Soha be nem mutatott fényképek, el nem mondott történetek. Már lapozható formában is elérhető a szibériai kaland!


Míg sokan csak álmodoznak arról, hogy egyszer elindulnak életük nagy, Verne-regénybe illő kalandjára, addig vannak olyanok is, akik minden félelmet és aggodalmat leküzdve aktívan tesznek is érte, hogy földi életüket a lehető legtöbb élménnyel és emlékkel töltsék meg. Ezen az úton indult el 5 évvel ezelőtt a szatmári Bertici Attila és fia, Norbert is, akik nem kisebb dologra vállalkoztak, minthogy egy Dacia Logannal meghódítják Szibériát és Közép-Ázsiát.
Egy egészen elképesztő, 42 napon és 31 ezer kilométeren át tartó utazás volt ez, melyet Attila és Norbi akkoriban egy 6 részes dokusorozat formájában mutattak be a YouTube-on követőiknek. Kétségtelen, hogy a „hátsó ülésen utazók” számára megannyi izgalmat tartogattak már e képsorok is, azonban a vlog műfaji jellegéből adódóan még e többórányi tartalomba sem lehetett minden történetet és érzést belesűríteni. Annak érdekében, hogy a 17 országon átívelő kalandot mégis a lehető legteljesebb mértékben átadhassák, Attiláék úgy döntöttek, egy eddig soha be nem mutatott képekkel gazdagon teletűzdelt kötetben tárják azt a nagyközönség elé.
A kedd esti, online eseményt követően szerdán a szatmárnémeti Yard kávézóban hivatalosan is bemutatásra került az apa és fia első nagy kalandját feldolgozó kötet, melynek papírra vetésében és minél kreatívabb megvalósításában a páros mellett Butka Gergő is jelentős szerepet vállalt.
A felolvasással egybekötött kötetbemutatón Bertici Attila először arról mesélt, hogyan is fogant meg benne annak gondolata, hogy nyakába veszi a világot és meghódítja Szibériát. Ahogyan azt követői már minden bizonnyal tudják, Attila nagyapja hadifogolyként egy szibériai munkatáborba került, majd onnan megmenekülve, gyalogszerrel indult haza a családjához. Az embert próbáló út mintegy 2,5 évébe került, viszont végül élve hazatért. Az orosz fogságot megjárt nagyapának szeretett volna méltó emléket állítani Attila, amikor évekkel ezelőtt elhatározta, hogy egyszer mindenképp bejárja a családi legendáriumban kiemelt helyen szereplő Szibériát. Erre végül 5 évvel ezelőtt került sor, amikor is Norbival, a hozzátartozók és barátok aggodalmai ellenére bepakoltak a Loganba és elindultak életük első nagy kalandjára.
Az indulás kapcsán Bertici Attila egyébként elárulta, számos prekoncepció élt benne Oroszországgal kapcsolatban, így az izgalom mellett némi félelemmel telve lépték át az országhatárt, viszont az utazás során átéltek rávilágítottak arra, hogy az ottani élet sem csak fekete és fehér.
Ennek kapcsán Butka Gergő kifejtette, a kötetben nem politikai vagy geopolitikai szempontból ábrázolták a bejárt országokat, hanem azon események és emberek által, melyekkel út közben találkoztak Attiláék. Ennek megfelelően számos vicces vagy épp lélekemelő történet került a könyvbe, de nem hallgatták el a drámai részleteket sem, az olvasói élményt pedig az Attila és Norbi által telefonnal készített, majd digitálisan feljavított fotók teszik még teljesebbé.
A könyvbemutató során a szerzők a 42 nap legnagyobb kihívásairól is szót ejtettek, ilyenből pedig volt bőven. Kezdve a végtelen, útjelző táblák és GPS-kapcsolat nélküli útszakaszoktól, a vaksötét, csontig hatoló hideggel érkező éjszakákon át a határtalan bürokráciáig, nem beszélve minden szülő rémálmáról, amikor a gyermekét egy idegen országban le akarják tartóztatni. S noha a legtöbben ilyeneket csak a kaland- vagy akciófilmekben tudnak elképzelni, ezek a történetek az első oldaltól kezdve az utolsóig abszolút reális, olykor tényleges veszélyt jelentő helyzetek voltak.
A hullámvölgyek mellett az utazásnak szerencsére megvoltak a hullámhegyei is, apa és fia számtalan vidám és felemelő, nem ritkán megható történetet élt meg együtt. Épp ezért nem csoda, hogy a két kalandor a 42 napos út után kettős érzésekkel tért haza: egyrészt szomorúak voltak, hogy véget ért e páratlan utazás, másrészt örültek, hogy ismét itthon lehetnek, családjuk körében.
A bemutató végén Butka Gergő summázta mindazt, amit ez a könyv közvetíteni szeretne az olvasók felé: ha Attilának és Norbinak sikerült egy Dacia Logannal meghódítani Szibériát és Közép-Ázsiát, akkor bárkinek sikerülhet. Történetük mindenki számára motiváció lehet, ám nem csak az utazások terén, hanem tulajdonképpen bármiben. Legyen szó akármilyen ismeretlenről, Berticiék teljesítménye megmutatja, hogy mások kétkedése és saját félelmeink ellenére sem lehetetlen elérni a kitűzött célt, ha megvan bennünk a kellő akarat és kitartás.
Ehhez kapcsolódva Bertici Attila hangsúlyozta, hogy az életben nincs visszatekerés gomb, épp ezért arra kell törekedni, hogy azt, ami adatott, minél inkább kitöltsük és vigyük véghez a saját kalandunkat, merjünk kilépni a komfortzónánkból.
Az esemény második felében Gabriel Lavrincic, az Orosz Föderáció tiszteletbeli konzulja tolmácsolta Valeri Kuzmin orosz nagykövet üzenetét, majd sor került a hallgatóság részéről érkező kérdések megválaszolására is. Zárszóként pedig Bertici Attila elárulta, hogy hamarosan egy Duster fedélzetén indulnak ismét útra fiával, ám hogy pontosan mi lesz a cél, azt még nem árulta el. Egy biztos, ez az utazás lesz az elmúlt évek egyik legnehezebbike, mely számos kalandot, de legalább annyi veszélyt is tartogat a számukra.
A célállomás leleplezésére egyébként nem kell sokat várnunk, ugyanis Attila december 1-én 10 órakor saját YouTube-csatornáján új videóval jelentkezik, melyben elárulja az utazás legfontosabb részleteit.
A következő nagy kalandig azonban ajánljuk olvasóink figyelmébe a szatmári kalandorok román és magyar nyelven is elérhető kötetét, melyet a berticiattila.hu weboldalon lehet megrendelni.