Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

PISA-test: 2025-től külön értékelést kapnak a magyar nyelven tanuló diákok

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Március. 26. 2025. Szerda 09:56
PISA-test: 2025-től külön értékelést kapnak a magyar nyelven tanuló diákok
illusztráció / freepik.com

A 2025-ös PISA teszt során külön értékelést kapnak a magyar nyelven tanuló romániai diákok, miután a korábbi szervezés során kimaradt a számukra kialakított reprezentatív minta. A döntést Kallós Zoltán, az Oktatási és Kutatási Minisztérium államtitkára jelentette be, hangsúlyozva, hogy ezzel egy korábbi mulasztást korrigálnak.

Mint hangsúlyozta: a magyar tannyelvű iskolákban tanuló 15 éves diákok kompetenciáit egy külön reprezentatív mintán keresztül mérik majd a 2025-ös PISA teszt során, amelyet az OECD szervez.

Kallós szerint ez a lépés egy korábbi hiányosságot pótol, mivel a PISA teszt 2022-es kiadásában először volt reprezentatív minta a magyar anyanyelvű diákokra vonatkozóan. A 2025-ös vizsgálat előkészítésekor azonban eredetileg nem szerepelt a tervben ennek megismétlése, amelyet most korrigálnak.

A korábbi mintában mindössze 500 magyar diák szerepelt a teljes, mintegy 10 000 fős tesztelési csoportban, amelyet az oktatási szakértők nem tartottak reprezentatívnak. Az új szabályozás alapján a magyar nyelvű iskolákból és tagozatokról kiválasztott diákok száma 1300 főre nő, ami növekedést jelent a 2022-es 1219 fős mintához képest. Ezzel párhuzamosan az országos minta is bővül.

A PISA 2025 jelentős változásai

A PISA 2025 tesztet április 28. és június 9. között szervezik Romániában, a próbán pedig várhatóan 10 000 diák vesz majd részt. A teszt célja, hogy felmérje a 15 éves tanulók kulcskompetenciáit, különös tekintettel az olvasásra, a matematikára és a természettudományokra. Az idei teszt új eleme, hogy a szülőket is bevonják a felmérésbe, akiknek kérdőíveket kell kitölteniük gyermekük iskolai tapasztalatairól és tanulási környezetéről.

 

További újdonság, hogy Románia most először vesz részt több nemzetközi opcionális felmérésben, mint például a diákok informatikai készségeit vizsgáló ICT-kérdőív, az angol nyelvi kompetenciákat mérő vizsgálat, valamint a természettudományokat és angol nyelvet oktató tanárokra vonatkozó kérdőívek.

 

A részletes mintavételi szabályozás és az új tesztformátum kialakítása érdekében várhatóan módosítani kell a román kormánynak a PISA 2025 tesztre vonatkozó határozatát. Az Oktatási Minisztérium hangsúlyozta, hogy a módosítások biztosítják a magyar diákok megfelelő részvételét és a tesztelés objektív lebonyolítását.