Sikerült betölteni az üres helyeket, jó évet zártak tavaly a Szatmár megyei bírák


A Szatmár Megyei Törvényszék hétfőn ismertette a 2024-es év eredményeit. Mint kiderült, a megyénk bíróságain, illetve a törvényszéken igazságot szolgáltató bírák száma rendeződni látszik: mind Nagykárolyban, mind Avasfelsőfaluban teljes a létszám.
A tavalyi év eredményeinek kivonatát Mureșan Cardonel Felix bíró, a törvényszék elnöke, Micle Laura Isabella bíró, a törvényszék alelnöke, valamint Nemeș Remus bíró, szóvivő ismertették.
Mureșan Cardonel Felix hosszasan részletezte a Szatmár Megyei Törvényszék és az alárendeltségében tartozó bíróságok eredményeit. Mint elhangzott, az említett igazságügyi intézmények „asztalán“ együttesen 47.978 dosszié volt a tavalyi évben. Ezek közül 13.191 még az előző évről maradt, további 34.787-et pedig 2024-ben regisztráltak. Érthető módon nem sikerült minden pert lezárni az év végére, így 2024. december 31-én 11.996 ügyben várták még az ítéletet, beleértve azt a 822-t is, amelyek tárgyalását valamilyen okból kifolyólag felfüggesztettek.
A legnagyobb teher nem meglepő módon a Szatmárnémeti Bíróságra nehezedik, mely 2024. január 1-én több mint 6.100 meglévő üggyel indította az évet, s ehhez további 21 ezer érkezett még év közben. Az év utolsó napjára 21.974 ügyet sikerült lezárni, 4.364 dosszié átcsúszott a 2025-ös évre. Nagykárolyban 5.477 ügyet zártak le és több mint 3.000-et toltak át 25-re, Avasfelsőfaluban pedig 3.272 esetben mondtak ítéletet, a fennmaradó esetek száma így 1982 volt az év utolsó napján.
Ami kifejezetten a fajsúlyosabb, akár több bíró bevonását is szükségessé tévő ügyeket tárgyaló törvényszéket illeti, 5.259 ügyben mondtak ítéletet, további 2.564-azonban átcsúszott 2025-re, beleértve a 303 felfüggesztett tárgyalást is.
Nagy a teher a bírókon
A törvényszék elnöke hozzátette, hogy a bírákra jelentős teher hárul: a szatmári bíróknak a korábbi évről áthozott ügyeket is figyelembe véve 1567 ügy jutott fejenként, Nagykárolyban 1747, Avasfelsőfaluban pedig 1545. Valamivel kevesebb dosszié nyomta a törvényszék keretében dolgozó bírók asztalát: ők átlagosan 903 ügyben kellett eljárniuk egyetlen év alatt. Ha tehát a törvényszék és az alárendeltségébe tartozó bíróságok összesített adatait nézzük, egy Szatmár megyében szolgálatot teljesítő bírónak a tavalyi évben átlagosan 1265 ügyben kellett ítéletet mondania.
„Bár a statisztikai adatok nem tükrözik teljes mértékben a bíróság valós helyzetét, az országos szinten meghatározott teljesítménymutatók elemzése fontos támpontot nyújt a munka értékeléséhez és fejlesztéséhez. Ezek az eredmények a bírák, ügyintézők és a vezetőség erőfeszítésének köszönhetők, amelyeket pusztán számadatokkal nem lehet teljesen kifejezni. A bíróság hatékony működése az egész csapat egyéni és közös munkájának eredménye“ - zárta beszámolóját a törvényszék elnöke, aki köszönetet mondott a bíráknak, az irnokoknak és a kisegítő személyzetnek is.
Átvéve a szót, Micle Laura Isabella alelnök a bírók leterheltségéről ejtett szót. Mint elmondta, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) azon erőfeszítései, melyek révén az óriási bíróhiányt szerették volna orvosolni, eredményt hoztak, hiszen mind Nagykárolyban, mind Avasfelsőfaluban sikerült betölteni az üres helyeket: előbbi helyszínen hat bíró teljesít jelenleg szolgálatot, utóbbiban pedig négy. Valamivel rosszabb a helyzet Szatmárnémetiben: a bíróságon a szabad helyeknek csupán a 86 százaléka, a törvényszéken pedig az 56 százaléka van betöltve.
A bíróhiány ellenére azonban sikerült eredményes és minőségi munkát végezni - vélte Micle Laura, aki szerint ezt bizonyítja a benyújtott fellebbezések és a semmissé tett ítéletek száma is. Mint elmondta, 100 olyan esetből, amely másodfokon folytatódott tovább, mindössze 3-4 ítélet került módosításra. „Ez egyértelműen azt mutatja, hogy a Szatmár megyei bírók jól és hatékonyan végzik a munkájukat“ - értékelt a törvényszék alelnöke.
Egy nem büntetőjogi per egyébként kb. fél év alatt jut el az ítélethirdetésig, a büntetőperekben pedig már kb. 1 hónap után megszületik az ítélet.