Pénzhamisítás: ezt a bankjegyet hamisítják legnagyobb arányban a bűnözők


A Román Nemzeti Bank 2023-ra vonatkozó kimutatása szerint a tavalyi évben az intézménynél 5864 hamis bankjegyről készült szakvélemény, ami 2022-höz képest 31,39 százalékos emelkedést jelent.
Ugyanezen forrás szerint a legnagyobb arányban a 100 lejeseket hamisítják, ebből ugyanis 5750 darab került a nemzeti bankhoz szakvéleményezés érdekében, 50 lejesekből 77 került elő, 200 lejesekből 32, 500 lejesekből 2, illetve akadt még 3 hamis 10 lejes is. Nem meglepő módon az olyan kis címleteket, mint az 1 és 5 lejes, nem éri meg hamisítani, de a ritkaságszámba menő 20 lejesből sem bukkant fel egyetlen hamisítvány sem.

Az említett 5864 hamis bankóból 800-at a rendőrök foglaltak le a célzott akciók során - még azelőtt, hogy azok forgalomba kerülhettek volna-, a fennmaradó több mint 5000-et pedig már csak a forgalomba kerülést követően sikerült kiszűrni.
A Román Nemzeti Bank adatai szerint 1 millió eredeti bankhegyre 3,17 darab hamis jutott a tavalyi évben, 2022-ben ez a szám még csak 2,46 volt.
Hamis euróval is előszeretettel fizenek
Szatmár megyében az elmúlt években több olyan esetre is fény derült, amelyben az érintett hamis eurósokat „szórt széjjel”, itt-ott fizetve a hamisított vagy filmes kellékként használt bankjeggyel. Az ilyenek sikerét nagyban megkönnyíti, hogy sokak nem találkoznak napi szinten eurósokkal, így nem is biztosak benne, milyen biztonsági elemeket kell keresni a bankókon, másrészt az ügyleteket javarészt sötétedés után bonyolítják le, így még nehezebb kiszúrni a gyanús részleteket.
Legutóbb épp áprilisban mondtak ítéletet egy hasonló ügyben. Az ügyészség megállapítása szerint a vádlott első körben 400 euróért vásárolt egy francia buldogot, melynek árát 50 eurós bankjegyekkel fizette ki. A vádlott azonban nem elégedett meg ennyivel: ugyanezen a napon egy iPhone 7 Plust is vett 200 euróért. Az eladó a kapott 50 eurósokkal gyanútlanul besétált egy pénzváltóba, ám az alkalmazott felhívta rá a figyelmét, hogy az átadott bankjegyek hamisak, ahogyan arra a bankón található, angol nyelvű szöveg is figyelmeztet: „This is not legal. It is to be used for motion props” – azaz a pénz csak filmes kellékként használandó.
Mivel a hatóságoknak nem sikerült azonnal a csaló nyomára bukkanni, így történhetett meg, hogy egy héttel később a férfi az Ócskapiacon egy karórát is vásárolt újabb 200 euróért, majd valamivel később egy másik kárvallott is jelentkezett a rendőrségen, mondván, tőle egy iPhone XR-t vettek meg hamis 50 eurósokkal.
A rendőrségnek némi nyomozás után végül sikerült nyakon csípni az elkövetőt, akiről kiderült, hogy nem első alkalommal kerül összetűzésbe a törvénnyel. Korábban már vagyon elleni bűncselekmények miatt többször elítélték, ám már a próbaidő alatt újra a bűn útjára lépett, így a bíró az újabb ügy mérlegelésekor ezt is figyelembe vette.
A többrendbeli csalás és hamis bankjegyek forgalomba hozása miatt bíróság elé állított férfit 5 év 20 nap letöltendő szabadságvesztésre ítélték, illetve elkobozták tőle a 42 darab, OLX-ről rendelt 50 eurós bankjegyet is. Mindezeken felül őt terheli a 3000 lejes perköltség, és két sértett anyagi kártérítésre is benyújtotta igényét, ezek összértéke kb. 1000 lejre rúg.