Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Potenciális csalókra figyelmeztet a Szatmár.ro olvasója

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 22. 2024. Hétfő 11:03
Potenciális csalókra figyelmeztet a Szatmár.ro olvasója
Illusztráció. Forrás: freepik.com

Egy szatmári lakó üzenetét tolmácsolva intjük fokozott figyelemre olvasóinkat: gyanús gázszerelők járják a várost, így érdemes kétszer is megnézni, kivel áll szóba az ember.

 

Amint arról olvasónk a Szatmár.ro-nak beszámolt, hétfő délelőtt egy férfi és egy nő kopogtatott be a lakásukba, majd anélkül, hogy bemutatkoztak volna, vagy legalább az általuk képviselt cég nevét elárulták volna, közölték, hogy szeretnének látni egy gázszámlát és elvégeznék a rendszer időszakos ellenőrzését is. Olvasónk azonban tudta, hogy a kétévente esedékes ellenőrzés érvényessége csak hónapok múlva jár le, így határozottan elutasította az ajánlatot. Erre a férfi faggatózni kezdett: arra volt kíváncsi, hogy melyik cég végezte el a lakásban az említett munkálatokat, majd a kezében található papírlapon feljegyezte az ajtószámot, és továbbállt.

 

Mint kiderült azonban, a duó nem ment messzire, ugyanis néhány perc múlva hangos pittyegés volt hallható a lépcsőházból, majd mintha a falon futó csöveket kongatták volna. Olvasónk ekkor ismét kitekintett az ajtón, s mint kiderült, a szomszédban lakó albérlők beengedték a párost, így a férfi neki is állt egy csavarkulccsal a csöveknek. A pár perces művelet után az érintettek elhagyták a lépcsőházat.

 

„Én nem állítom, hogy tényleg csalók voltak, viszont furcsa, hogy a nyakukban lógó igazolványon túl nem volt semmiféle egyenruhájuk és be se mutatkoztak, hogy egyáltalán kicsodák-micsodák, így jobbnak láttam nem beengedni őket. Szeretném figyelmeztetni a szatmáriakat, hogy gondolják meg kétszer is, kit engednek be a lakásba, mert már több helyről is hallottam, hogy kamu gázosok járják a várost” – mondta el olvasónk.

 

Nos, csaló vagy sem, olvasónk tanácsát érdemes megfogadni, hiszen az embert sokszor nem a legjobb szándékkal környékezik meg ismeretlenek. Erre már a rendőrség is felhívta korábban a figyelmet, és több ajánlást is megfogalmaztak a polgárok számára.

 

A csalók gyakran választják az alábbi forgatókönyvek valamelyikét:

  • alapítványok vagy a helyi önkormányzat képviselőinek kiadva magukat próbálnak pénzt vagy egyéb értékeket kérni hátrányos helyzetűek megsegítésére,
  • különféle szolgáltatókat képviselve jöttek ellenőrizni a villany- vagy gázórát, esetleg a kábeltévét vagy a telefonvonalat,
  • gyűrűket vagy egyéb ékszereket szeretnének eladni, melyekről azt állítják, hogy nemesfémből készültek,
  • arra hivatkozva, hogy autóbalesetet szenvedtek, pénzt kérnek kölcsön, visszafizetési biztosítékként pedig otthagynak különféle holmikat, pl. videókamerát, bőröndöt vagy valamilyen ékszert, ám ezek értéke minden esetben jóval alacsonyabb, mint a kölcsönadott összeg.

 

A hatóság hangsúlyozza, hogy az ilyen típusú csalóknak különösen jó érzékük van az improvizációhoz, és sokszor színészeket megszégyenítő módon adják elő kitalált történeteiket. Könnyűszerrel tüntetik fel magukat a szimpatikus, őszinte figura szerepében, így nem csoda, hogy sokan besétálnak a nagy gonddal megkonstruált csapdába. Az emberek hajlamosak abba a tévedésbe esni, hogy „ilyen átverés csak másokkal történhet meg”, a való élet azonban számtalanszor rácáfolt már erre az alaptalan optimizmusra.

 

A rendőrség azt javasolja, hogy ne dőljünk be a mutatós névjegykártyáknak, igazolványoknak és egyéb okmányoknak, melyek makulátlan, sikeres karrierről árulkodnak, ám tulajdonosuk mégis valamilyen szívességet kérne tőlünk. A különféle szolgáltatók munkatársait se engedjük be addig a lakásunkba, míg nagy figyelemmel nem ellenőriztük le a személyazonosságot és a betöltött munkakört igazoló dokumentumaikat. Ne adjunk pénzt kölcsön ismeretleneknek, még akkor se, ha biztosítékként személyazonossági iratokat vagy egyéb tárgyakat hagynának, hisz könnyen lehet, hogy azok lopottak vagy hamisak. Végül, de nem utolsósorban kétes forrásokból ne vásároljunk gyűrűket vagy egyéb ékszereket, melyekről az eladó azt állítja, hogy arany, ugyanis annak az esélye, hogy csak valami bóvlit kapunk a pénzünkért, rendkívül magas.

 

Amennyiben valaki az intések ellenére is beleesik a csalók csapdájába, azonnal tárcsázza a 112-es segélyhívót.