Pozitív lett a trichinella-vizsgálat: piaci áron kártalanítják a gazdát


A trichinella-vizsgálat kötelező elvégzésére emlékeztette pénteken a lakosságot a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA), hiszen csak így előzhető meg a kevésbé ismert, de annál veszélyesebb betegség, a trichinellózis.
A betegséget a Trichinella több típusa, például a T. spiralis, T. britovi, T. natíva nevű, szabad szemmel nem látható fonalférgek okozzák. Az emberi szervezetbe a trichinella fertőzött hús vagy abból készült húskészítmény (kolbász, sonka, stb.) elfogyasztásával kerül be, épp ezért a DSVSA mindenkit arra int, ne mulasszák el bevizsgáltatni a háztáji sertésből vagy vaddisznóból származó húst és/vagy húskészítményeket.
Annál is inkább, mivel a héten egy turci család disznóvágásába is belerondított a sertés fertőzöttsége, az általuk bevizsgáltatott minta ugyanis pozitív lett. Az eredmény láttán a hatóság lefoglalta a sertést annak minden részével és belsőségével együtt, majd a hatályos törvényeknek megfelelően megsemmisítették azt.
Mivel a gazda korábban az állatot bejegyeztette az országos adatbázisba, azaz a sertés rendelkezett füljelzővel, a veszteség miatt piaci áron történő kártérítést kap. A 197 kilogrammos disznóért a tulajdonosnak 2730 lejt fognak kifizetni. Mindazon gazdák, akik nem ennyire körültekintőek, nem jogosultak a kártérítésre.
Milyen tünetek jellemzik a fertőzést az emberben?
„A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor-bélrendszeri gyulladás alakul ki, mely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2-28 napon (leggyakrabban 7-10 napon) belül. Amikor a lárvák a véráramba jutnak, gyakran akár 39-40 °C fokos láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, a szívizomkárosodás alakulhat ki” - írja a trichinellózisról a webbeteg.hu.
Hol végeznek trichinella-vizsgálatot Szatmár megyében?
A vizsgálat az előttünk álló hétvégén, szombaton 10 és 14 óra között Szatmárnémetiben a Párizs utca 2. szám alatt, a Hasdeu 6. szám alatt, illetve a Gellért Sándor utca 50. szám alatt, az állatorvosi rendelőkben végezhető el. A vizsgálat elvégzéséhez a tulajdonosnak/kérelmezőnek az állat rekeszizmából kell mintát vinnie, illetve kéznél kell legyen személyi igazolványa, a sertés füljelzője, valamint az analízis 26,18 lejes ellenértéke. Ugyanakkor a DSVSA felhívja rá a figyelmet, hogy a magánrendelők díjszabása változhat.
Az igazgatóság zárszóként arra is emlékeztet, hogy a háztáji sertések leöléséből származó húst szigorúan tilos értékesíteni, e törvény megszegése pedig akár komoly szankciókat is vonhat maga után.