„Petőfi Sándor nemcsak a múltnak, hanem a jövőnek is szerves része“ - ünnepélyes keretek között avatták fel a költő egész alakos szobrát - KÉPGALÉRIA, VIDEÓ


Semjén Zsolt Magyarország miniszterelnök-helyettesének jelenlétében leplezték le hétfőn délután Petőfi Sándor nemzeti költőnk egész alakos bronz szobrát. Zsúfolásig megtelt az István tér az ünneplőkkel, akik mind részesei szerettek volna lenni a szatmári közösség identitástudatát erősítő pillanatának.
Kellemes, szinte nyárias idő fogadta az István teret benépesítő ünneplő tömeget, akik részesei szerettek volna lenni annak a pillanatnak, amikor Petőfi egész alakos szobrát leleplezik.
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából Szatmárnémeti közössége a költő egész alakos bronz szobrával gazdagodott, amely az István téren a költő mellszobrának a helyére került, s melynek ünnepélyes leleplezésére hétfőn délután négy órától került sor. Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese mellett az ünnepségen részt vett Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is.
Jelen volt még Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök, Bogdán Szabolcs János, királyhágómelléki református püspök, Turos Lóránd szenátor, Nagy Szabolcs és Magyar Lóránd képviselők, Pataki Csaba megyei tanácselnök. De maga az alkotó Deák Árpád szobrászművész is jelenlétével emelte az ünnepség fényét, s szerényen fogadta a gratulációk sorát.
Nagy költőnk ezer szállal kötődik e vidékhez, s az emlékév adta alkalomból született meg a szobor, amely a Szatmárnémeti RMDSZ és az Identitás Alapítvány közös támogatásával valósulhatott meg.
Erkel Ferenc Szózatának az eléneklésével vette kezdetét az ünnepség, amelyet Varga Sándor, a Harag György Társulat színészének szavalata követett.
Ezután elsőként Kereskényi Gábor köszöntötte az ünneplő tömeget. Szatmárnémeti polgármestere, s egyben a Szatmárnémeti RMDSZ elnöke Petőfi életútját méltatta, Szatmár vidékéhez való kötődését emelte ki köszöntő beszédében. „Az itt töltött időszakot pedig élete legboldogabb és legzavartalanabb periódusának tartják, amely során megismerte az igaz szerelmet, és több igaz barátot” - tudtuk meg az elnök beszédéből. Ugyanakkor arról is képet kaphatott a téren összegyűlt hallgatóság, hogy „a szoborállítás ötlete a városi RMDSZ Elnökségében született tavaly ősszel, s egy emberként karolta fel a kezdeményezést az Identitás Alapítvány kuratóriuma. Deák Árpád szobrászművészt kértük fel a feladatra, akinek keze munkáját dicséri városunkban II. Rákóczi Ferenc mellszobra a Láncos templom mellett és Széchenyi István egész alakos szobra a központi parkban.“
Ha meg is változott Szatmárnémeti képe a nagy költő utolsó ittléte, kétszáz év óta, azonban tovább él a nemzet és a helyiek szívében, méltatta a polgármester. „Versei pedig nemcsak kétszáz évvel ezelőtt voltak időszerűek, hanem a jelenben is. Akiben van hajlandóság a figyelemre, a befogadásra, az ma is megérti őket, hiszen a nemzet lelkében gyökereznek. Ő nem holmi nyugati hóbortokat meglovagolva akart itt új világot teremteni, amely nincs tisztában saját magával, hanem magyarként, akinek első a nemzet és a haza.” Követendő példának állította a mai kor embere számára a költőt, aki bebizonyította, hogy nemcsak a leírt szó, hanem a tettek is fontosak.
Budizsa Evelyn, a szatmárnémeti Harag György Társulat színésze Petőfi Sándor egyik költeményét szavalta el.
