Rossz hír a tulajdonosoknak: drágul a kötelező lakásbiztosítás


Noha elméletileg a természeti csapások elleni védelem jegyében most is kötelező biztosítást kötni az ingatlanokra, jelenleg azonban ötből mindössze egy lakás van biztosítva. November 11-én viszont életbe lép egy még májusban kihirdetett törvény, mely szignifikáns változásokat és drágulást is hoz a kötelező lakásbiztosítások rendszerében (PAD).
Az egyik legfontosabb változás nem más, minthogy kötelező lakásbiztosítás hiányában a tulajdonos nem fog tudni semmilyen telekkönyvi módosítást kieszközölni– tájékoztat az economica.net. Kiemelik ugyanakkor, hogy a lakásbiztosítás megléte eddig is kötelező volt, az önkormányzatoknak pedig 100 és 500 lej közötti bírságot kellene kiszabniuk azokra, akik ennek nem tesznek eleget. Mivel azonban a polgármesteri hivatalok hajlamosak e feladat felett szemet hunyni, nem csoda, hogy napjainkban a lakásoknak mindössze kb. 20 százaléka rendelkezik kötelező biztosítással.
Változnak ugyanakkor a biztosítási összegek is. A korszerű anyagokból készült lakások esetében a jelenlegi 20 euróról (kevesebb mint 100 lej) 130 lejre nő az éves befizetendő összeg, a kártérítés felső határa pedig 100.000 lej lesz. A vályogházak esetében az éves díjszabás a korábbi 10 euróról 50 lejre nő, a káresemény nyomán kiutalható kártérítés összege pedig legfeljebb 50.000 lej lesz.
Fontos tudni továbbá, hogy a november 11-én életbe lépő törvény a többszöri javaslatok ellenére sem bővítette mindazon természeti csapások sorát, melyekre biztosítva lesz a lakás. Magyarán szólva ez azt jelenti, hogy a biztosítótársaságok csak földrengés, árvíz vagy földcsuszamlás esetén fizetnek, viharkárok esetén például nem, de némi plusz pénzért szinte minden társaságnál választhatunk az alapcsomag mellé olyan fakultatív biztosítást is, mely már a tűzesetek, robbanások, viharok, rövidzárlatok, betörések, rongálások stb. esetén is fizet.
Egy másik fontos változás, melyet a törvénymódosítás hoz, hogy az ügyfeleknek lehetőségük lesz több évre szóló szerződést is kötni, amennyiben pedig valaki e mellett dönt, lehetősége van a biztosítási feltételeken megegyezés szerint módosítani. Ez elsősorban azoknak hasznos, akik pl. banki hitel segítségével vásárolnak lakást, és a törlesztés idejére amúgy is kötelező módon rendelkezniük kell lakásbiztosítással.