik megoldást találni rá. Csak akkor tudunk azonban segíteni, ha az RMDSZ erős marad Brüsszelben, Bukarestben, Szatmár megyében és Szatmárnémetiben.