Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Precedens értékű döntés: 10.000 eurós kártérítés jár az állam által cserben hagyott asszonynak

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 20. 2025. Csütörtök 09:03
Precedens értékű döntés: 10.000 eurós kártérítés jár az állam által cserben hagyott asszonynak
Illusztráció. Forrás: pixabay.com

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) nemrégiben egy súlyos fogyatékossággal élő, idős nőnek a román állammal szemben emelt panasza kapcsán hozott döntést. A Tim Eicke elnök által vezetett ülésen precedens értékű ítélet született: a súlyos betegsége ellenére cserben hagyott asszonynak 10.000 eurós kártérítés jár.

 

A panasszal élő 80 éves özvegyasszony Alzheimer-kórban szenved. A 2019-es és 2020-as állapotfelmérések szerint az idős nő betegsége súlyos fogyatéknak tekintendő, hisz a kommunikációra szinte már teljesen képtelen, nehezére esik koncentrálni, időpontokra és közelmúlt béli eseményekre már nem emlékszik, kognitív zavarai miatt képtelen tervezni vagy kockázatot felmérni, és ítélőképessége is odalett a kór okán. Folyamatos segítségre szorul még az olyan hétköznapi feladatok elvégzésében is, mint az öltözködés, és egyedül már az otthonát sem képes elhagyni.

 

Látható tehát, hogy 2019-re az asszony olyan súlyos állapotba került, hogy lánya kénytelen volt őt egy egyházi kézben levő idősotthonba költöztetni, melyért természetesen havonta fizetniük kellett.

 

S noha szemmel látható, hogy az érintett nem tud magáról gondoskodni, 2020 december 15-én a Máramaros megyei orvosi bizottság által kiállított jelentésben a nő betegségét mégis csupán „súlyos fogyatékként“ határozták meg, nem pedig olyan súlyos fogyatékként, amely biztosítja számára a személyi ápolóhoz való jogost.

 

A beteg számára kedvezőtlen döntés miatt a következő év januárjában a hozzátartozók kértelmezték, hogy e referátumot tekintsék semmisnek, és állítsanak ki az asszony számára egy újat, amelyből kiderül, hogy betegsége ápoló alkalmazását is szükségessé teszi. Indoklásában az idős asszony jogi képviselője arra hivatkozott, hogy a nő állapota napról napra egyre rosszabb, ráadásul a szellemi hanyatlás visszafordíthatatlan, nincs remény a gyógyulásra. A panaszos fél kiemelte, hogy a komisszió decemberi jelentése egy, még 2019-ben végzett orvosi felmérés alapján készült, ezért a döntés előtt indokolt lett volna egy friss állapotfelmérés elvégzése is.

 

Az idős asszony és hozzátartozói a Máramaros Megyei Törvényszéken keresték az igazukat, viszont a bíróság nem a javukra döntött: elutasították a család újbóli állapotfelmérésre és új rokkantsági besorolásra vonatkozó kérelmét. Az érintettek ezt követően a Kolozsvári Ítélőtábla elé vitték az ügyet, viszont kedvező választ ott sem kaptak, keresetüket visszadobták.

 

A család ekkor az EJEB-hez fordult: panasszal éltek a romániai bíróságokkal szemben, mert nem végeztek teljes körű felmérést az asszony fogyatékosságáról és egészségügyi állapotáról, így megtagadva tőle a személyi ápolóhoz való jogot.

 

Az EJEB szerencsére határozottan máshogy látta a dolgot, mint a romániai bíróságok. Szerintük a szóban forgó értékelések során nem vették figyelembe a kérelmező önállósághoz és méltóságának tiszteletben tartásához való jogát, illetve nem voltak tekintettel a kérelmező életkorára és valós, aktuális egészségügyi állapotára sem. A romániai szervek döntése miatt a súlyos fogyatékossággal élő idős nőnek saját költségén kellett megoldania a mindennapi segítséget, a hatóságok pedig semmilyen alternatívát nem kínáltak számára az állandó segítség biztosítására.

 

„A Bíróság úgy ítéli meg, hogy a romániai hatóságok nem tettek meg minden észszerű lépést az adott körülmények között annak érdekében, hogy a felperes – egy idős, fogyatékkal élő személy – számára tényleges védelmet biztosítsanak“ - olvasható az EJEB döntésében, mely 2025. február 18-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

 

Az Emberi Jogok Európai Bírósága tehát kiállt az idős asszony és családja mellett, akinek az elmúlt évek meghurcoltatásai miatt 10.000 eurós anyagi és erkölcsi kártérítést ítéltek meg, illetve a jogi költségek rendezésére további 1800 eurót - derül ki a Tom Eicke elnök által jegyzett döntésből.

 

Ahogyan arra az avocatnet.ro figyelmeztet, ez az EJEB-ítélet precedenst teremt a jövőbeni hasonló esetekre mind Romániában, mind az Európa Tanács más tagállamaiban, és a hasonló helyzetben lévők ezentúl a bíróságon is hivatkozhatnak rá.