„Pillanatnyi figyelmetlenség” vezetett halálos balesethez egy fokozottan veszélyes kanyarban

„Ez velem soha nem történhetne meg, én jól vezetek” – gondolja magában sokszor az ember olyan közlekedési balesetekről olvasva, amelyeket olyan jellegű hibák okoznak, amiket bárki, aki kellő belátással rendelkezik, könnyedén elkerülhetett volna. S noha mi magunk talán tényleg nem idéznénk elő hasonló helyzeteket, elegendő, ha a velünk szemből érkező végzetes hibát vét.
Sajnos pont ez történt 2018. augusztus végén, amikor is este 8 óra körül egy Volkswagen Passat vezetője Felsőszoporon haladt keresztül Szatmárnémeti irányába, ám egy fokozottan veszélyes, jobbos kanyart túl nagy sebességgel próbált meg bevenni. A férfi ennek okán elvesztette irányítását a kocsi felett, átsodródott a szemközti sávba és frontálisan összeütközött egy Oper Zafirával, melynek női utasa olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy néhány héttel a balesetet követően, a hosszas kórházi ápolás ellenére életét vesztette.
A rendőrök a helyszíni vizsgálatok során megállapították, hogy egyik autóvezető sem volt ittas a baleset pillanatában, illetve jegyzőkönyvbe vették azt is, hogy a nedves úttesten nem voltak fékezésre utaló nyomok. Az igazságügyi szakértői jelentés ezen megállapításokat újabb kulcsfontosságú információkkal egészítette ki. A szakértők szerint a vádlott által vezetett Volkswagen haladási sebessége megközelítőleg 76 km/h lehetett a baleset pillanatában, az Opel pedig kb. 63 km/h-val hajtott. S noha mindketten gyorsabban mentek a megengedettnél, a baleset egyértelműen elkerülhető lett volna, ha a vádlott nem lépi át a menetirányokat elválasztó folytonos záróvonalat. Megállapították továbbá azt is, hogy az Opel vezetőjét felelősség e tekintetben nem terheli, ugyanis a balesetet akkor sem tudta volna elkerülni, ha 63 helyett a megengedett 50 km/h-val halad.
A balesetet okozó férfi először azt vallotta, hogy nem hajtott át a záróvonalon, ám vallomása szöges ellentétben állt mindazzal, amit a szakértők megállapítottak. Később elismerte felelősségét hangsúlyozva azonban, hogy az egész „egy pillanatnyi figyelmetlenség eredménye volt”.
A férfit, aki egyébként a baleset bekövetkeztekor 26 éves volt, ismerősei jóravaló emberként jellemezték, és hasonló következtetésre jutott a nagykárolyi bíróság is, hiszen a vádlott a balesetből való felgyógyulást követően külföldön vállalt munkát, hogy kórházi számláit és a perköltségeket törleszteni tudja, és akárhányszor csak berendelték, mindig megjelent a bíróság előtt. Az ügyben eljáró bíró emellett azt is figyelembe vette, hogy a férfi végül beismerte bűnösségét, és többször is kifejtette, mennyire sajnálja történteket, melyek őt magát is lesújtották és amiknek terhét egy egész életen át magán fogja viselni.
Mindezek fényében a gondatlanságból elkövetett emberölés vádjával bíróság elé állított fiatal férfit néhány nappal ezelőtt 1 év 4 hónap szabadságvesztésre ítélték, melynek letöltését 2 évre felfüggesztették. Őt terheli ugyanakkor az 5.000 lejes perköltség is, melyből 3.800 lejt a nyomozás költsége tett ki.
Az elhunyt nő hozzátartozói, azaz a férje, két fia, két unokája, illetve két fivére együttesen több mint 750.000 eurós kártérítésre tartottak volna igényt, ám mivel a család a nagykárolyi bíróság többszöri kérésére sem nyújtotta be az ehhez szükséges dokumentumokat és igazolásokat, így végül kérelmüket elutasították.
Főoldali képünk illusztráció.