Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Rekordot döntött tavaly az örökbefogadott gyerekek száma

Bede Emőke
Bede Emőke
Június. 13. 2022. Hétfő 10:08
Rekordot döntött tavaly az örökbefogadott gyerekek száma
Illusztráció. Forrás: pixabay.com

2021-ben rekordot döntött Romániában az örökbefogadások száma: tizenkét hónap leforgása alatt 1.600 állami gondozásban élő gyereket adoptáltak, ezzel pedig egy két évtizedes csúcsot sikerült megdönteni.


Elena Tudor, az országos gyermekvédelmi hatóság (ANPDCA) elnöke nemrégiben egy televíziós interjúban elmondta, jelenleg 45.000 kiskorú él állami gondozásban, viszont jogi szempontból  közülük csupán kb. 6.000 gyerek tartozik az adoptálhatóak kategóriájába. Azon kérdésre, hogy vajon minek köszönhetően nőtt meg ilyen számottevően az új családba került gyerekek száma, Elena Tudor kifejtette, hogy az elmúlt időszakban jelentős mértékben egyszerűsödött az adoptációs folyamat, ugyanakkor az a tendencia is közrejátszott ebben, hogy az örökbefogadók már nem csak babakorú gyerekeket választanak. Míg 5-10 évvel ezelőtt jellemzően csak a 3 évesnél fiatalabb kisgyerekeket keresték, addig mostanra a 6 év körülieknek is jó esélyük van arra, hogy rövid időn belül szerető családra leljenek. A gyermekvédelmi hatóság elnöke azon reményének adott hangot az interjúban, hogy néhány éven belül Romániában is bevett szokás lesz az idősebb gyerekek örökbe fogadása, annál is inkább, mivel jelenleg az említett 6.000 gyerek közül 4.000 már 7 évnél idősebb. 


Hangsúlyozta továbbá, hogy egy örökbe fogadni készülő személynek vagy családnak nem kell gazdagnak lennie, sokkal fontosabb a szülői készségek megléte. Értelemszerűen minimális elvárások vannak az adoptáló család életkörülményeit illetően, viszont ezeknek a gyerekeknek sokkal inkább szerető szülőkre van szükségük, hiszen a legtöbbjüket erőszakos, bántalmazó családokból emelték ki.


Szatmár megyében közel 50 gyereket fogadtak örökbe


A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) fennhatósága alá tartozó adoptációs iroda feladati közé tartozik az örökbefogadás iránt érdeklődő személyek előzetes tájékoztatása az adoptálható gyerekekről, a szükséges dokumentumokról és a procedúra lefolyásáról, de az iroda munkatársai végzik el az örökbefogadó személy vagy család értékelését is. Ez a 90 napos eljárás három fázisból áll: szociális felmérés, pszichológiai értékelés, illetve a szülői feladatok ellátására való képesség felmérése. Erre értelemszerűen azért van szükség, hogy az állami rendszerből kikerülő gyerekek valóban számukra megfelelő otthonra leljenek. 


Amennyiben az örökbefogadó pozitív elbírálásban részesül, az iroda elindítja az adoptációs folyamatot, melynek során mindig arra törekszenek, hogy az egymásnak leginkább megfelelő gyerekek és családok találjanak egymásra. Amennyiben sikerül azonosítani egy minden szempontból megfelelő gyerek-szülő párost, utóbbiak akár három hónapra is magukhoz vehetik a gyereket. Ezen időszak alatt a gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai rendszeres látogatóknak számítanak, ugyanis arra kíváncsiak, sikerül-e az elvártaknak megfelelően összecsiszolódnia a családnak és véglegesíthető-e az örökbeadási határozat. A hatóság azonban még ezt követően sem engedi el a gyermek kezét, hiszen az örökbefogadást követően még két évig tart az úgynevezett posztadoptációs időszak, mely alatt negyedévente ellenőrzik a családot.


Noha az örökbefogadási folyamat egyik fél számára sem egyszerű, azon párok, akik egy örökbefogadott gyermekkel tennék teljessé a családot, mindent elkövetnek annak érdekében, hogy az előszűrésen megfeleljenek és lehetőséget nyerjenek az adoptációra. A kitartás pedig meghozza eredményét, ugyanis a tavalyi évben 47 gyerek került az állami rendszerből egy szerető otthonba, és szerencsére a 17, már korábban örökbefogadói tanúsítványt szerző személy/család mellé 2021-ben 36 új potenciális szülő/család is csatlakozott.


A tavalyi évben 155 Szatmár megyei gyermeket minősítettek adoptálhatónak, 161 gyerek esetében pedig már aktívan keresik a lehetséges szülőket – úgy belföldön, mint az ország határain kívül. Utóbbit azért érdemes kiemelni, mert az állami gondozásban élő gyerekeket nem csak romániai személyek fogadhatják örökbe. Tavaly például két gyerek külföldön lelt új otthonra, egy harmadik esetében pedig már elindították a nemzetközi örökbefogadási folyamatot.