Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Ráfáztak a gazdák, akik papírok nélkül adták-vették a jószágokat

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 15. 2023. Szombat 09:33
Ráfáztak a gazdák, akik papírok nélkül adták-vették a jószágokat
Illusztráció. Forrás: pixabay.com

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) munkatársai a július 7. és 13. közti időszakban összesen 94 ellenőrzést tartottak a háztáji és ipari gazdaságokban.


Ezek nyomán 9 pénzbírságot szabtak ki gazdákra összesen 16.800 lej értékben, az alábbi településeken: Turc – 2, Tasnádszarvad -2, Felsőboldád – 2, Kisszokond – 1, Béltekhodos – 1, Gyöngy – 1. A szóban forgó személyek a törvény által előírt állategészségügyi dokumentumok nélkül adtak el állatokat, illetve ugyanilyen módon hoztak új jószágokat a már meglévő állományba. További 16-an megúszták figyelmeztetéssel, ők annyit vétettek, hogy a friss eladásról / vételről nem értesítették a helyi állatorvost.


A DSVSA közölte ezen felül azt is, hogy Szatmár megyében jelenleg egyetlen településen, a megye délkeleti részén található Lelében van még aktív afrikai sertéspestis góc. A fertőzés felszámolása érdekében, egy július 11-i határozat által a gócpont körül kijelöltek egy 3 kilométeres védelmi zónát, melybe csak Lele esik bele, illetve egy 10 kilométeres felügyeleti zónát, melybe már Hadad, Szér, Hadadnádasd, Hadadgyőrtelek és Bogdánd is beletartozik.

 

A DSVSA korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy ASP-fertőzés esetén csak és kizárólag azok a sertések kerülnek leölésre, amelyeket a kórokozó által érintett gazdaságokban neveltek. Hangsúlyozták továbbá, hogy a gazdáknak kötelező módon be kell jelenti az állatokat az országos adatbázisba, annál is inkább, mert a nem regisztrált állatok után kártalanítási összeget sem tudnak fizetni. 

 

Az ASP heveny (acut) kórformájának házisertéseken megfigyelhető tünetei: étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, bizonytalan mozgás, magas láz (40,5-42 °C), test szerte vérzések a bőrön (különösen a füleken, a has alján, és a combokon), a bőr vöröses-lilás elszíneződése, hányás, véres-habos orrfolyás, vércsíkos, vagy véres hasmenés. Bár az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes, azonban jelentős károkat tud okozni a sertésállomány megtizedelése által. Épp ezért a Szatmár megyei DSVSA arra kéri a sertéstartókat, ha bármilyen tünetet vesznek észre az állaton, értesítsék az igazgatóságot a 800826787-es vagy a 0261–715956-es telefonszámon és mielőbb keressék fel az illetékes állatorvost.