Presser Gábor: „Ma sem tudom igazán, hogy kell musicalt írni”


Hogyan lett szerzőtársa a könnyűzene nagy öregjének, S.Nagy Istvánnak, amivel túljártak a híres-hírhedt sanzonbizottság cenzori eszén? Miért kellett felvételezzen 12 éves korában a Zeneakadémiára? Mire készül most, és miért hiányzik neki olyan nagyon zenésztársa, Somló Tamás elvesztése ” idézi fel életének izgalmas-szomorú epizódjait a 76 éves Pici bácsi, Presser Gábor zenész, a hajdanvolt LGT legendás frontembere.
Egy véletlennek köszönhető, hogy zongorázni kezdtem ” árul el egy meglepő tényt első zenei szárnypróbálgatásairól Pici. "Négyévesen a unokanővéremet kísértem el a zongoratanárhoz, aki velem is játszott, tanítgatta billentyűket. Aztán szólt a szüleimnek, hogy érdemes lenne a gyereket beíratni az órákra" – mesél a kezdetekről, hálásan gondolva vissza édesapjára, aki piacosként "rengeteget dolgozott hogy vehessen nekem egy vacak pianínót. Azon tanított többek között a drága Antal Imre – így derül ki, milyen hatással volt rá a tehetséges zongoristából lett televíziós legenda, olyannyira még a diplomakoncertjére is elment Presser, aki akkor már konzervatórium hallgatója volt.
Felvételi kudarc
Első nagy kudarca is a Zeneakadémiához köthető – vallotta be a Nők Lapjának adott interjújában a zeneszerző, ugyanis 12 évesen elzavarták szülei és tanárai, hogy felvételizzen. "Én sem értem miért gondolták, hogy ez srác készen van, hiszen hátravolt még két évem. De buta voltam, a második rostára nem úgy készültem, ahogy kellett volna..... az ottani tanárok pedig jól megharagudtak rám".
Később kisebb meglepetés volt számára, amikor felkérte Marton László, a Vígszínház igazgatója a "Képzelt riport..." megírására, pedig "nem tudtam és ma sem tudom", hogy kell musicalt írni. "Nem vagyok tisztában a szabályaival, ha vannak. Kizárólag az előadást, a darabot kell nézni, azt kell kiszolgálni" – mondja élete első nagy zenei produkciójáról.
Verebes és S. Nagy István
Kevesen tudják, hogy Verebes István színésszel írta az Omega együttes két számát, "persze híres-hírhedt sanzonbizottság elmeszelte a dalainkat, senkik nem voltunk még. Mire Laux József, az Omega vezetője bedühödött és elvitt bennünket a császárhoz, S.Nagy Istvánhoz... aki csak mosolygott, ránézett a dalokra, beleírt egy két szót, és a cím alá odavéste a saját nevét. Másnap új pecsét volt a kottáinkon: Engedélyezve" – beszél az "omegás" időszak sajátos alkotói együttműködéséről Presser.
A művészt szoros kapcsolat fűzi a népzenéhez is. "Kiváló osztályzataim voltak a konziban, és megmaradt a szeretetem, csak teljesen másfelé sodort az élet." A műfajjal a pop-időszak után találtak újra egymásra. Egy koncert végén "odajött hozzám egyszer a Csik Zenekarból Szabó Attila, s megkérdezte, előadhatnák-e a Te kézen fogsz és hazavezetsz című dalomat. Persze igent mondtam,..... később meghívtak muzsikálni a fellépéseikre és én azóta újratanulom a népzenét. (...). Játszom azon az év végi különleges estén is, amikor Csik Janika ünnepélyesen átadja vonót a zenekar új 19 éves hegedűsének, Gál Tibinek."
Nagy személyes veszteségnek érzi a Presser Gábor, hogy már nyolc esztendeje elhunyt zenésztársa, Somló Tamás. "Nagyon hiányzik. A sok csavargás, a folyamatos viták a zenéről és minden másról. Hogy néha hangoskodtunk, vagányok voltunk, néha pedig csendesek. Sok kollégát vesztettem már el, de Somló és Mihály Tomi (az Omega volt gitárosa) rettenetesen hiányoznak – vallotta meg művész.
Tervek
Presser arról is beszámolt, hogy szinte egy időben három lemezre készül."Az első kortárs magyar versek megzenésítése, ez decemberben már hallható lesz online zenei platformokon. A második egyórás zenei anyag összeállításához egy meg nem valósult film, az Elemi ösztön 3-hoz irt, még Andy Vajna felkérésére írt filmzene hirtelen megtalálása adta az ötletet. Ennek címe: Képzelt zenék filmekre. A harmadik lemezen pedig saját dalok szerepelnek majd, melyeken szintén 15 éve dolgozgatok.Mindent összevetve, sok jó pillanatot kaptam a sorstól, hosszú évtizedek óta azt csinálhatok, amit a legjobban szeretek – összegezte mozgalmas életét a művész.
További bulvárhírekért keresd fel a blikk.hu oldalát.