Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Sikeresen tesztelték a jégeső-elhárító rendszer prototípusát - KÉPGALÉRIA

Bede Emőke
Bede Emőke
Május. 24. 2023. Szerda 11:26
Sikeresen tesztelték a jégeső-elhárító rendszer prototípusát - KÉPGALÉRIA
A szerző felvételei.

Szerda délelőtt Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke egy sajtótájékoztató keretében ismertette annak a jégeső-elhárító rendszernek a működését, mely hamarosan az egész megye területét lefedi, mi több, a sajtó képviselői számára be is mutatták kihelyezésre kerülő készülékek prototípusát.


A „Mitigating the negative effects of hail in Satu Mare county” elnevezésű projekt keretében megvalósuló beruházás útja koránt sem volt zökkenőmentes, hiszen mint arra a megyei tanács elnöke rámutatott, a közbeszerzési eljárást nem kevesebb mint hét alkalommal kellett kiírni. Ennek oka abban keresendő, hogy noha külföldön már évtizedek óta használnak ilyen jégeső-elhárító rendszert, Romániában az alkalmazott technológia még újdonságnak számít, így többedik alkalommal sem találtak olyan gyártót vagy beszállítót, aki rendelkezett volna a hatóságok által elvárt licenszekkel. Sajnos ez komoly csúszást eredményezett, viszont most úgy tűnik, az ügy végre révbe ért.

 


Pataki Csaba elmondta, a jégeső-elhárító állomások automata, központilag irányított talajgenerátorok, tehát nem jégágyúkról van szó. Ezek a berendezések nem zajosak, működésük szagtalan, a hasonló jégkármérséklő rendszerekhez képest semmilyen módon nem zavarják a környezetüket, továbbá költséghatékonyak és a határmenti területeken is biztonsággal használhatóak.


A talajgenerátorok a romániai és magyarországi meteorológiai szolgálatok által küldött riasztások nyomán lépnek működésbe. A berendezés ezüst-jodid oldatot éget el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák feláramlással a felhők felsőbb rétegeibe jutnak, ott pedig csökkentik a kialakuló jégszemcsék méretét. A 40 talajgenerátor kivitelezése és üzembe helyezése idén lezárul, működésbe lépésük után pedig Szatmár megye egész területét lefedik majd.


A teljes megye lefedettségét biztosító állomásokat a következő önkormányzatok területén fogják felállítani: Szatmárnémeti, Érendréd, Apa, Erdőd, Batarcs, Krasznabéltek, Börvely, Felsőberekszó, Érkávás, Csomaköz, Oláhcsaholy, Avasújfalu, Királydaróc, Kolcs, Szamosdob, Pusztadaróc, Kisgérce, Halmi, Hadad, Középhomoród, Lázári, Sárközújlak, Mikola, Majtény, Avasújváros, Szatmárpálfalva, Szilágypér, Piskolt, Remetemező, Érszakácsi, Sződemeter, Szopor, Nagyszokond, Krasznaterebes, Mezőterem, Tartolc, Csanálos, Szamosborhíd, Vámfalu és Vetés. A felsorolásban azért nem szerepel minden Szatmár megyei község, mert e készülékek egyenként egy 10 kilométer sugarú kört képesek lefedni, azaz értelemszerűen a kis távolságra található közigazgatási egységek esetében nem szükségeltetik két állomást is kiépíteni.

 

A rendszer telepítése egyébként több szakaszban zajlik. Most sikeresen tesztelték a prototípust, majd első körben, a mezőgazdasági minisztérium szakértőinek megfigyelése mellett négy készüléket üzemelnek be, az utolsó szakaszban pedig legyártják és kihelyezik a maradék 36 jégeső-elhárító állomást is. Pataki Csaba tájékoztatása szerint a rendszert az idei év végéig fogja telepíteni a kivitelező. A közbeszerzést egyébként a szatmári M SYS Kft. nyerte, a szerződés aláírására pedig még 2021. augusztus 31-én került sor.


A projekt az INTERREG V-A Románia-Magyarország Program keretében valósul meg, partnerségben a Magyar Országos Meteorológiai Szolgálattal. A Szatmár Megyei Tanács költségvetése 866 722 euró, amelyből 736 713,70 eurót az Európai Unió biztosít, 112 665,20 eurót Románia kormánya társfinanszíroz, 17 343,10 euró pedig Szatmár megye saját hozzájárulása.