Petőfi Sándor életei címmel szerveztek irodalom- és kultusztörténeti konferenciát

.jpg)
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából egész éven át tartó rendezvénysorozaton hívják fel a figyelmet Petőfi Sándor életére, költészetére, forradalmi tevékenységeire, Szendrey Júliával való kapcsolatára, a Petőfi-kultuszra…
A nyíregyházi Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület Nagykárolyban és Erdődön, Egy ember, kétféle én(ek): Petőfi Sándor életei címmel szervezett irodalom- és kultusztörténeti konferenciát, melyen neves magyarországi és romániai irodalomtörténészek vettek részt. Az irodalmi tanácskozáson az előadók igyekeztek bemutatni legújabb Petőfi-kutatásaikat, az előadásokat követően ezeket a résztvevők megvitatták. Kétszáz éve Petőfi Sándor születése után még mindig vannak kutatásra váró területek, még mindig sok a titok Petőfi Sándor életét és munkásságát illetően.
Nagykárolyban az előadásokat követően dr. Gyimesi Emese beszélgetett a Szatmári Kalendárium 2023-ban megjelent, Petőfi Sándor és Szendrey Júlia Szatmár megyében eltöltött időszakáról Elek Györgyel, a kötet szerkesztőjével.
Gyimesi Emese 2009 óta kutatja Szendrey Júlia életének és irodalmi pályájának különböző kontextusait. 2012 óta rendszeresen publikál különböző szakfolyóiratokban, tanulmánykötetekben, ismeretterjesztő lapokban, kutatói blogot vezet és négy könyve jelent meg. Sajtó alá rendezte Szendrey Júlia összes versét, elbeszélését és meséjét, valamint gyermekeinek levelezését. 2017-ben megkapta a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézetének Martinkó András-díját Szendrey Júlia gyermekeinek írásait, családi használatra készült folyóiratait elemző tanulmányáért.
Az ELTE BTK Irodalom- és kultúratudomány mesterszakán, valamint az Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék, a prágai Univerzita Karlova és a szicíliai Universitá degli Studi di Catania közös társadalomtörténeti mesterképzésén (Erasmus Mundus TEMA) diplomázott. Doktori fokozatát 2019-ben irodalomtudományból, 2022-ben történelemtudományból szerezte meg. Szendrey Júlia irodalmi pályafutása - Társadalomtörténeti kontextusok című monográfiájával Artisjus Irodalmi Díjat nyert. A budapesti Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársa.
Ezt követően, „A sors néha véletlennek álcázza magát„ címmel Fűzfa Balázs beszélgetett Láng Gusztávval.
Erdődön a várban és a vár környékén Elek György mutatta be a vendégeknek a Petőfi Sándor-Szendrey Júlia emlékhelyeket, illetve az Erdődi Petőfi Kört, majd a Drágfi Gáspár Egyháztörténeti Központban folytatódott a konferencia, melynek anyaga kötetben is megjelenik, hogy azok is tanulányozhassák, akik nem vehettek részt a konferencián.