Rosszabbkor nem is jöhetett volna! Afrikai sertéspestis ütötte fel a fejét egy Szatmár megyei gazdaságban


Ioan Tibil prefektus csütörtökön összehívta a fertőző betegségekkel foglalkozó megyei bizottságot azt követően, hogy a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság arról tájékoztatott, hogy ismét felütötte fejét megyénkben az afrikai sertéspestis.
A DSVSA helyettes igazgatója, Corneliu Ceica beszámolója szerint a fertőzést Kaplonyban igazolták, ennek megfelelően a gócpont körül 3 kilométeres, Kaplonyt, Kálmándot, részlegesen Nagykárolyt, valamint a Boar Station Kft. telepét magába foglaló védelmi zónát jelöltek ki, illetve meghatároztak egy 10 kilométer sugarú megfigyelési zónát is, amelybe Börveny, Újkálmánd, Csanálos, Mezőfény, Újmárna, Szentjánosmajor, Mezőterem, Gencs, Kismajtény, Domahida, részlegesen Nagykároly, valamint a Csaba&Csaba Kft. esik bele.
Mindezeken túl megtiltották, hogy a fertőzött gazdaság területéről kihozzák a takarmányt, a trágyát, valamint az esetlegesen szennyezett anyagokat és eszközöket, illetve a betegség miatt elpusztult vagy hatósági utasításra leölt disznók megsemmisítéséről is rendelkeztek.
„Új sertéspestis-esetet igazoltak Szatmár megyében. Teljes szilárdsággal és felelősséggel kell alkalmaznunk az állatorvosok által a járvány visszaszorítására hozott intézkedéseket, különösen a téli ünnepek közeledtével. Az afrikai sertéspestis a gazdálkodóknak és a fogyasztóknak egyaránt árt, és senki sem akarja ezt a kellemetlenséget. Ismeretes, hogy az elkövetkező időszakban növekszik a sertésvásárlások és -vágások száma, ezért felszólítok minden hatóságot, így a gazdákat is, hogy vállaljanak felelősséget a sertések értékesítésével, szállításával és levágásával kapcsolatban, hogy Szatmár megye más területein ne legyenek korlátozások az ünnepek alatt!“ - nyomatékosította Ioan Tibil prefektus.
A DSVSA korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy ASP-fertőzés esetén csak és kizárólag azok a sertések kerülnek leölésre, amelyeket a kórokozó által érintett gazdaságokban neveltek. Hangsúlyozták továbbá, hogy a gazdáknak kötelező módon be kell jelenti az állatokat az országos adatbázisba, annál is inkább, mert a nem regisztrált állatok után kártalanítási összeget sem tudnak fizetni.
Az ASP heveny (acut) kórformájának házisertéseken megfigyelhető tünetei: étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, bizonytalan mozgás, magas láz (40,5-42 °C), test szerte vérzések a bőrön (különösen a füleken, a has alján, és a combokon), a bőr vöröses-lilás elszíneződése, hányás, véres-habos orrfolyás, vércsíkos, vagy véres hasmenés. Bár az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes, azonban jelentős károkat tud okozni a sertésállomány megtizedelése által. Épp ezért a Szatmár megyei DSVSA arra kéri a sertéstartókat, ha bármilyen tünetet vesznek észre az állaton, értesítsék az igazgatóságot a 800826787-es vagy a 0261–715956-es telefonszámon és mielőbb keressék fel az illetékes állatorvost.