Schengeni csatlakozás: siker vagy kudarc?


Amint arról a Szatmár.ro is hírt adott, Ausztria beleegyezik a légi határok megszüntetésébe Románia számára. A hírt a román politikum igyekszik hatalmas sikerként lobogtatni, a közelgő választások előtt egy jelentős megvalósításként tálalni a választópolgárok előtt. De vajon siker vagy kudarc elfogadni az Ausztria által megszabott feltételeket?
Ausztria kész támogatni Románia és Bulgária Schengenhez történő csatlakozását, a légi határok vonatkozásában, feltéve, hogy mindkét ország hajlandó migránsokat fogadni Szíriából és Afganisztánból, valamint szigorítani az ellenőrzéseket a Bulgária és Románia, valamint Magyarország és Románia közötti határokon.
A hírt Marcel Ciolacu miniszterelnök úgy kommentálta, hogy végre megtörték a jeget, és megnyitották az utat az ország teljes schengeni csatlakozása előtt. Hasonló módon sikerként aposztrofálja a bejelentést a PNL elnöke, Nicolae Ciuca is. "Üdvözöljük az osztrák belügyminiszter kijelentéseit, amelyek bizonyítják az osztrák partnerek pozíciójának rugalmasságát." - nyilatkozta a kisebbik kormánypárt vezetője.
A valóság azonban az, hogy továbbra is marad a határellenőrzés és a hosszú kocsisorokkal járó kellemetlenség, sőt, talán még távolabb kerülünk ezek feloldásától. Lucian Bode belügyminiszter nemrégiben azt nyilatkozta, Románia több mint 25 milliárd eurót veszített amiatt, hogy kívül maradt a schengeni térségen, és ezen nem fog változtatni a légi határok megszüntetése, hiszen az inkább szimbolikus, mintsem valós előny.
Az osztrák kormány továbbá azt is kéri, hogy szigorítsák az ellenőrzéseket a Bulgária és Románia, valamint Magyarország és Románia közötti határokon. Ez ellentmond annak az értelmezésnek, miszerint megtört volna a jég, és közelebb kerültünk volna a tényleges schengei csatlakozáshoz. A szigorítások feltételül szabása azt vetíti előre, hogy Ausztria hosszabb távon fenn kívánja tartani a gépcskocsiforgalom számára a jelenlegi határellenőrzést.
A siker tálalása mellett alig említik Ausztria azon kérését, mely szerint mindkét ország Szíriából és Afganisztánból érkező migránsokat kénytelen átvenni Ausztriától.
Update: A Digi24 az osztrák minisztériumtól kért tájékoztatást az országa által támasztott feltételeket illetően, a kapott válaszban pedig megerősítették, ezeket kéri Ausztria a támogatásért cserében.
Vajon milyen társadalmi és anyagi terhet jelent ez Románia számára, és megéri e a szimbolikus siker ezt az áldozatot? Ezeket mérlegelve vajon valóban siker Ausztria döntése, vagy inkább kudarc? Írd meg a véleményed hozzászólásban.