Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Prefektus: az iskolaigazgatók többé ne söpörjék lábtörlő alá a bántalmazásokat és a droghasználatot

Bede Emőke
Bede Emőke
Október. 03. 2023. Kedd 12:18
Prefektus: az iskolaigazgatók többé ne söpörjék lábtörlő alá a bántalmazásokat és a droghasználatot

Radu Roca kormánymegbízott kedden a Szatmár megyei tanintézmények vezetőivel találkozott. A megbeszélés keretében a prefektus arra szólította fel az igazgatókat, hogy ne söpörjék lábtörlő alá a diákok körében tapasztalt erőszakos cselekedeteket és kábítószer-használatot.

 

„Meggyőződésem, hogy csak együtt tudunk gátat szabni az iskolai erőszakbak és a diákok drogfogyasztásának. Szeretnénk továbbá népszerűsíteni a 119-es egységes telefonszámot is, amelyen névtelenül is be lehet jelenteni ezeket az aggasztó jelenségeket. Sajnos a valóság már a tanév első heteiben megmutatta, hogy teljes odafordulásra van szükség, a miénkre mint állami intézmények, az önökére mint tanárok, és a szülőkére, hogy az iskolát ismét egy olyan hellyé tegyük, ahol a gyerekeink biztonságban érezhetik magukat, ahová szívesen jönnek tanulni” – mondta el Radu Roca, aki szerint a helyzet megoldásához valós párbeszédre van szükség a diákok, a szülők és a pedagógusok közül. Mint nyomatékosította, nem fog attól egy iskola vagy egy igazgató presztízse csökkenni, ha ezentúl nem hunynak szemet a problémás diákok kapcsán, épp ezért hatékony, nyílt kommunikációra van szükség az érintettek között.

 

Az iskolai bántalmazások és szerhasználat kérdése egyébként azt követően került a figyelem középpontjába, hogy először Nagykárolyban, majd Avasfelsőfaluban és Szatmárnémetiben is verekedő diákok miatt riasztották a rendőrséget.

 

A prefektus által említett 119-es egységes számon bármely személy bejelentést tehet, aki úgy gyanítja, hogy egy diáknak mielőbb segítségre van szüksége. A 119-es számon nem csak a potenciális drogfogyasztókról és bántalmazókról lehet bejelentést tenni, hanem az iskolában vagy annak közelében történő zaklatási ügyekről, a gyerekeket megcélzó emberkereskedelemről vagy akár diszkriminációról. A számot tárcsázhatják diákok, tanárok, de akár szülők is. Fontos kiemelni továbbá, hogy a 119-et a hét bármely napján, bármely órában lehet tárcsázni, a hívást bizalmasan kezelik, és ha a bejelentő úgy kívánja, megőrizheti anonimitását is. A hívást minden esetben a megyei gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai fogják fogadni, akik az ügy jellegétől függően azonnal felveszik a kapcsolatot az illetékes szervekkel.