„A szabadságot mindenütt kutatta, verselte, amerre járt. Az örök szerelmet viszont itt találta meg, innen nem messze, Erdődön. Ideje volt hát, hogy Szatmáron egész alakos szobra álljon.“ - hangzott el a kijelentés Kelemen Hunor köszöntő beszédének elején. Nincs olyan magyar város, tért ki az RMDSZ elnök, ahol ne lenne Petőfiről elnevezett utca. Természetesen Szatmárnémetiben is van a költőről elnevezett utca, egyike azon kevés utcáknak, amelyiknek az elnevezése minden politikai változást és hányadtatást túlélt. Petőfi ott él a mindennapjainkban, a köztereken, a beszédfordulatokban.
Kelemen Hunor arra is rávilágított, hogy a költő Pest-Buda után Szatmáron és környékén alkotta meg a legtöbb versét: „Itt, a városban 46, Nagykárolyban 6, Erdődön 12, míg nem messze innen, Koltón 31 versét írta Petőfi, közülük számosan a magyar irodalom legnagyobb remekei közé tartoznak.“ Levonva a konklúziót, nagyon is időszerű volt egy egész alakos szobor felállításának a városban, amelyért mind a megálmodóknak, mind az azt megalkotó művésznek, s mindazoknak, akik ehhez hozzájárultak köszönet illeti. S már Petőfi is megmondta, Szatmárnémeti az ígéret földje.
„Ez a szobor, amit ma itt Szatmárnémetiben avatunk, nem csak kőből és bronzból készült emlékmű. Mindig emlékeztetni fog bennünket arra, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk és milyen értékek azok, amiket örököltünk és amelyek meghatároznak bennünket.“ - fejezte be köszöntőjét az RMDSZ elnöke.
Petőfi Szülőföldemen című versének közismert sorai - „Itt születtem én ezen a tájon,/Az alföldi szép nagy rónaságon,..“ - csendültek fel ezután Rappert-Vencz Gábor tolmácsolásában, betöltve az István teret.
Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese vette át a szót, s köszöntötte az összegyűlt tömeget. Történelmi visszatekintésében felidézve a magyarság mindazon meghatározó szakaszait és mozzanatait, amely megerősítette a magyarságtudatot, s „a reformkor „merjünk magyarok lenni” világteremtő és -alakító szent hevülete olyannyira jól sikerült, hogy a vérgőzös XX. században két világháború, országdarabolás és két totalitárius diktatúra alatt és ellenére is meghatározó módon tartotta meg a nemzetet és a magyar kultúrát.“
Petőfi szabadságszeretete, a népi-nemzeti értékekre és magyarság érdekeire épülő világszemlélete kiállta a próbát, s ma is példaként áll az új nemzedék előtt. A miniszterelnök-helyettes is kitért beszédében arra, hogy számos szál köti Petőfit e vidékhez, amelyet szinte mindenhol emléktáblák, épületek őriznek. S nem is kell messzire mennünk, hiszen a püspöki palotában található az az oltár, amely előtt fogadott hűséget Petőfi és Szendrey Júlia.
„Azáltal, hogy Szatmárnémeti Deák Árpád szobrászművész egész alakos Petőfi-szobrával tiszteleg nemzeti költőnk emléke előtt, megmaradni akarásunkat képviseli“ zárta beszédét Semjén Zsolt.
A köszöntők után következett a felemelő pillanat, amikor lekerült a lepel Petőfi Sándor egész alakos szobráról. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Kelemen Hunor RMDSZ elnök, Kereskényi Gábor polgármester, Pataki Csaba megyei tanácselnök, valamint Szőcs Péter, az Identitas Alapítvány elnöke közösen vonták le a leplet a műalkotásról.
A felemelő pillanat után Schönberger Jenő megyéspüspök és Bogdán Szabolcs királyhágómelléki püspök közösen megáldotta a szobrot, s közös imára szólította fel a jelenlévőket.
A költő egész alakos szobránál elsőként Semjén Zsolt helyzete el a tisztelet koszorúját. Majd Kelemen Hunor, Kereskényi Gábor, Pataki Csaba, valamint Szőcs Péter közösen koszorúzták meg Petőfi Sándor egész alakos bronz szobrát.
Közös nemzeti imánk, a Himnusz zárta szatmárnémeti magyar közösségének egyik meghatározó ünnepségét, amely után a jelenlevők élve a lehetősséggel szabadon elhelyezhették a tisztelet virágait és koszorúit.
Fotó: Bajnai Botond

