Raptorokkal erősít a határrendészet


Egy 16 millió lej értékű, vissza nem térítendő finanszírozásnak köszönhetően Ford Ranger Raptorokkal bővül a Román Határrendészet gépjárműparkja: ebből 12-t szerdán vehetett át a hatóság, a fennmaradó 38-at pedig októberben szállítják le.
Az új gépjárműveket a legkorszerűbb felszerelésekkel látták el, így a határvédelmi tevékenységek során kifejezetten jó szolgálatot tehetnek majd nehezen járható terepviszonyok vagy kedvezőtlen időjárási körülmények esetén is. Erre pedig valóban nagy szükség van, hiszen Románia az unió végváraként mind az illegális migráció, mind a cigarettacsempészet által fokozottan érintett.
A négykerék-meghajtású Ford Ranger Raptorok elektromosan működtetett csörlővel és 5000 lumen erősségű LED-es fényszórókkal rendelkeznek, melyek rendkívül hasznosak lehetnek, ha nehéz terepviszonyok között kell szolgálatot teljesíteni. Ám a gépek nem csak a nehezen járható terepeken boldogulnak el, hanem még a vízzel borítottakon is, hiszen a megemelt légbeszívónak, azaz a snorkelnek köszönhetően akár 80 centiméter mélységű vízben is gond nélkül tud haladni. A terepszínű Raptorokat egyébként egy 1996 köbcentis, kicsivel több mint 200 lóerős turbo-dízel motor hajtja, melyhez egy 10 fokozatú automata váltó tartozik.
A most leszállított 12 Raptopból 6 kerül a Szatmár, Máramaros és Suceava határai felett őrködő máramarosszigeti határrendészethez, 2-t Temesvár kap, 1-1 pedig Nagyváradra, Giurgiuba, Jászvásárra, illetve a parti őrséghez kerül.
Nagy szükség van a speciális járművekre
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, 2021-ben a Szatmár, Máramaros és Suceava megyei határátkelőknél több 4,3 millió személy lépte át az országhatárt, mely megközelítőleg 1 millióval több, mint az egy évvel korábban jegyzett érték (3,35 millió). Ezen drasztikus emelkedés egyértelműen annak tudható be, hogy a 2020-as, utazási korlátozások által megbénított év után 2021-ben rengetegen tértek haza húsvétkor, a nyári szabadságolások idején és karácsonykor, hogy végre ismét rég nem látott családjukkal lehessenek.
A tavalyi évben az említett területi felügyelőség kötelékében dolgozó határrendészek 2.002 bűncselekmény kapcsán 1.097 személlyel szemben összesen 1.144 bűnvádi eljárást indítottak: Szatmár megyében 427-et, Máramarosban 232-t, Suceava megyében pedig 485-öt. A felügyelőség által indított bűnügyi nyomozások során 19 személy került előzetes letartóztatásba. A határrendészek által felderített bűncselekmények nyomán 622 pénzbírságot szabtak ki, melyeknek összértéke 199.000 lej.
Több millió lejre rúg az elkobzott javak értéke
A tavalyi évben a határvédelmi szerv emberei több mint 30 millió lej, azaz megközelítőleg 6,1 millió euró értékben koboztak el értékeket. Területi lebontásban a legnagyobb, 14,5 millió lejes értékben a Suceavában szolgálatot teljesítő egyenruhások koboztak el különféle javakat. A szomszédos Máramarosban 10 millió lej értékben „szabadították” meg a bűnelkövetőket javaiktól, Szatmár megyében pedig 5,5 millió lej volt az elkobzott holmik értéke. S hogy mikre csapott le a határrendészet? Nos, az elemzett 12 hónap során 2 millió csomag cigarettát, 79 gépjárművet, 513 elektronikus és számítástechnikai eszközt, több mint 2,5 kiló kábítószert, 69 darab fegyvert, muníciót és robbanószert, 530 kilogramm dohányt, illetve 720 liter alkoholt koboztak el.
Illegális migráció
A tavalyi évben fokozták a határvédelmi tevékenységeket, s az illegális migráció visszaszorítására a három területileg illetékes megyében összesen 1.588 ellenőrző akciót szerveztek. Ezen bevetések nyomán 150 jogtalan határátlépéssel kapcsolatos eljárást indítottak, melyekben 512 állampolgár volt érintett. Ugyanezen megmozdulások során sikerült kézre keríteni 15 embercsempészt is.
A tavalyi év egyik legjelentősebb fogása az illegális migráció terén épp itt, Szatmár megyében a petei határátkelőnél történt. 2021. május 17-én 21 óra 45 perckor egy bolgár rendszámokkal ellátott kisbusz gördült be az átkelőhöz, célállomása pedig Ausztria volt. A mikrobuszban a 34 éves, Temes megyei sofőr mellett egy 58 éves, Fehér megyei férfi, illetve egy 19 éves, Temes megyei nő ült, viszont a jármű alaposabb átvizsgálásakor az egyenruhások a csomagtérben egy rejtekhelyre bukkantak. E speciálisan embercsempészetre kialakított zugból összesen hét férfi került elő.
A határrendészek a hatóság székhelyére kísérték a kisbusz minden utasát. Mint az ott lefolytatott vizsgálatok során kiderült, a három romániai állampolgár embercsempész volt, a hét, 20 és 41 év közötti potyautas pedig Szíriából és Bangladesből érkezett, és első körben Magyarország területére szerettek volna eljuttatni az "idegenvezetőik" segítségével.
Továbbra is virágzik a csempészet
2021-ben a területi felügyelőség határrendészeti 226 személlyel szemben 361 bűnvádi eljárást indítottak, a dossziékban szereplő bűncselekmények száma pedig elérte a 610-et. Az elemzett időszakban összesen 79 házkutatást tartottak feltételezett csempészeknél, illetve 44 vagyonzárlatról szóló parancsot is érvényesítettek. Az ezek által zár alá vont vagyon összértéke 2,2 millió lejre rúg.
A tizenkét hónap leforgása alatt megközelítőleg 2 millió csomag, Ukrajnából érkező cigarettát foglaltak le, melynek összértéke 23 millió lejre tehető. Ezek közül 220 ezret Szatmár megyében, 720 ezret Máramarosban, 1,06 millió csomagot pedig Suceava megyében csíptek el.
A felügyelőség által ellenőrzött területen szinte napi rendszerességgel próbálkoznak a cigarettacsempészek, akiket a hatóság emberei által leadott szóbeli figyelmeztetés nem különösebben szokott meghatni, így az egyenruhásoknak gyakran a szolgálati fegyverüket is használniuk kellett annak érdekében, hogy a menekülő csempészeket feltartóztassák. Ilyen esetre 80 alkalommal került sor a tavalyi évben.