Putyin megrettent Trump szankciós fenyegetésétől – állítja a brit miniszterelnök

A brit miniszterelnök felszólítja a szövetségeseket az egységes fellépésre, mondván, hogy Donald Trump szankciós fenyegetése megrendítette Vlagyimir Putyint.
Keir Starmer brit miniszterelnök felszólította az európai vezetőket, hogy gyakoroljanak nagyobb gazdasági nyomást Oroszországra, mondván, Donald Trump szankciókkal való fenyegetése megrendítette Vlagyimir Putyint – írja a The Guardian.
A hétfői brüsszeli találkozó előtt a miniszterelnök kijelentette, hogy szükséges minden szövetséges előrelépése, különösen Európában, annak érdekében, hogy gazdasági károkat okozzanak Oroszországnak. Azt állította, hogy ez segítene hamarabb véget vetni az ukrajnai háborúnak.
„Trump elnök további szankciókkal fenyegette meg Oroszországot, és egyértelmű, hogy ez megrendítette Putyint. Tudjuk, hogy aggódik az orosz gazdaság állapota miatt” – mondta Starmer.
„Azért vagyok itt, hogy együttműködjek európai partnereinkkel a nyomás fenntartása érdekében, célba véve az energiajövedelmeket és azokat a vállalatokat, amelyek rakétagyárait ellátják, hogy összeroppantsuk Putyin hadigépezetét. Mert végső soron, a katonai támogatásunk mellett, ez az, ami közelebb hozza a békét.”
Trump múlt hónapban kijelentette, hogy magas vámokat és további szankciókat fog bevezetni Oroszország ellen, ha Putyin nem vet véget az ukrajnai háborúnak. A választás előtt azt állította, hogy egyetlen nap alatt tárgyalásos úton véget vetne a háborúnak.
A Truth Social nevű közösségi médiafelületén azt írta, hogy a háború rendezésének elősegítésével valójában „nagyon nagy szívességet” tesz Oroszországnak és elnökének.
Az Egyesült Királyság szerint Putyin egyre nagyobb belföldi nyomással néz szembe az infláció és a magas kamatlábak miatt, mivel hatalmas összegeket fordított az ukrajnai háború finanszírozására.
Az Egyesült Királyság 2100 orosz egyént és szervezetet sújtott szankciókkal, amelyek többségét a 2022-es ukrajnai invázió óta vezették be.
Több mint 100 orosz energiát szállító hajóra, köztük 93 olajtankerre kivetett szankciók hatással voltak Oroszország olajiparára és károkat okoztak gazdaságának.
Starmer hétfőn találkozik Mark Rutte NATO-főtitkárral, mielőtt részt venne egy informális európai védelmi együttműködési találkozón.
Rutte korábban kijelentette, hogy a nyugat nincs felkészülve az Oroszországból érkező háborús fenyegetésre, és kijelentette, hogy „itt az idő, hogy áttérjenek egy háborús gondolkodásmódra és felgyorsítsák védelmi termelésüket”.
Starmert nyomás alatt tartják, hogy határidőt szabjon az Egyesült Királyság számára a GDP 2,5%-ának védelmi kiadásokra fordítására, amely jelenleg valamivel 2% felett van. Ugyanakkor számos más NATO-ország sem éri el ezt a szintet.
A miniszterelnök vasárnap a Chequers rezidencián találkozott Olaf Scholz német kancellárral, ahol megvitatták Ukrajna helyzetét. A szóvivő szerint Starmer hangsúlyozta, hogy „fontos biztosítani, hogy Ukrajna a lehető legerősebb helyzetben legyen a következő hónapokban, hogy a békét erővel lehessen elérni”.
Starmer tájékoztatta Scholzot a kormány stratégiai védelmi felülvizsgálatáról, amelyet az év későbbi szakaszában tesznek közzé, és amely figyelembe veszi „Putyin folyamatos agressziójának és Európa-szerte zajló ellenséges tevékenységeinek kijátszását”.
Az ukrajnai felhívás mellett Starmer várhatóan ismerteti az európai vezetőkkel az Egyesült Királyság–EU védelmi és biztonsági partnerségre vonatkozó ambiciózus javaslatát, amely fokozott együttműködést tartalmazna a közös fenyegetések, a határokon átnyúló bűnözés és az illegális migráció terén.
Starmer január közepén, miniszterelnökként először látogatott Ukrajnába, ahol bejelentette a történelmi 100 éves partnerséget, és kijelentette, hogy az Egyesült Királyság támogatni fogja az országot „ezen szörnyű háború után is”, és egy olyan jövő felé vezeti, amelyben „ismét szabad és virágzó lesz”.
Hangsúlyozta, hogy „jelenleg Putyin semmilyen jelét nem mutatja annak, hogy meg akarja állítani kíméletlen agresszióját”.
Az Egyesült Királyság–Ukrajna megállapodás évente, határozatlan időre 3 milliárd font brit támogatást tartalmaz.
Starmer szerint az Egyesült Királyság növeli az ukrán katonák kiképzését, mobil légvédelmi rendszereket biztosít, valamint 150 tüzérségi csövet küld, amelyeket a Sheffield Forgemasters gyártott – az első ilyen gyártás az elmúlt 20 évben.